انتخابات سراسری زودهنگام؛ شرط تازه جانسون برای تاخیر برگزیت

لندن – ایرنا – بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز پنجشنبه پس پایان جلسه طولانی هیات دولت درباره نحوه اجرای برگزیت، خواهان برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام در ۱۲ دسامبر شد.

او گفت؛ اگر نمایندگان مجلس خواهان زمان بیشتری برای بحث و بررسی درباره توافق‌نامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هستند بایستی به لایحه برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام رای موافق بدهند.
جانسون درباره علت درخواست دولت برای برگزاری انتخابات زودهنگام توضیح داد که اتحادیه اروپا احتمالا برخلاف میل او با تاخیر برگزیت موافقت خواهد کرد. از سویی به گفته او، رای دهندگان انگلیسی اعتماد خود را به پارلمان برای اجرای برگزیت از دست داده‌اند؛ اما دولت قصد دارد تا کار را تمام کند.
نخست وزیر انگلیس از حزب اصلی مخالف دولت و سایر احزاب سیاسی خواست تا با لایحه او درباره برگزاری انتخابات زودهنگام که هفته آینده برگزار می شود موافقت کند. او گفت: زمان آن رسیده تا این پارلمان راه را برای پارلمان جدید و تازه نفس باز کند که رای مردم اجرا شود.
انتظار می رود اتحادیه اروپا تا فردا (جمعه) نظر قطعی خود را درباره تاخیر برگزیت اعلام کند. جانسون شنبه گذشته از سوی پارلمان وادار شد تا برخلاف میل باطنی، نامه درخواست برای تاخیر برگزیت را به شورای اروپا تسلیم کند.
برخی شنیده‌ها حاکی است که اتحادیه اروپا ممکن است با تمدید یک ماهه برگزیت موافقت کند که در آن صورت جانسون بار دیگر تلاش خواهد کرد تا توافق جدید برگزیت را که هفته گذشته با اتحادیه اروپا بدست آورد، به رای پارلمان بگذارد.
اما اگر این مهلت تا ژانویه تمدید شد، او برای برگزاری انتخابات زودهنگام خیز بر خواهد داشت.
از سویی نخست وزیر انگلیس قصد دارد تا اگر نمایندگان مجلس با لایحه انتخابات زودهنگام موافقت کنند، توافق جدید برگزیت را تا پیش از ۱۲ دسامبر به تائید پارلمان برساند. طبق برنامه ریزی مورد نظر جانسون، توافق جدید برگزیت دو هفته دیگر به رای گذاشته و پس از آن پارلمان تا برگزاری انتخابات تعطیل خواهد شد.
بر اساس آخرین مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، انگلیس تنها هفت روز دیگر فرصت دارد تا بروکسل را ترک کند. ترزا می نخست وزیر سابق انگلیس در ماه مارس سال ۲۰۱۷ با فعال کردن ماده ۵۰ پیمان لیسبون تمایل انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا اعلام کرد و دو سال فرصت داشت تا درباره چگونگی اجرای برگزیت به توافق برسد.
به رغم این که انگلیس و اتحادیه اروپا در دو نوبت به توافق رسیدند اما پارلمان انگلیس با توافق های حاصل شده مخالف و این مساله روند خروج لندن از بروکسل را بطور جدی با بن بست مواجه کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =