وحدت، کیمیایی که جریان های سیاسی به دنبال آنند

تهران- ایرنا- فضای سیاسی کشور که به تدریج تحت تاثیر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تحت تاثیر تحرکات و صف آرایی های آشکار و هدفمند رقابتی قرار می گیرد اما آنچه در این میان هنوز به طور کامل شکل نگرفته، ‌ وحدت درونی میان نیروهای سیاسی است.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا؛ ‌ رصد فضای سیاسی و رسانه ای کشور حاکی از آن است که دو جریان سیاسی شناخته شده یعنی اصلاح طلبان و اصولگرایان با جدیت و با اقداماتی همچون رایزنی ها، ‌ میانجیگری ها و ... به دنبال ایجاد انسجام و یکپارچگی برای ورود به عرصه رقابت های انتخاباتی هستند.  

در همین راستا اصلاح طلبان به دنبال فائق آمدن بر دوگانه حضور کاملا مستقل یا ائتلاف با طیف های نزدیک به خود  هستند و  اصولگرایان نیز با مسایلی چون شیخوخیت و انشقاق نواصولگرایان مواجهند.

 لیست اصلاح‌طلبانه یا ائتلاف

تحلیل فعالان و شخصیت های اصلاح طلب از استراتژی این جریان برای ورود به انتخابات

غلامرضا انصاری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو حزب اتحاد ملت به روزنامه آرمان ملی می گوید:‌ طبیعی است که باید با هویت واقعی اصلاح‌طلب که منبعث از داشتن یک برنامه منسجم و راهکار خروج از بحران در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است وارد انتخابات شد. لذا اصلاح‌طلبان قطعا در این دوره از انتخابات با برنامه و به دور از ائتلاف، با هویت اصلاح‌طلبانه حضور پیدا خواهند کرد.

به اعتقاد وی باید با اصول خودمان حرکت کنیم تا مردم بدانند که اصلاح‌طلبان همچنان بر مبنای گفتمان و مانیفست دوم خرداد ۷۶ حرکت می‌کنند. اصلاح‌طلبان باید دیدگاه‌های خود را با شرایط روز و با محوریت مطالبات مردم تطبیق دهند و در انتخابات شرکت کنند. البته اینکه برخی بزرگان اصلاح‌طلب گفته‌اند که جریان اصلاحات با هویت مستقل در انتخابات حاضر خواهند شد قطعا منظور اصلاح‌طلبان اصیلی هستند که در طول ۳ دهه گذشته کارنامه موفقی را در عرصه‌های اجرایی، اعتقادی، سلامت نفس و مالی از خود بروز داده‌اند. تجربه نیز ثابت کرده که اصلاح‌طلبان اصیل و کارنامه‌دار بهتر می‌توانند موثر و مفید واقع شوند.

عبدالکریم حسین زاده، نایب رییس فراکسیون امید به تارنمای خبرآنلاین می گوید: جریان های سیاسی با افراد سیاسی خودشان در انتخابات حضور پیدا کنند. اگر ائتلاف و گفتمان‌های بینابینی  شکل گرفت، حتما بر اساس یکسری موارد، موضوعات و حد و نصاب‌های مشخص باشد.  عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با تارنمای فرارو، ضمن تاکید بر این که اصلاح‌طلبان به صورت مشروط در انتخابات شرکت می‌کنند و تحت هر شرایطی و با هر کیفیتی رقابت نخواهند کرد، ‌ دلایلی را برای عدم حضور عارف در انتخابات مجلس برشمرد. به زعم وی اولا عارف نیم نگاهی به انتخابات ۱۴۰۰ دارد و به همین خاطر نامزد انتخابات مجلس یازدهم نخواهد شد و دلیل دوم به خاطر این است که راهی آغاز شده که بسیار اتفاق خوبی‌ است، قرار شده اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان که حق رای دارند در این تشکل به منظور انسجام فعالیت‌ها و به منظور هرچه بهتر بسته شدن لیست‌ها، خود نامزد نشوند، که در این زمینه آقای عارف پیشقدم شده است.

عبدالکریم حسین زاده، نایب رییس فراکسیون امید به تارنمای خبرآنلاین می گوید: وقتی که ما از یک ائتلاف نتیجه نگرفتیم، دلیل نمی‌شود که همه ائتلاف ها را بد بدانیم، فکر می‌کنم نوع ائتلاف ما بد بوده است نه کلیت ائتلاف کردن... باید شیوه لیست بندی‌مان را نقد کنیم. کارکردهای جریان سیاسی‌مان را آنالیز کرده و خروجی های مجلس در سه سال گذشته را به معرض نقد بگذاریم. بدون آسیب شناسی این موضوعات، نمی توانیم لیست آتی‌مان را بهبود ببخشیم و یک گام هم جلو برویم. قاعدتا نباید اشتباهات گذشته‌مان را انجام دهیم...اگر قرار است اصلاح طلبان با هر گروه و جریانی نیز ائتلاف کنند، باید این ائتلاف مشخص باشد. این ائتلاف در شورای عالی به بحث گذاشته شده و  در مورد چگونگی آن تصمیم گیری شود. ائتلاف شفاف خوب است اما ائتلاف غیرشفاف آسیب زاست.

وی در ادامه توصیه می کند:‌ جریان های سیاسی با افراد سیاسی خودشان در انتخابات حضور پیدا کنند. اگر ائتلاف و گفتمان‌های بینابینی  شکل گرفت، حتما بر اساس یکسری موارد، موضوعات و حد و نصاب‌های مشخص باشد. اگر جریان اصلاح طلبی بتواند در شهرهای مختلف با لیست حداکثری بیاید، قطعا بهترین کار عدم ائتلاف است. اگر قرار شد ائتلاف کنند باید نوشته باشد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح‌طلبان در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی استان خوزستان گفت:‌ در انتخابات مجلس دهم راهبرد جریان اصلاحات راهبردی ائتلافی بود و این راهبرد به گفتمان اصلاحات هم ضربه هایی زد به همین دلیل در انتخابات مجلس یازدهم باید با لیست اصلاح‌طلبانه به میدان بیاییم.

وی در ادامه از همه دست اندرکاران امر انتخابات خواست به گونه ای رفتار نکنند که یک جریان سیاسی از حضور در انتخابات محروم شود چرا که تجربه نشان داده تک صدایی در انتخابات باعث کاهش مشارکت در انتخابات می شود که برای نظام مطلوب نیست و انتظار از همه دست اندرکاران انتخابات رعایت مر قانون است. نهادهای مسئول در کشور اعم از نهادهای امنیتی، اجرایی، قضایی و نظارتی باید تمام تلاششان مبتنی بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات باشد و رفتارهایی که تلقی تسویه حساب های جریانی شود به هیچ وجه به صلاح نظام نیست و باید از آن به شدت پرهیز کرد.

ولی‌الله شجاع‌پوریان نماینده اصلاح طلب اسبق مجلس در سرمقاله روزنامه همدلی نوشت: موفقیت اصلاحات را نباید به موفقیت‌های سیاسی از جمله انتخابات گره زد، البته که سهیم شدن در عرصه قدرت یکی از مولفه‌های اصلی برای پیشبرد اهداف اصلاحات است، اما نباید فراموش کنیم اصلاح‌طلبی بیش از آنکه با پیروزی و کسب کرسی شناخته شود، باید با سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه همراه باشد. اصلاحات حتی اگر به زعم عده‌ای با اقبال روبه‌رو نیست، اماهیچ‌گاه نباید از زیر بار سیاست‌ورزی شانه خالی کند. انتخابات و پدیده‌های مرتبط با آن مثل رقابت‌های انتخاباتی، مناظره، ارایه برنامه، رای دادن و مانند آن از دستاوردهای اصلی سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه در دوره‌های مختلف است. اصلاح‌طلبان حتی اگر به موفقیت در انتخابات امیدی نداشته باشند، باید با رعایت اصول گفتمان اصلاحات به دنبال تقویت رویکردهای اصلاح‌طلبانه باشند.  برخلاف آنچه این روزها در فضای رسانه‌ای کشور مشهود است، کارآمدی اصلاح‌طلبان نه آنقدر سیاه بوده که وانمود می‌شود و نه عملکرد رقیب آن چنان روشن است که اصلاح‌طلبان بخواهند دچار خودضعف‌پنداری شوند.

غلامرضا ظریفیان عضو شورای مرکزی مجمع ایثارگران هم به روزنامه رسالت می گوید:‌ این مجمع در چارچوب جریان اصلاح‌طلبی فعالیت‌های خود را تعریف و درباره بحث انتخابات متکی بر سازوکارهای تعریف‌شده اصلاح‌طلبان است. شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز درباره انتخابات هنوز به جمع‌بندی مشخص و روشنی نرسیده است.  جریان اصلاح‌طلب مسئله حضور در انتخابات را طبیعتا به طور کلان در دستورکار خود قرار داده است اما درباره چگونگی حضورشان هنوز گفت‌وگویی نشده است.

رسانه ها چه می گویند

به نوشته روزنامه اعتماد، پس از فصل‌الخطاب رییس دولت اصلاحات درباره لزوم مشارکت سیاسی در انتخابات، عملا بساط جدال و اختلاف‌نظر اصلاح‌طلبان در مورد شرکت کردن یا شرکت نکردن در انتخابات برچیده شد اما این مشاجره حالا جای خود را به بحث دیگری داده و آن، اینکه آیا باید با دست فرمان ۹۴ به پیش رفت و باز سراغ ائتلاف با اصولگرایان معتدل رفت یا با تجربه چهارسال گذشته یک لیست تمام اصلاح‌طلب را در نظر گرفت؟

هر چند در این میان، برخی احزاب اصلاح‌طلب، احزابی چون کارگزاران سازندگی نیز هستند که به‌ جد نسبت به ارایه لیست کاملا اصلاح‌طلبانه انتقاد دارند، اما سوی دیگر ماجرا صفی پرازدحام‌تر از مخالفان ایستاده‌اند. اگر خروجی جلسه مجمع روحانیون مبارز با اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را یک فرمان انتخاباتی برای جریان چپ بدانیم، در آن جلسه عمده مباحث حول محور ارایه یک لیست تماما اصلاح‌طلب می‌چرخد و آن‌طور که محمدعلی ابطحی، عضو شورای مرکزی این مجمع به اعتماد گفته بود، برخی اعضای شناخته شده این تشکیلات سیاسی-مذهبی، بر این مدل انتخاباتی تاکید دارند.

بنا به تحلیل روزنامه آرمان ملی،   به‌نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان از دو راهی حضور مستقل و ائتلاف در انتخابات گذشته‌اند و گویا قرار است در انتخابات مجلس یازدهم با لیست کاملا اصلاح‌طلبانه وارد کارزار انتخابات شوند. هر چند که هنوز هم برخی معتقدند که احتمالا و به دلیل بررسی صلاحیت‌ها باید باز هم تن به ائتلاف دهند، اما به‌خاطر اینکه هویت اصلاح‌طلبی قلب ماهیت نشده و از بین نرود لازم است که اصلاح‌طلبان در این دوره مستقلا وارد شوند.

سهمیه زنان در فهرست اصلاحات

فاطمه راکعی‌ دبیرکل جمعیت زنان نواندیش در این زمینه به اعتمادآنلاین گفت: قویا بر آن هستیم که اعضای شورای عالی اصلاحات با در نظر گرفتن اثرگذاری زنان سهم این قشر را مورد توجه قرار بدهند تا زنان بتوانند به نهاد قانونگذاری راه پیدا کنند، چراکه مردم هم نسبت به توانایی و تعهد و مسوولیت‌پذیری زنان به مردم و نسل‌های انسانی آگاهی پیدا کرده‌اند. شرح این شرایط نشان می‌دهد زنان حتی در لیست‌های انتخاباتی باید بیشتر از ۳۰ درصد سهم داشته باشند، چون امکان رای‌آوری‌شان بالاست.  زنان متخصص می‌توانند با حضور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس اثرگذاری‌شان را نشان بدهند، همان‌طور که در دولت آقای روحانی با وجود محرومیت از حضور در کابینه، در سمت‌های دیگر حتی در پاره‌ای از موارد تاثیرگذاری بیشتری از مردان داشته‌اند. همچنین در نشستی که با آقای خاتمی داشتیم، ایشان هم تاکید کردند به خاطر توانایی زنان باید حتی بیشتر از ۳۰ درصد سهم داشته باشند.

آذر منصوری سخنگوی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان درباره احتمال افزایش سهمیه زنان در فهرست انتخابات اصلاح‌طلبان به اعتماد می‌گوید: آنچه باعث شده است در این انتخابات بر حضور بیشتر زنان در لیست‌های انتخابات تاکید شود نه صرف اختصاص سهمیه بلکه عملکرد زنان نماینده مجلس دهم است. عملکرد زنان مجلس دهم این امکان و ظرفیت را ایجاد کرده است که اصلاح‌طلبان در این رابطه تاکید بیشتری داشته باشند و به این جمع‌بندی رسیدند که اگر قرار شد، اصلاح‌طلبان لیستی برای انتخابات مجلس یازدهم ارایه کنند به افزایش سهمیه زنان تاکید و توجه بیشتری شود. زنان در مجلس دهم نه تنها در حد توان و مقدورات‌شان مسائل زنان را پیگیری کردند، بلکه در طرح مطالبات مردم و استفاده از ظرفیت‌های خانه ملت برای پیگیری مسائل و مطالبات اجتماعی نقش قابل توجهی داشتند لذا این رویکرد و فعالیت تاثیراتش را در انتخابات مجلس آینده گذاشته است که یکی از این تاثیرات افزایش سهمیه زنان برای انتخابات آینده است.

قائم‌مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است این افزایش سهمیه به ۵۰ درصد برسد، گفت: هنوز شاخصی مشخص نشده است، اما ۳۰ درصد کف حضور زنان در لیست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان است. یعنی اگر ما در انتخابات گذشته بر سر در نظر گرفتن سهمیه ۳۰ درصد چانه‌زنی داشتیم در این دوره از انتخابات نه تنها هیچ مقاوماتی برای در نظر گرفتن این سهمیه وجود ندارد، بلکه این احتمال وجود دارد که این سهمیه افزایش پیدا کند. البته این منوط به جمع‌بندی اصلاح‌طلبان درباره حضور در انتخابات است که هنوز در این رابطه به یک تصمیم مشخص نرسیده‌ایم.

مشکلات و موانع اصلاح طلبان برای ورود به رقابت های انتخاباتی

غلامرضا انصاری فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت وگو با روزنامه آرمان ملی گفت:‌ اصلاح‌طلبان نیز باید با مردم صادقانه حرف بزنند و از موانع تحقق مطالباتشان بگویند تا مردم آنها را باور کنند. از طرف دیگر نباید از مذاکره با شورای نگهبان نیز غافل شد و امیدوارم که بستر حضور فراهم باشد و من فکر می‌کنم جبهه اصلاح‌طلبان با ارائه لیست شخصیت‌هایی که صلاحیت حضور در سنگر مجلس را دارند بتوانند قبل از اینکه صلاحیت‌ها مشخص شود لیست‌های خود را اعلام کنند و در حوزه‌هایی که کاندیداهای اصلی اصلاح‌طلبان از فیلترهای نظارتی عبور کردند حمایت خودشان را اعلام کنند.

روزنامه اعتماد هم در این باره نوشت:‌ وقتی ماراتن انتخابات آغاز می‌شود، هر چه اصولگرایان در رسیدن به وحدت با مشکل مواجه می‌شوند، اصلاح‌طلبان با مانع رد صلاحیت‌ها دست به گریبان هستند؛ موضوعی که تقریبا در هر اظهارنظر انتخاباتی از سوی چهره‌های منتسب به جناج چپ مطرح می‌شود

به نوشته روزنامه آرمان ملی،  اصلاح‌طلبان همچنان با دو مشکل بزرگ مواجهند. نخست بی‌تفاوتی و عدم تمایل به حضور در انتخابات و دیگر بحث نظارت‌ها. اصلاح‌طلبان اگر بتوانند به هر نحوی مردم را برای حضور در انتخابات اقناع کنند می‌توانند امیدوار باشند که حتی برخی از نامزدهایشان نیز وارد مجلس شوند، اما اگر مردم پای صندوق‌های رای حاضر نشوند و اصلاح‌طلبان شناخته شده تایید صلاحیت نشوند بازهم چندان نمی‌توان به پیروزی اصلاح‌طلبان امید داشت. لذا اصل مهم برای اصلاح‌طلبان باید حضور گسترده مردم در انتخابات باشد تا مسائل دیگر.

در جبهه مقابل چه می گذرد؟ ‌

آذر منصوری فعال اصلاح طلب در گفت وگو با روزنامه آفتاب یزد می گوید: تاکتیک جدید اصولگرایان و گزینش چهره‌های نو، حتما با انتخاب شعارهای تازه تر نسبت به سال‌های گذشته و به امید جلب آرای عمومی مردم است. وگرنه هر جریان سیاسی که تصمیم به شرکت در انتخابات می‌گیرد تلاشش این است که شناخته ترین و کارآمدترین نیروهای خود را به رای مردم بگذارد. جدا از اینکه این نیروها در چه رده سنی باشند. علی القاعده به نظر می‌آید که تاکتیک مجلس نو به واسطه تجربه شکستی است که اصولگرایان در سه انتخابات گذشته داشتند. مشخص شده که نیروهای شناخته شده اصولگرا در زمانی که مشارکت مردم بالا باشد شانسی برای پیروزی ندارند. بنابراین دلیل اصلی تمایل اصولگرایان به ورود چهره‌های جدید و نه شناخته شده به عنوان نامزدهای مجلس از همین روی است. به عبارتی استراتژی جدید اصولگرایان از روی عدم رای آوری چهره‌های شناخته شده شان است.

اردوگاه اصولگرایان

سیاست ها و راهبردهای انتخاباتی

سید محمد حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی درباره برنامه‌های انتخاباتی این حزب با اشاره به این‌که کانون از نیروهای متعهد، متدین و انقلابی و ولایی در سراسر کشور حمایت خواهدکرد، به روزنامه رسالت گفت: مبنای ما در حمایت از گزینه‌ها شایسته سالاری، مقبولیت و پایگاه مردمی است نه اینکه حتما عضو این کانون باشند لذا ما از نیروهای توانمند، متخصص و متعهد، انقلابی و ولایی از هر مجموعه‌ای حمایت می‌کنیم. در حال حاضر بنده به عنوان نماینده کانون در جلسات شورای ائتلاف حضور دارم و تلاش ما در جهت همگرایی بین نیروهای ارزشی است، امیدوارم با ائتلاف و وحدت در کلانشهرها بتوانیم به یک لیست واحد دست یابیم و در حوزه‌های دیگر نیز به گزینه‌های یکسانی برسیم تا نتیجه خوبی در انتخابات کسب کنیم.

حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی به روزنامه رسالت درباره فعالیت‌های این حزب  گفته است: این حزب طی دو محور، فعالیت سیاسی انتخاباتی خود را انجام می‌دهد. نخست به صورت حزب و کارکرد حزب، وظیفه شناسایی نامزدها و ارزیابی وضعیت نمایندگان فعلی را دارد. دوم گفتمان حزب برای انتخابات، شعارهای انتخاباتی، برنامه حزب برای مجلس آینده و شاخص‌های انتخاب نامزدها در ستاد انتخاباتی حزب درحال انجام است.

وی با بیان این‌که همکاری با وحدت نیروهای انقلابی در سراسر کشور، محور دیگر فعالیت‌های حزب موتلفه است، ادامه داد: شورای هماهنگی در تهران و دفاتر استان‌ها و نیروهای حزب با شوراهای وحدت هماهنگ هستند تا بتوانند نقطه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح و در صورت دستیابی به لیستی واحد انشاءلله به صورت هماهنگ در سراسر کشور فعالیت کنند.

احمد صفری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم: پول‌های با منشأ نامعلوم همواره وارد عرصه انتخابات شده که باعث فساد و بر هم خوردن نظم اقتصادی کشور می‌شود. نخستین اثر ورود پول‌های کثیف به انتخابات، بدآموزی و سلب اعتماد عمومی است، همه نهادها، به‌خصوص مجلس، تا حد امکان می‌بایست اعتماد عمومی را تقویت کنند. حسن بیادی دبیرکل جمعیت آبادگران جوان ایران اسلامی نیز به این روزنامه گفت: این حزب در شهرستان‌ها نسبت به تهران برای حضور در انتخابات مجلس بیشتر فعال است. در تهران ما با جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت در حال فعالیت هستیم. به همین ترتیب جلسات حزب برای انتخابات در حال تشکیل است اما هنوز برای معرفی کاندیداهای مجلس کمی زود است.

رصد جریان رقیب

روزنامه جوان در گزارشی مدعی می شود:‌ آیا نیروهای اصلاح طلبان و دولت مشترک نیستند و با هم کار نمی‌کنند؟ آیا اصلاح طلبان و روحانی با هم نیستند؟ آیا سایت‌ها و خبرگزاری‌های‌شان که از آن‌ها حمایت می‌کنند، یکی نیستند؟  

منابع مالی نامزدهای انتخاباتی

احمد صفری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم، خواستار برخورد جدی با ورود پول‌های کثیف به عرصه انتخابات شد و گفت: معتقدم باید منبع پول‌هایی که صرف تبلیغات انتخابات کاندیداها می‌شود، مشخص شود.

وی با تأکید بر اینکه از حیث صرف هزینه‌های کلان در انتخابات، تفاوتی میان انتخابات مجلس و یا دیگر انتخابات‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: شدت و حدّت پول‌هایی که منشأ آنها مشخص نیست، در انتخابات مجلس و برای کاندیداهای این انتخابات بیشتر است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس اضافه کرد: پول‌های با منشأ نامعلوم همواره وارد عرصه انتخابات شده که باعث فساد و بر هم خوردن نظم اقتصادی کشور می‌شود. نخستین اثر ورود پول‌های کثیف به انتخابات، بدآموزی و سلب اعتماد عمومی است، همه نهادها، به‌خصوص مجلس، تا حد امکان می‌بایست اعتماد عمومی را تقویت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =