وزیر اقتصاد از یک تصفیه‌خانه در مشهد بازدید کرد

مشهد- ایرنا- وزیر اقتصاد و دارایی که امروز چهارم مهر وارد مشهد شد در نخستین برنامه سفری یک روزه‌ به بازدید تصفیه‌خانه منطقه خین عرب واقع در شمال شرق این کلانشهر و طرح جایگزینی پساب با آب مصرفی برای کشاورزان رفت.

مدیر طرح جایگزینی پساب مشهد روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در چارچوب اجرای این طرح به شکل "بی.او.تی خودگردان" یا بیع متقابل، پساب تصفیه‌شده به جای سهمیه آب کشاورزان از سد طرق به آنها عرضه می‌شود. 

حبیب‌الله راستکار افزود: با اجرای "طرح جایگزینی پساب" ایستگاه پمپاژ خین عرب فاضلاب ورودی را پس از تصفیه در قالب پساب جهت واگذاری به کشاورزان به تصفیه‌خانه پرکندآباد منتقل می‌کند. بر این اساس ۳۵ میلیون مترمکعب پساب سالانه با آب مصرفی کشاورزان جایگزین می‌شود. 

وی میزان جابه‌جایی آب را در این طرح یک مترمکعب در هر ثانیه ذکر و بیان کرد: میزان سرمایه‌گذاری در طرح جایگزینی پساب مشهد که پارسال اجرا شد ۴۰۰ میلیارد ریال است. این طرح در مسیری به طول ۶.۳ کیلومتر از منطقه خین عرب تا تصفیه‌خانه پرکندآباد اجرا شده است.

مدیر طرح جایگزینی پساب مشهد ادامه داد: وزیر اقتصاد و دارایی صبح امروز همچنین از ایستگاه پمپاژ متراکم با ظرفیت هزار لیتر بر ثانیه در همین منطقه بازدید کرد. 

وی گفت: جایگزینی پساب خروجی تصفیه‌خانه‌ها با منابع آب مصرفی کشاورزان یکی از برنامه های وزارت نیرو برای مدیریت و صرفه‌جویی در مصرف آب است.

بازدید از پارک علم و فناوری خراسان و شرکت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی از دیگر برنامه‌های سفر وزیر اقتصاد و دارایی به مشهد هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =