جنوب عراق؛ از هدیه شاخه‌گل تا آتش‌زدن مقر احزاب

بغداد - ایرنا - اعتراضات خیابانی روز جمعه در استان های المثنی و ذی قار در جنوب شرقی عراق، حاوی صحنه های متناقض از تظاهرات مسالمت آمیز تا خشونت و به آتش کشیدن مقر احزاب و ساختمان های دولتی بوده است.

بر اساس گزارش های دریافتی برخی معترضان در شهر سماوه مرکز استان المثنی در جنوب شرق عراق مقر چند حزب و گروه اسلامی از جمله حزب فضلیت، حزب الدعوه، عصائب اهل الحق و جریان حکمت را به آتش کشیدند. 

همزمان تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که نشانگر تعامل دو سویه و خوب تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی است و ماموران میان معترضان، اقدام به هدیه شاخه های گل و توزیع بطری های آب شرب می کنند و با آنان وارد گفت و گو می شوند. 

پایگاه خبری  السیاسه نیوز هم خبر داده است که پس از انتشار بیانیه مرجعیت عالی عراق در خصوص اعتراضات جاری در این کشور و تاکید بر اعتراضات و راهکارهای مسالمت آمیز و پرهیز از بردن کشور به سوی هرج و مرج و ویرانی، عده ای از تظاهرکنندگان از ادامه حضور در خیابان ها منصرف شده و به خانه هایشان رفتند. 

همچنین از استان ذی قار خبر می رسد که ساختمان استانداری این استان پس از حمله معترضان، دچار آتش سوزی شد و دود ناشی از آن منطقه را فراگرفت. 

برخی معترضان نیز کارکنان رسانه های شبکه های آفاق و العراقیه را از محل کارهایشان بیرون بردند و مانع ادامه کارشان شدند. 

همچنین در بغداد نیز پس از دو ساعتی آرامش، از دقایقی پیش بار دیگر تعدادی از متعرضان در حال حرکت به سمت میدان تحریر هستند و نیروهای امنیتی نیز با شلیک گاز اشک آور و بمب های صوتی مانع عبور آنان از  پل جمهوری و رسیدن به دروازه منطقه سبز شده اند.

همزمان نیروهای امنیتی اقدام به پخش بیانیه مرجعیت عالی عراق در مورد حوادث اخیر که امروز در خطبه دوم نماز جمعه کربلا معروف به خطبه مرجعیت، قرائت شد از فراز پل جمهوری خطاب به معترضان حاضر در این منطقه کرده اند. 

در پی انتشار فراخوان هایی مبنی بر آغاز دوباره اعتراضات خیابانی در بغداد و چند شهر دیگر از عصر امروز، در شبکه های مجازی، گروهی به پیشواز آن رفته و از دیشب و بویژه سحرگاه امروز در چند مرحله پس از تجمع در میدان تحریر بغداد و عبور از پل جمهوری یک بار نیز توانستند موانع را کنار  زده و وارد منطقه سبز شوند. 

تلاش و اصرار چندباره عده ای از تظاهرکنندگان برای ورود مجدد به منطقه سبز در ساعات صبح امروز با اقدام ماموران امنیتی بی نتیجه ماند و آنان بارها با شلیک گاز اشک آور و گلوله های صوتی، معترضان را از اطراف دروازه اصلی این منطقه دور کردند. 

بر اساس یک آمار غیر رسمی تاکنون در جریان اعتراضات در بغداد یک تن کشته و ۲۲۴ نفر دیگر مصدوم شدند و حوادث اعتراضی در استان المثنی نیز سه زخمی بجا گذاشته است.

"خالد المحنا" سخنگوی وزارت کشور عراق  نیز دقایقی پیش اعلام کرد ۶۸ نفر از نیروهای  امنیتی در جریان حوادث مربوط به اعتراضات خیابانی روز جمعه مصدوم شده اند. /  

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =