۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۶:۴۲
کد خبرنگار: 1195
کد خبر: 83530776
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ادامه درگیری‌ها در بولیوی پس از اعلام پیروزی مورالس

تهران- ایرنا- بولیوی با وجود اعلام نتیجه نهایی انتخابات و پیروزی "مورالس"، همچنان شاهد تظاهرات و درگیری گروه‌های رقیب است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیوان عالی انتخابات بولیوی روز جمعه (به وقت محلی) پس از شمارش 99.99 درصد آرا اعلام کرد که «اوو مورالس» با 47.1 درصد آرا برای چهارمین دوره متوالی پیروز انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شد.

در مقابل «کارلوس مسا» که 36.5 درصد از رای‌ها را کسب کرده و بدین ترتیب  مورالس توانست فاصله لازم برای پیروزی در دور اول را به دست آورد.

با این وجود، بولیوی روز جمعه همچنان شاهد درگیری حامیان دو رقیب انتخاباتی، مسدود شدن خیابان‌ها و تظاهرات در شهر لاپاز پایتخت بود و معترضان با لاستیک، طناب و سطل‌های زباله خیابان‌ها را بند آوردند.

مسا که از سال 2003 تا 2005 رئیس جمهوری بولیوی بود، مورالس و حزب او «جنبش سوسیالیسم» را متهم به تقلب کرد.

شمارش بخشی از آرا تا روز یکشنبه حاکی از آن بود که مورالس و مسا باید در دور دوم انتخابات رو در روی هم قرار گیرند، اما روز دوشنبه اوضاع تغییر کرد و کمیسیون انتخابات بولیوی با انتشار آمار جدید، عملا مورالس را پیروز انتخابات دانست.

این تغییر ناگهانی در آرای نامزدها، اعتراض گروه‌های مخالف را برانگیخت و معترضان با تظاهرات در خیابان‌ها، دفاتر انتخاباتی را به آتش کشیدند.

روز پنجشنبه اتحادیه اروپا، آمریکا، برزیل، آرژانتین و کلمبیا خواستار برگزاری انتخابات دور دوم برای بازگشت اعتماد مردم به انتخابات شدند.

«سازمان کشورهای قاره آمریکا» که از سوی دولت مورالس برای نظارت به انتخابات دعوت شده بود، از تغییر ناگهانی در نتایج شمارش آرا در روز دوشنبه اظهار «شگفتی و نگرانی» کرده و پذیرفت که نتایج را به دقت بررسی کند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha