آرمان جمهوری اسلامی ایران حفظ امنیت منطقه و دوستی با کشورهای همسایه است

کیش - ایرنا- فرمانده مرزبانی ناجا گفت: آرمان جمهوری اسلامی ایران حفظ امنیت منطقه و دوستی با کشورهای همسایه است در حالیکه امریکا با ایجاد ناامنی و ترس برای استیلای جویی و کسب منافع خود در این منطقه تلاش می کند.

به گزارش ایرنا، سردار قاسم رضایی روز پنجشنبه در جریان بازدید از پایگاههای دریابانی کشور در آبهای خلیج فارس و جزیره  کیش با اشاره به این نکته که خلیج فارس منطقه جنگی نیست افزود: بطور قطع آرامش این منطقه بدون حضور ناوگان های جنگی معنا پیدا میکند.

   وی اضافه کرد: ساکنان حوزه خلیج فارس در طول تاریخ با تکیه بر فرهنگ و تاریخ مشترک و در سایه امنیت جمعی زندگی و تجارت مسالمت آمیز داشته اند و این در حالیست که قدرتهای فرا منطقه ای این آرامش و امنیت را خدشه دار می کنند.

 فرمانده مرزبانی ناجا حضور ناوگانهای فرا منطقه ای در خلیج فارس را نامشروع، مخل و امنیت و صلح و آرامش دانست و افزود: این حضور نامشروع موجب نگرانی و ناخرسندی ملت های شمال و جنوب خلیج فارس شده است.

وی هدف از اجرای رزمایش مشترک آمریکا در حوزه آب های خلیج فارس، خلیج عدن، دریای سرخ و دریای عمان را قدرت نمایی دانست و افزود: این اقدام تکراری است که با هدف ایجاد ترس و نا امنی در منطقه و کسب منافع صورت می گیرد .

وی یادآوری کرد: ما طی چهل سال گذشته همواره برحفظ امنیت و آرامش خلیج فارس تاکید کرده و  در برابر هرگونه تجاوز و زیاده خواهی دشمنان ایستاده ایم، لذا مردم و ملتهای این منطقه بر این امر واقفند که حضور قدرتهای فرامنطقه ای حرکتی انتخاباتی و نمایشی است که باهدف غارت منابع نفتی صورت می گیرد. 

 سردار رضایی در ادامه، خواستار ورود سازمانها و نهادهای بین المللی بویژه سازمان ملل به این مسئله و انجام  وظایف قانونی خود شد و افزود: حضور ناوگان های آمریکا و کشورهای فرا منطقه ای در خلیج فارس نامشروع است و مراجع قانونی مانند سازمان ملل باید پاسخگوی نارضایتی مردم از این حضور باشند.

تقویت دیپلماسی مرزی با کشورهای همسایه

  فرمانده مرزبانی ناجا، تقویت دیپلماسی مرزی بویژه با کشورهای همسایه را از رویکردها و سیاستهای کشور ذکر کرد و افزود: مرزبانی جمهوری اسلامی ایران این افتخار را دارد که در حوزه دیپلماسی مرزی دارای یک دیپلماسی تعریف شده، فعال و تاثیر گذار با کشورهای همسایه است.

سردار رضایی تاکید کرد: در حوزه خلیج فارس نیز دریابانی دارای نیروی انسانی کارآمد، توانمند، با انگیزه و روحیه بالا و متخصص در حوزه های مختلف است و تنها درحوزه شناوری کمبودهایی وجود دارد که بخشی از آن ها توسط دستگاه های ارتباطی و اداری در حال پیگیری است.

 گارد ساحلی کیش تشکیل می شود

 فرمانده مرزبانی ناجا در بخشی دربخشی دیگر از سخنان خود از تشکیل گارد ساحلی شیلات کیش خبرداد و افزود: این گارد در  تمامی مناطق مرزی ساحلی تشکیل شده و ظرف یک ماه آینده این گارد با هدف تامین امنیت صیادی در منطقه و برخورد با عواملی که مخل امنیت و آرامش صیادی و تجاوز به آب های منطقه ای صید در جزیره هستند تشکیل می شود.

رضایی تاکید کرد: برابر قوانین و دستورالعمل های نیروهای مسلح و سازمان های بین بخشی و شیلات بخشی از وظایف انتظاماتی در حوزه دریا توسط این گاردها با حمایت و پشتیبانی مرزبانی و دریابانی مدیریت می شود

وی درخصوص افزایش توان نظامی دریابانی و مرزبانی کیش و دریابانی بندرعباس نیز گفت: افزایش توان و تقویت مرزبانی به ویژه دریا در حوزه تجهیزات و نیروی انسانی طبق منویات مقام معظم رهبری  و فرمانده کل قوا در دستور کار کلیه نهادهای کشور قرار دارد.

سردار رضایی همچنین از اضافه شدن  ۷ فروند شناور ۶۰ فوتی حیدر به ناوگان دریابانی کشور خبرداد و افزود: تاپایان سال نیز ۶ فروند دیگر به ناوگان مرزبانی دریایی کشور افزوده می شود.

اجرای طرح جامع مرزبانی

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به گسترش امکانات و تجهیزات مرزبانی از آماده سازی طرح جامع مرزبانی با همکاری تمامی نهادهای کشور و قوای سه گانه و همراهی مجلس خبرداد و افزود: پس از دریافت موافقت ها و دستورات لازم و اجرایی شدن این طرح که با تیم های مشترک طی ده ماه تلاش و مطالعه صورت گرفته است ظرف مدت ۳ تا ۵ سال آینده جمهوری اسلامی ایران دارای یک مرزبانی کاملا متناسب از نظر ساختمان ها، ابنیه، پاسگاه های مرزی، امکانات و تجهیزات الکترونیکی واپتیکی کامل و شناورها و حوضچه ها و جاده ها خواهد شد.

وی با قدردانی از صیادان، مرزنشیان و فعالان حوزه تجارت دریایی به خاطر رعایت مقررات و قوانین دریایی و مرزی  افزود: رعایت قوانین مرزی توسط صیادان، مرزنشینان و تجار موجب کاهش جرائم مرزی در کشور شده است.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به اینکه مرزبانی مسئولیت حفاظت از مرزهای کشور را بنابر معاهدات و پروتکل های مرزی بر عهده دارد افزود: خلیج فارس با روابط دیرینه ای که ملت های این منطقه با یکدیگر دارند در امنیت کامل است و تنها مواردی همچون قاچاق درحوزه های مختلف سوخت، کالا، سلاح، انسان و صیدهای غیرمجاز و حضور ناوهای جنگی کشورهای بیگانه در منطقه،که این امنیت را برهم می زند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود ضمن هشدار  قاچاقچیان تاکید کرد: با کسانی که آگاهانه یا ناآگاهانه با تامین بسترهای قاچاق مانند کارگاه های ساخت مخازن قاچاق کالا و سوخت را به وجود می آورند و  کسانی که اقدام به قاچاق می کنند و سرمایه های کشور و مردم را می فروشند برخورد قاطع صورت می گیرد. 

سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا و هیات همراه روز پنجشنبه وارد کیش شدند  و پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام جزیره کیش با خانواده سردار شهید ابراهیم غلامی دیدار و از بندر صیادی و فرماندهی دریابانی کیش دیدن کردند.

وی همچنین عصر پنجشنبه در آیین گرامیداشت شهید ابراهیم غلامی در مسجد حضرت زینب (س ) حضور یافت . 

- پیکر "شهید ابراهیم غلامی" سردار جانباز هشت سال دفاع مقدس، ۱۳ مهر ماه گذشته  در آیینی با حضور گسترده اقشار مختلف مردم در جزیره کیش تشییع شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =