پرداخت زکات در مهاباد ۳۰ درصد افزایش یافت

مهاباد- ایرنا- رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) مهاباد گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۵۰ میلیارد ریال زکات در این شهرستان جمع‌آوری شده که نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته‌ است.

حسین خضری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مهاباد برای چهارمین سال متوالی رتبه نخست استان از لحاظ جمع‌آوری زکات را به خود اختصاص داده به‌طوری که بیش از ۱.۵ درصد کل زکات جمع‌آوری شده در کشور مربوط به این شهرستان است.  

وی ادامه داد: از این مقدار یک میلیارد ریال به صورت نقدی و بقیه آن به صورت کالایی بوده که ۱۳۰ عامل و چهار روحانی در جمع‌آوری آن در روستاها و شهرهای این شهرستان فعالیت داشته‌اند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۵۰ میلیارد ریال زکات در این شهرستان جمع‌آوری شده بود، اضافه کرد: زکات جمع‌آوری شده در هر روستای این شهرستان برای نیازمندان همان روستا هزینه می‌شود و مابقی نیز صرف احداث طرح‌های عام‌المنفعه از جمله احداث پل، مسجد و بهسازی راه و دیگر خدمات رفاهی خواهد شد.  

وی اظهار داشت: بیش از پنج هزار و ۵۰۰ خانوار زیرپوشش کمیته امداد این شهرستان مستحق دریافت زکات هستند که به‌صورت عادلانه بین آنان تقسیم خواهد شد.

زکات در آذربایجان‌غربی بیشتر به گندم، جو و کشمش و در برخی موارد به دام تعلق می‌گیرد.

زکات در لغت به ۲ معنای رشد و نمو و پاکی آمده است؛ واژه زکات به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت وجود دارد که موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.

در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.

همراهی این‌ ۲ به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می‌گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =