هند خواهان اصلاح جنبش عدم تعهد شد

دهلی نو-ایرنا- هند روز چهارشنبه اعلام کرد که با توجه به تغییر زمان و ایجاد شرایط جدید سیاسی و منطقه ای، جنبش عدم تعهد نیز باید اصلاح شود.

نشریه «اکونومیک تایمز» روز پنجشنبه نوشت: «اس جیشانکار» وزیر امور خارجه هند در جریان سخنرانی خود در نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد در باکو گفت: جهان امروز با شرایطی که اعضای جنبش عدم تعهد در سال ۱۹۵۵ روبرو بودند متفاوت است. توازن جغرافیایی و سیاسی جهانی تغییر کرده است. تعهدها و باورهای قدیمی که ریشه در افکار استعمار گرایانه و جنگ سرد دارند جای خود را به همکاری ها و باورهای جدید می دهند.

وی افزود: ما بیش از گذشته به یکدیگر وابسته شده ایم. تغییرات اقلیمی، تخریب محیط زیست، تروریسم، افراط گرایی، فقر، شرایط بحرانی بهداشت عمومی،  بحران های انسانی و طبیعی، تهدید های سایبری و غیره تنها نمونه ای از چالش هایی است که جهان امروز با آن روبرو می باشد. این چالش ها تنها از راه همکاری و اتحاد قابل حل است. چند جانبه گرایی  تنها راه پاسخ گویی به این چالش ها است.

وزیر امور خارجه هند تاکید کرد: حفظ وحدت در جنبش عدم تعهد که نماینده دو سوم از جمعیت جهان است مهم است، ما باید روش های کاری و تعهدات کنونی را اصلاح کنیم تا بتوانیم یک هدف مثبت و رو به جلو را دنبال نماییم. در همین حال ما باید در مقابل اقدامات تفرقه انداز بایستیم و اجازه ندهیم از سازمان های چند جانبه سو استفاده شود.

جیشانکار ضمن توصیف تروریسم به عنوان بزرگ ترین خطر برای جامعه بین المللی گفت: هیچ دلیلی توصیف کننده قتل بی گناهان نیست. گسترش ارتباطات میان گروه های تروریستی و عملیات های تروریستی فرا مرزی و همچنین انتشار افکار افراط گرایانه از طریق تکنولوژی های ارتباطی تمام کشور ها را تحت تاثیر قرار داده است.

وزیر امور خارجه هند همچنین خواهان افزایش همکاری ها میان کشور های عضو جنبش عدم تعهد جهت مبارزه با مساله تروریسم شد.

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان روزهای ۲۵ و ۲۶ اکتبر (۳ و ۴ آبان) میزبان هیجدهمین اجلاس سران و نخست وزیران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد است.  قبل از این اجلاس، جلسه وزیران امور خارجه این کشورها در روزهای اول و دوم آبان برگزار می شود.

جنبش غیرمتعهدها یا عدم تعهد یک سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۹۶۱ میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد، پایتخت یوگسلاوی، تأسیس شد و شامل کشورهایی می‌شد که به هیچ‌یک از بلوک‌های قدرت نظام جهانی وابستگی و تعهدی نداشتند یعنی نه در اردوگاه کمونیسم قرار داشته و نه به اردوگاه سرمایه‌داری تعلق داشتند. این سازمان با پایان جنگ سرد نیز به فعالیت خود ادامه داده و در سال ۲۰۱۲ در مجموع ۱۲۰ دولت عضو و ۱۷ عضو ناظر داشته‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =