توفان حاره‌ای «کیار» در شمال اقیانوس هند تشکیل شد

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از تشکیل توفان حاره‌ای «کیار» در شمال اقیانوس هند و قرار گرفتن آن در مدار ۱۶ درجه شمالی خبر داد.

محسن حیدری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی انتظار می‌رود سرعت توفان در محدوده فعالیت به حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد که موجب تلاطم شدید دریا در این مناطق می‌شود.
وی ادامه داد: هم‌اینک این توفان در فاصله حدود ۱۴۰۰ کیلومتری از سواحل چابهار قرار دارد و با سرعت ۱۲ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت به سمت شمال غرب است که پیش‌بینی می‌شود در نهایت به سمت سواحل کشور عمان رفته و سپس تضعیف شود.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این توفان به صورت مستقیم برای سواحل استان خطری در پی ندارد، گفت: با این وجود به دلیل شدت توفان انتظار می‌رود از روز دوشنبه دریای عمان در نزدیکی سواحل چابهار مواج و متلاطم شود که فعالیت‌های دریایی سواحل نزدیک را نیز مختل کند.
وی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود شناورهای فرا ساحل سیستان و بلوچستان از تردد در محدوده فعالیت این توفان تا زمان فروکش کردن کامل آن خودداری کنند.

حیدری افزود: بارش‌های سنگین باران، صاعقه، وزش بادهای شدید، افزایش ارتفاع موج و متلاطم شدن دریا از پیامدهای توفان‌های حاره‌ای است که فعالیت‌های دریایی در محدوده فعالیت خود را متوقف می‌کند.
وی بیان کرد: از اواسط هفته موج بارشی کم دامنه و ضعیف وارد سیستان و بلوچستان میشود که احتمال وقوع رگبارورعدوبرق پراکنده در مناطق جنوبی وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =