سوگواره شعر عاشورایی ماه منیر در اردبیل برگزار شد

اردبیل - ایرنا - آیین پایانی اولین دوره سوگواره شعر عاشورایی ماه منیر باحضور هنرمندان و شاعران آیینی کشور چهارشنبه شب در نگارخانه خطایی اردبیل برگزار شد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل در این مراسم از عاشورا به عنوان ماندگارترین و تاثیرگذارترین فرهنگ برای رستگاری بشر و مبارزه با زورگویی‌ و زیاده‌خواهی‌های ستمکاران یاد کرد که شناخت و عمل به ابعاد مختلف آن نیاز جوامع در دنیای کنونی است.

بهروز ندایی افزود: برای ترویج و بیان درست این فرهنگ، زبان هنر و به خصوص زبان شعر بهترین و تاثیرگذارترین ابزار است که ایران اسلامی و به خصوص دارالارشاد اردبیل از چهره‌های ارزشمندی در این زمینه برخوردار می‌باشد.

او گفت: تلاش بر این است تا این سوگواره را که اکنون در سطح ملی برگزار می‌شود از سال آینده در سطح بین‌المللی برگزار کرده و زمینه استفاده متقابل هنرمندان و شاعران عاشورایی سراسر دنیا را از آثار گیرا و فاخر در ارتباط با شخصیت نمونه حضرت ابوالفضل (ع) در زمینه وفاداری و شجاعت فراهم کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد با بها دادن به این داشته‌ها و برگزاری اینگونه مراسم فرهنگ وفاداری ،ایثار ، شجاعت و شهادت هرچه بهتر و بیشتر به نوجوانان و جوانان و نسل آینده منتقل شود. 

مدیرکل فرهنگ و  ارشاد اسلامی اردبیل در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت : ۳۰۰ اثر در مجموع به دبیرخانه این سوگواره ارسال شده بود که هیات داوران ۱۰ اثر را به عنوان آثار برتر برگزیده‌اند.
سیدناصر اسحاقی افزود: اردبیل به عنوان مرکز و خاستگاه شاعران عاشورایی در کشور است و امید می‌رود این سوگواره از سال آینده در سطح بین‌المللی برگزار شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا در پایان این مراسم با اهدای لوح سپاس و جوایز از ۱۰ نفر از شاعران برگزیده که آثارشان در بخش‌های اشعار ترکی و فارسی سوگواره شعر عاشورایی ماه منیر منتخب شده ، تقدیر شد.
قرائت شعر ازسوی شاعران برگزیده و مداحی در زمینه شخصیت حضرت ابوالفضل العباس (ع) از برنامه‌های جنبی این مراسم بود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =