تمدید امهال وام‌ زلزله‌زدگان صحت ندارد

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: مدت ۲ سال امهال وام زلزله‌زدگان استان تاکنون تمدید نشده و هرگونه تغییر در مدت مذکور در صلاحیت مجلس شورای اسلامی است.

جلیل بالایی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: پایان دوره امهال ۲ ساله تسهیلات قبل از زلزله ۲۰ آبان ۹۸ به پایان می رسد ولی آقای بازوند استاندار کرمانشاه در راستای تمدید وام زلزله زدگان استان تاکنون رایزنی ها، مکاتبه ها و پیگیری هایی را انجام داده اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: به محض تصمیم مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن بلافاصله از طریق رسانه ها اطلاع رسانی خواهد شد و به بانک ها هم برای اجرا اعلام می‌شود.
وی در پاسخ به این سووال که قسط بندی تسهیلات مربوط به زلزله از چه تاریخی شروع شده است؛ گفت: تسهیلات معیشتی و تعمیری ۶ ماه تنفس داشته و احداثی سه سال دوران مشارکت دارد.
بالایی در باره نحوه پرداخت تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی برای صاحبان واحدهای نیمه تمام هم افزود: قرار شد با همکاری بانک ها طلب معوق از مبلغ مذکور کسر و مابقی به حساب خسارت دیدگان واریز شود.
وی در پایان از مردم خواست؛ تنها به اخبار موثق رسانه های مجاز توجه کنند که خدای نکرده دچار خسارت ناشی از تاخیر نشوند.
 استاندار کرمانشاه روز چهارشنبه در نشست ستاد بازسازی استان گفت: بانک‌های کرمانشاه به دلیل پرداخت تسهیلات بازسازی مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده وضعیت خوبی در زمینه منابع مالی ندارند.

«هوشنگ بازوند» اظهار داشت: امهال ۲ سال گذشته تسهیلات زلزله زدگان تنها مربوط به وام های پیش از وقوع زلزله و تسهیلات بازسازی واحدهای آسیب دیده است.

وی افزود: اگر فردی در مناطق زلزله زده پس از زمان مشخص شده تسهیلاتی دریافت کرده است نباید آن را امهال کرد؛ بلکه فرد دریافت کننده تسهیلات باید براساس روال اقدام به بازپرداخت اقساط خود کند.

به گزارش ایرنا، زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل‌ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

مسئولان ارشد کرمانشاه گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری استان را تا پایان سال ۹۸ تکمیل می‌کنند.
۸۰۶۶