آمریکا با نخبگان علمی ایران هم خصومت دارد

تهران- ایرنا- بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس با انتشار بیانیه‌ای در دفاع از دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا اعلام کرد: آمریکا با گروگانگیری مسعود سلیمانی نشان داد که با نخبگان علمی کشور هم خصومت دارد.

به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه ایرنا، «مسعود سلیمانی»، استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و یکی از محققان برجسته در حوزه سلول‌های بنیادی، مهر ۹۷ با دعوت رسمی موسسه مایوکلینیک آمریکا به صورت قانونی و با روادید رسمی تحقیقاتی وارد فرودگاه شیکاگو شد، اما با دستور دولت آمریکا، ماموران امنیتی این کشور در اقدامی غیرقانونی و مغایر با پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، اقدام به بازداشت و انتقال وی به زندان دیتون شهر جورجیا در ایالت آتلانتا کردند.

محل نگهداری دکتر سلیمانی که عضو انجمن سلول‌های بنیادی اروپاست، در بند مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر و اراذل و اوباش خیابانی آمریکایی است.

چشمان این دانشمند کشور به دلیل وضعیت نامساعد زندان، دیگر توان خواندن و مطالعه ندارند. سلیمانی که از بیماری IBS (سندروم روده تحریک پذیر) رنج می‌برد، در شرایط بد زندان آمریکا با کاهش وزن شدید مواجه شده و وضعیت جسمی‌ او وخیم است.

از سویی دیگر، دولت آمریکا در اقدامی غیرانسانی و ظالمانه از تحویل هرگونه دارو به این دانشمند برجسته خودداری کرده و به رغم پرداخت تمام هزینه‌های خوراک و پوشاک، گرفتن وکیل و... توسط خانواده سلیمانی از درمان مناسب وی خودداری کرده است.

دولت آمریکا تاکنون هیچ گزارش رسمی از دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی ارائه نکرده است. واشنگتن تنها به صورت کلی و بدون ذکر جزئیات، اتهام نقض تحریم‌های ظالمانه خود علیه مردم ایران را به دکتر سلیمانی نسبت داده است.

بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در بیانیه خود تاکید کرد: آنچه تا به حال از این سفر یک ساله به گوش می رسد، نه تنها دستاوردی علمی نبوده، بلکه آمریکا یک بار دیگر خصومت خود علیه ملت ایران را به جهانیان ثابت کرد و نشان داد که غیر قابل اعتماد و بد عهد است. این خصومت نه تنها با دولت و نظام ایران اسلامی، بلکه با مردم و نخبگان علمی کشور نیز مشهود است.

در ادامه این بیانیه آمده است: آنچه از ابعاد این قضیه مشخص است، دولت آمریکا با گروگان گرفتن این استاد به دنبال جلو بردن اهداف سیاسی خود بوده و دستگیری استاد سلیمانی به جامعه جهانی ثابت کرد که دولت آمریکا بر خلاف گفته و ادعاهای خود نه طرفدار علم و دانش و نه حامی برای نخبگان دانشگاهی است، بلکه آنچه برای این کشور موضوعیت دارد، پیش بردن اهداف سیاسی خود به هر قیمتی است.

بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس با انتقاد از سکوت و انفعال رسانه های مدعی دفاع از حقوق زندانیان سیاسی در مقابل دستگیری یک چهره  و نخبه علمی افزود: رسانه ملی نیز در انتشار این خبر و مشخص نکردن ابعاد حقوقی این نقض قانونی، افکار عمومی را با این موضوع درگیر نکرده و این انفعال نیز قابل قبول نیست.

در ادامه این بیانیه گفته شده است: بسیج دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس از دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و رسانه ملی تقاضا دارد درباره این موضوع با دولت آمریکا در جامعه بین‌الملل برخورد جدی کرده و رسانه ملی نیز برای آگاهی افکار عمومی نقشی اثرگذاری ایفا کند. این رویه سبب می شود تا جامعه جهانی یک بار دیگر چهره واقعی این دولت بد عهد و مستکبر را ببیند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =