۳ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۰
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 83530206
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بازار سرمایه هنوز از شوک ١١ هزار واحدی فاصله نگرفته است

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه هنوز از شوک ریزش ١١ هزار واحدی شاخص بورس فاصله نگرفته است و ترس را می توان همچنان در قدم سهامداران دید.

در چهار روز معاملات هفته‌ای که گذشت شاخص بورس سه هزار و ۸۳۹ واحد کاهش داشت، شاخص کل در پایان روز چهارشنبه (۲۴ مهر ماه) با عدد ۳۰۹ هزار و ۶۴۶ واحد به معاملات پایان داد که این رقم در روز چهارشنبه (۱آبان ماه) به عدد ۳۰۵ هزار و ۸۰۷ واحد رسید.

ارزش بورس تهران در هفته ای که گذشت ۱۱ هزار و ۳۲۶ میلیارد ریال بود که در مقایسه با هفته گذشته یک درصد کاهش را تجربه کرد، همچنین ارزش فرابورس در مدت ذکر شده سه هزار و ۲۰ میلیارد بود که نسبت به مدت مشابه هفته گذشته کمتر از یک درصد افت داشت.

روند متفاوت بورس در هفته پایانی مهر ماه

محمود احترامی امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به روند معاملات بورس در هفته ای که گذشت اشاره و بیان کرد: هفته گذشته بازار از روند معاملات حاکم بر بازار خارج شد و از آن فاصله گرفت.

وی ادامه داد: بازار از روند نزولی شدیدی که در هفته سوم مهر ماه در پیش گرفته بود فاصله گرفت، تا حدودی روند معاملات در هفته ای که گذشت متفاوت و شاهد روند صعودی شاخص بودیم.
 
احترامی افزود: همزمان با رسیدن قیمت ها به نقطه جذاب برای خرید، فعالان بازار از موضع فروش فاصله گرفتند و خود را به موضع خرید نزدیک تر کردند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه قدرت خرید فعالان بازار در هفته ای که گذشت نسبت به فروشندگان بیشتر بود، گفت:  بر روی سهام شرکت های بنیادی شاهد افزایش قدرت خرید فعالان بازار نسبت به فروشندگان بودیم که علت آن ناشی گزارش مثبت ۶ ماهه شرکت ها بود که هفته گذشته روانه کدال شد.

وی به جذابیت گزارش ٦ ماهه برخی صنایع اشاره و بیان کرد: این موضوع نشان دهنده قدم مثبت شرکت ها برای رشد سهام و نوید بخش اتفاقات خوبی برای آینده شرکت ها بود.

احترامی با بیان اینکه بازار هنوز از شوک ریزش ١١ هزار واحدی شاخص بورس فاصله نگرفته است، گفت: ترس را می توان همچنان در قدم سهامداران دید به هر حال در برخی از سهم ها فروشنده ها اصرار در فروش سهام خود دارند اما امیدواریم هر چه به گزارش ۹ ماه شرکت ها و اواخر پاییز نزدیک می شویم شکل و روند معاملات بازار بهبود یابد.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است، امیدواریم اخبار بد سیاسی منتشر نشود و شرایط مریض تر از وضع کنونی نشود.

وی با تاکید بر اینکه شرکت های بزرگ مانند پالایشی ها در روند ریزشی بازار تاثیر چندانی نداشتند و قیمت سهام این صنایع رو به رشد بود، گفت: شرکت های کوچک با توجه به رشد سنگینی که در ماه های گذشته داشتند قیمت آنها  به حداکثر رسیده بود و با توجه به سودهای چند صد درصدی که برخی از سهامداران از این سهم ها کسب کردند باعث شد تا فروشنده ها راحت تر سهام خود در بازار عرضه کنند و اکنون اقبال به سمت سهم های بزرگ رفته است.

احترامی پیش بینی خود از روند معاملات بازار در هفته آینده را اینگونه بیان کرد: با توجه به وجود شرایط بد بازار با تعطیلات بین هفتگی مواجه هستیم که این موضوع به شدت بر روند بازار تاثیرگذار است، متاسفانه بازار تا می‌خواهد روند متعادلی را در پیش گیرد مانعی جلوی بازار ظاهر می شود و زمینه روند منفی معاملات را فراهم می کند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه معاملات در بازار هفته آینده دست و پا شکسته خواهد بود، گفت: سهامدارانی که ریسک گریز هستند به دلیل تعطیلات پیش رو سهام خود را نقد می کنند و بعد از تعطیلات دوباره وارد بازار می شوند.

وی با تاکیر بر اینکه اکنون با یک خبر بسیار مثبت مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی مواجه هستیم که قرار است این خبر به تصویب هیات وزیران برسد، افزود: این خبر می تواند شوک مثبتی را در بازار ایجاد کند و باعث شود تا شاخص بورس بر مدار صعودی قرار گیرد.

احترامی خاطرنشان کرد: در هفته های آتی می توان در انتظار روند متعادل از بازار باشیم و بعید به نظر می رسد شاهد ایجاد صف فروش در بازار باشیم مگر اینکه خبر بدی در بازار منتشر شود که روند معاملات را تحت تاثیر قرار دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha