۲ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۵
کد خبرنگار: 2309
کد خبر: 83529364
۰ نفر

برچسب‌ها

معاونت حقوقی مغز متفکر دستگاه قضا است

تهران- ایرنا- معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به نقش محوری این معاونت در تحقق تحول در دستگاه قضایی گفت: معاونت حقوقی مغز متفکر دستگاه قضا است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی قوه قضاییه، حجت الاسلام محمد مصدق، در دومین نشست خود با مدیران، قضات و کارکنان معاونت حقوقی، افزود: با توجه به تکالیف کلان این معاونت مانند تدوین لوایح، تنقیح و تفسیر قوانین، معاونت حقوقی را می توان مغز متفکر دستگاه قضایی نامید؛ بدیهی است با توجه به این نقش عمده، سهم قابل توجهی از تحقق تحول نیز بر عهده شما مدیران، قضات و کارکنان خدوم خواهد بود. 
وی با بیان ضرورت فراهم ساختن بسترهای مناسب برای بیان مسائل و مشکلاتی که در ابعاد مختلف کارکنان هر مجموعه با آن مواجه هستند خاطرنشان کرد: در همین راستا پیش‌بینی شده است تا هر سال در دو نوبت این نشست ها با محوریت گفت و شنود میان مدیران و مسئولان معاونت با کارکنان برگزار شود. تلاش می شود تا در زمان مقرر و تا حد امکان مسائل و مشکلات مطرح شده توسط کارکنان، رفع شود که به طور قطع این امر در ارتقای امور معاونت و افزایش انگیزه‌های شغلی کارکنان اثربخش خواهد بود.  
مصدق با قدردانی و ابراز رضایت از تلاش ها و فعالیت های مدیران، قضات و کارکنان در بخش‌های مختلف معاونت طی ۶ ماه نخست امسال گفت: نتایج حاصل از تلاش های شما در حوزه‌های مختلف و طی مدت حضور اینجانب در معاونت مطلوب و رضایت بخش بوده است و امید که با عنایت پروردگار، طی ماه های آینده که حرکت ما در مسیر ایجاد تحول در معاونت حقوقی ابعادی جدی‌تر به خود می گیرد شاهد نتایج و دستاوردهای حداکثری در تمامی بخش‌ها باشیم. 
معاون قوه قضاییه از اعتماد ریاست دستگاه قضایی نسبت به معاونت حقوقی سپاسگذاری کرد و گفت: حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در خصوص پیشنهاداتی که برای انجام بهتر امور این معاونت ارائه می‌شود، همواره با حسن ظن و نظر مساعد برخورد کرده اند و این امر موهبت و فرصتی ارزشمند نصیب معاونت ساخته و موجب شده است که فرایند به نتیجه رسیدن لوایح و به خصوص آیین نامه ها و دستورالعمل‌های تدوین شده پس از ارسال به حوزه ریاست از سرعت قابل توجهی برخوردار شود؛ تا جایی که با پیگیری های انجام شده در این خصوص موارد ارسالی نهایتا در ۲۰ روز منتج به نتیجه می شود. 
مصدق با اشاره به اینکه طی ۶ ماه نخست امسال حدود ۲۰ لایحه، آیین نامه و دستورالعمل که پیش‌نویس آن در معاونت تدوین شده به تصویب ریاست قوه قضاییه رسیده یا به دولت ارسال شده است گفت: تلاش‌ها و اهتمام شما در انجام این مهم افتخاری برای مجموعه معاونت رقم زده است. 
وی افزود: حدود ۲۰ پیش‌نویس لایحه، دستورالعمل و آیین نامه نیز در حال حاضر در دست تدوین است و با نهایی شدن تدوین آن، به مرجع ذیصلاح ارسال می شود. 
مصدق در خصوص اتخاذ رویکرد تحول مدار در معاونت حقوقی طی ماه های اخیر و اهتمام در جهت بهینه سازی انجام امور و تکالیف موجود اظهار داشت: در این راستا حدود ۴۰ کارگروه ارتقا و تشکیل شده است که ارتقای کارگروه های مشورتی اداره کل حقوقی از ۶ کمیسیون به ۱۲ کمیسیون و ایجاد کارگروههای تخصصی در اداره کل تدوین لوایح و مقررات در حوزه‌های تخصصی حقوقی و کیفری(شکلی و ماهوی) از آن جمله است. 
وی ترکیب اعضای این کارگروه‌ها را نقطه قوت آن برشمرد و افزود: تلاش بر این بوده است تا در این ترکیب توان و ظرفیت‌های علمی و عملی اعضا توأمان مد نظر قرار گیرد و بر همین اساس هم از همکاران قضایی در دیوان عالی کشور، دادستانی کل کشور، مستشاران دادگاه تجدید نظر استان تهران و هم از اعضای هیأت علمی دانشگاه های معتبر کشور، وکلا و کارشناسان مختلف برای عضویت در آن دعوت شده است. 
مصدق با اشاره به اینکه این معاونت در راستای انجام بهتر امور از پیشنهادات و انتقادات مشفقانه استقبال می کند یادآور شد: به منظور بهره مندی از نظرات و پیشنهادات متخصصان امر و همچنین عموم جامعه، معاونت در صدد راه‌اندازی سامانه ای برای ثبت نظرات در خصوص پیش نویس لوایح و مقررات است. 
وی در پایان ابراز امیدواری کرد تمامی تلاش‌ها و مساعی مجموعه معاونت حقوقی منجر به کاسته شدن بخشی از مشکلات مردم شود که بی‌تردید این مهم ارتقاء اعتماد مردم به دستگاه قضایی و در نهایت به اصل نظام را در پی دارد. 
پس از سخنان معاون حقوقی قوه قضاییه، نشست با بیان مسائل و مشکلات اداری و شغلی توسط کارکنان معاونت حقوقی و پاسخگویی مدیران مربوط ادامه یافت که در نهایت معاون حقوقی با ارجاع برخی مسائل مطرح شده به مدیران، خواستار پیگیری و رفع مسائل و مشکلات مذکور در مدت معین و مقرر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =