تربت‌حیدریه آماده استقبال از زائران پیاده رضوی است

تربت‌حیدریه- ایرنا- شهرستان تربت‌حیدریه به عنوان دروازه جنوبی مشهد هرسال در ایام پایانی ماه صفر و سالروز شهادت حضرت ثامن الحجج علی‌بن موسی‌الرضا (ع) میزبان زائرانی است که مسیر عشق را با پای پیاده طی می‌کنند تا به حرم مطهر امام رئوف مشرف شوند.

به گزارش ایرنا، حضور کاروانهای زائران پیاده رضوی در جاده‌های شمال، جنوب و غرب منتهی به مشهد و تجمع آنان در مناطقی ماننده باغچه و دروازه قوچان، نگاه هر بیننده و رهگذر را به خود جلب می‌کند.

با توجه به تعداد بسیار زائران پیاده از شهرهای جنوبی کشور و وجود جاده تربت‌حیدریه به عنوان تنها شاهراه ارتباطی جنوب کشور به مشهد، ایستگاه‌های صلواتی و موکب‌های بسیار توسط مردم و خیران در این مسیر بر پا شده که شکوه و عظمت این اقدام از ورودی شهر تربت‌حیدریه تا ورودی کلانشهر مشهد جلوه بیشتری را به حرکت زائران بخشیده است.

ورود ۱۲ کاروانبه تربت‌حیدریه

دبیر خدمات سفر تربت‌حیدریه به خبرنگار ایرنا گفت: ستاد خدمات سفر این شهرستان با ۱۰ کمیته تخصصی و همراهی دستگاه‌های اجرایی، آماده اسکان و پذیرائی از زائران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است و برخی از این دستگاه‌ها تا پایان دهه آخر صفر در حالت آماده باش به سر می‌برند.

علی محمدی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود بیش از پنج هزار زائر از شهرستان‌های جنوبی کشور وارد تربت حیدریه شوند افزود: تاکنون بیش از ۸۰۰ زائر پیاده در قالب ۱۲ کاروان از شهرستانهای خواف، کاشمر، رشتخوار و بجستان وارد تربت‌حیدریه شده اند تا پس از استراحت به مشهدالرضا (ع) مشرف شوند.

وی با اشاره به برپایی ایستگاههای استقبال در جاده‌های تربت‌حیدریه - مشهد اظهار داشت: ورودی تربت حیدریه در محدوده روستای حوض سرخ، آستان مقدس احمدالرضا (ع)، میدان آزادگان، بوستان شهید خاکسار، دهستان منظر، مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) جنب کارخانه کاشی، پلیس راه شهید شیردل کامه، شهر رباط سنگ و روستاهای اسدآباد و حشمت آباد به عنوان ایستگاه‌های بین راهی به زائران خدمات اسکان و پذیرایی ارائه می‌کنند.

دبیر خدمات سفر تربت‌حیدریه گفت: در این موکبها علاوه بر غذاهای نذری، آب معدنی، آب جوش و جلیقه‌های شب نما نیز بین زائران پیاده توزیع می‌شود ضمن آنکه با فراهم کردن مقدمات لازم، بوستان شهید خاکسار و دهستان منظر برای استحمام زائران پیاده نیز آماده شده است.

آمادگی برای اسکان و پذیرایی 

فرمانده سپاه ناحیه تربت‌حیدریه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به آمادگی همه امکانات سپاه و بسیج در جاده‌های این شهرستان برای خدمت زائران پیاده رضوی اشاره و بیان کرد: حوزه ها و پایگاه‌های مقاومت بسیج با تمام امکانات و تجهیزات خود در مسیر ۷۵ کیلومتری از ورودی شهر تربت‌حیدریه، محدوده آستان مقدس احمدالرضا (ع) تا انتهای حوزه استحفاظی در جلگه رخ و جاده اسدآباد به رباط سفید به زائران امام هشتم (ع) خدمات ارایه می‌کنند.

سرهنگ پاسدار علی نیک‌یاد همچنین بر آمادگی ۱۵ سرسرای ورزشی بسیج برای ارایه خدمات در مواقع ضروری شرایط خاص آب و هوایی تاکید و بیان کرد: در مسیر زائران، موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی توسط حوزه ها و پایگاه‌های مقاومت بسیج دایر شده که پذیرایی از زائران حضرت امام رضا (ع) را بر عهده دارند و علاوه بر آن پایگاه مقاومت بسیج شهدای منظر، اسکان زائران را در ۱۷ مسجد و حسینیه این دهستان ساماندهی می‌کند.

وی افزود: در سال‌های گذشته و در هفته پایانی ماه صفر، هرشب بیش از ۴۰۰ زائر در سرسراهای ورزشی بسیج در بخش مرکزی و جلگه رخ اسکان داده می شدند لذا با توجه به احتمال برودت هوا در روزهای آینده، امسال نیز این آمادگی را داریم تا از زائران بیشتری پذیرایی کنیم.

فرمانده سپاه ناحیه تربت‌حیدریه گفت: مردم روستاها و شهرهای تربت‌حیدریه نیز به صورت خودجوش ایستگاه‌های صلواتی برپا کرده و غذای نذری بین زائران توزیع می‌کنند که این اقدام به عظمت این حرکت و سیره نبوی افزوده است.

ششمین طرح همسفران خورشید 

رئیس جمعیت هلال احمر تربت‌حیدریه نیز به خبرنگار ایرنا گفت: اجرای طرح همسفران خورشید همزمان با اربعین حسینی در راستای ارائه خدمت به زائران حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در جاده‌های این شهرستان آغاز شد که تا خروج آخرین کاروان پیاده از شهرستان‌های همجوار ادامه دارد.

سعید فکوری افزود: در آستانه سالروز رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع)، ۲ پایگاه سیار با ۱۰ خودرو کمک دار و سه پایگاه ثابت در مسیر حرکت زائران حرم مطهر رضوی مستقر شده‌اند تا خدمات مطلوبی را به کاروان‌های پیاده ارایه دهند.

وی ادامه داد: در این پایگاه ها خدمات پزشکی، انتقال بیماران و خدمات امداد و نجات به زائران پیاده ارایه می شود و چند دستگاه آمبولانس نیز از استان‌های مجاور برای تداوم خدمت رسانی مطلوب تامین شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر تربت‌حیدریه گفت: این خدمات به صورت ۲۴ ساعته ارائه می شود و در مجموع ۲۰۰ داوطلب شامل نجاتگر، پرستار و نیروی عملیاتی از مبادی ورودی شهرستان تربت‌حیدریه در آستان مقدس احمدالرضا (ع) و شهرستان زاوه در محدوده دهستان چخماق تا رباط سفید مستقر شده‌اند تا خدمات خود را به کاروان‌های پیاده ارایه دهند.

آماده‌باش دانشگاه علوم پزشکی 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه هم به خبرنگار ایرنا گفت: همزمان با دهه آخر ماه صفر و افزایش تردد زائران و کاروان های پیاده، ۹ پایگاه جاده ای، سه بیمارستان و ۱۰ مرکز خدمات جامع سلامت زیرپوشش این دانشگاه، آماده خدمت به زائران بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) هستند.

غلامرضا میری افزود: در راستای حفظ و ارتقای سلامت زائران، نظارت های بهداشتی در این ایام تشدید می‌شود تا هیچگونه مخاطره ای سلامت زائران را تهدید نکند و همچنین در صورت نیاز، پزشک برای درمان به موکب های واقع در مسیر تردد کاروان های پیاده اعزام خواهد شد.

وی از زائران خواست هرگونه مشکلات بهداشتی، درمانی و دارویی را از طریق تماس تلفنی به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند تا در کمترین زمان رسیدگی شود.

عزیمن پنج هزار و ۳۰۰ زائر پیاده رضوی

معاون فنی و عمرانی فرماندار تربت‌حیدریه نیز گفت: در آستانه سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع)، امسال پنج هزار و ۳۰۰ زائر در قالب ۵۱ کاروان با پای پیاده از این شهرستان عازم مشهد می‌شوند.

احسان کریمی افزود: امسال پنج موکب در پلیس راه شهید شیردل کامه، چهارراه خواف، روستای اسدآباد رخ و جنب کارخانه کاشی زرین مستقر شده‌اند که ظرفیت اسکان و پذیرایی روزانه آنها پنج هزار و ۵۰۰ زائر و در شب حدود ۲ هزار زائر است.

وی همچنین بر ممنوعیت رفت و آمد شبانه کاروانها، لزوم توجه عابران به هشدارهای پلیس راه و رعایت مسایل ایمنی و احتیاطهای لازم تاکید و بیان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته توسط معاونت هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی، کاروان ها با پرداخت مبلغ ۲۰ هزار ریال از تمام خدمات بیمه ای بهره مند خواهند شد.

معاون فرماندار تربت‌حیدریه به استقبال خوب و شایسته ساکنان محلی مسیرهای عبور کاروانهای پیاده زائران رضوی نیز اشاره و بیان کرد: هرسال در مناسبت های مختلف مذهبی زائران بسیار از این شهرستان با پای پیاده عازم مشهد می‌شوند که در طول مسیر خدمات لازم توسط مردم، خیران و نهادهای خدماتی به آنان ارائه می شود.

وی محل اسکان زائران پیاده رضوی را در محدوده شهرستان تربت‌حیدریه شامل "آستان احمدالرضا، بقعه متبرکه بی‌بی حسنیه، روستاهای منظر، حشمت‌آباد و اسدآباد" اعلام کرد. 

تیپ ۱۷۷ در خدمت زائران امام هشتم (ع) 

مدیر روابط عمومی تیپ ۱۷۷ شهید محمدجعفر نصر اصفهانی ارتش مستقر در تربت‌حیدریه نیز گفت: امسال هم مانند سال های گذشته با اینکه مسوولیت مراقبت از مرزهای شرقی به این تیپ واگذار شده است، پذیرایی و اسکان زائران پیاده امام رضا (ع) در مسیر تربت‌حیدریه به مشهد را وظیفه خود می دانیم.

محمد تیموری افزود: موکب تیپ ۱۷۷ شهید محمدجعفر نصر اصفهانی مستقر در جنب جایگاه عرضه بنزین در تربت‌حیدریه علاوه بر خدمات پزشکی، خدمات رفاهی نیز به زائران پیاده امام رضا (ع) ارایه می‌دهد و با توزیع چای، شیر و عدسی از کاروان های عزادار پذیرایی می‌کند.

وی گفت: همچنین موکب انصارالرضا مستقر در کوی سازمانی تیپ ۱۷۷ شهید محمدجعفر نصر اصفهانی به عنوان میعادگاه کاروانهای پیاده زائران امام هشتم(ع) در طول چند روز اخیر میزبان کاروانهایی از شهرهای جنوبی خراسان رضوی بوده است.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در فاصله ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha