۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۰
کد خبرنگار: 2473
کد خبر: 83530849
۰ نفر

برچسب‌ها

رهاسازی دی اکسید کربن توسط رودخانه‌های کوهستانی

تهران- ایرنا- محققان فرانسوی دریافتند رودهای کوهستانی نقش مهمی در انتشار کربن برعهده دارند و مقادیر زیادی از دی اکسیدکربن توسط این جریان‌های آبی در محیط آزاد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، معمولا محققان در زمان بررسی رابطه بین جریان‌های آب شیرین و چرخه کربن، روی رودخانه‌های موجود در مناطق پست تمرکز می‌کنند، در حالی که کوه‌ها حدود یک چهارم از سطح خشکی را تشکیل می‌دهند و رودخانه‌های کوهستانی سرآغاز حدود یک سوم از جریان‌های آبی زمین هستند.
در این تحقیقات مجموعه‌ای از معیارهای زیست‌محیطی در رابطه با ده‌ها رودخانه کوهستانی مورد ارزیابی محققان قرار گرفت و برای هریک از این رودخانه‌ها، سرعت تبادل گاز در فصل مشترک آب و هوا با استفاده از یک شیوه جدید، با دقت بسیار بالایی اندازه‌گیری شد. سپس محققان اطلاعات به دست آمده را بر اساس ویژگی‌های هیدرولوژیکی و زمین‌شناختی هر منطقه از جمله میزان کربن ارگانیک موجود در خاک، طبقه‌بندی کردند.
محققان با استفاده از این اطلاعات و تعمیم الگوهای به دست آمده از این تحقیقات توانستند یک مدل جهانی برای تخمین میزان کربن آزادشده توسط ۱.۸ میلیون رودخانه کوهستانی در سطح زمین بسازند.
بر اساس نتایج به دست آمده از این مدل، مشخص شد با وجود این که رودخانه‌های کوهستانی تنها ۵ درصد از شبکه آبراه‌های زمین را تشکیل می‌دهند، عامل انتشار بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از دی اکسید کربن آزاد شده توسط رودخانه‌ها و جریان‌های آبی محسوب می‌شوند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =