اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در باکو آغاز شد

باکو- ایرنا - هیجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد روز جمعه با حضور سران 60 کشور از جمله حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در باکو آغاز شد.

   در این  اجلاس دو روزه که با حضور نزدیک به 160 نفر از مقامات  کشورهای عضو، ناظر و نیز نهادهای بین المللی برگزار می شود، علاوه بر تصویب سند نهایی، اعلامیه مشترک سران در مورد فلسطن، عمده مسئل سیاسی روز و بحران‌ها و مناقشات منطقه‌ ای و بین  المللی برررسی می شود.

  موضوع اصلی این دوره از اجلاس "پاسخ مشترک و مناسب به چالش‌های جهان امروز بر اساس اصول باندونگ " است.

نخستین تلاش برای ایجاد همگرایی میان کشورهای عضو عدم تعهد در سال 1955 در کنفرانسی در شهر باندونگ اندونزی صورت گرفت و اکنون از منشور آن به عنوان اصول باندونگ یاد می شود.   

 این اجلاس با  توجه به حضور مقامات و نمایندگان کشورهای مختلف بزرگترین مجمع جهانی بزرگ پس از نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به شمار می رود و از اهمیت خاص بین المللی برخوردار است .

 دکتر روحانی که روز گذشته (پنجشنبه) به دعوت الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان برای شرکت در این اجلاس وارد باکو شده است، امروز ضمن سخنرانی و طرح دیدگاه ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در باره عمده مسائل بین المللی و منطقه ای، در حاشیه  این   اجلاس با سران  برخی کشورهای حاضر دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

  این اجلاس که ریاست دوره ای آن از امروز از کشور ونزوئلا به مدت سه سال به جمهوری آذربایجان واگذار می شود، فردا (شنبه) با صدور سند نهایی و اعلامیه مشترک به کار خود پایان می‌ ‌دهد.

جنبش غیرمتعهدها یا عدم تعهد یک سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۹۶۱ میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد پایتخت یوگسلاوی، تأسیس شد و  در مجموع ۱۲۰ کشور عضو آن هستند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =