ترامپ از آتش بس دائمی ترکیه در سوریه و لغو تحریم ها علیه انکارا خبر داد

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفت: آتش بس ترکیه در سوریه دائمی خواهد بود و تحریم‌های واشنگتن علیه آنکارا نیز لغو خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به آتش‌ بس دائمی میان نیروهای کرد و ترکیه افزود: آمریکا در حال لغو تحریم های آنکارا است که به دنبال حمله به شمال سوریه به اجرا درآمده بود. 
ترامپ در سخنرانی خود در کاخ سفید اظهار داشت:‌ هرچند حفظ آتش بس دائمی در منطقه بی ثبات دشوار خواهد بود، اما امیدوار است که این آتش بس دوام بیاورد و درگیری بین ترکیه و کردها پایان یابد.
وی گفت: "معتقدم که این آتش بس دائمی خواهد بود و در به دست آوردن آن هیچ کشوری به آمریکا کمک نکرد و ما به تنهایی مسئولیت خسارت و اعتبار این آتش بس را برعهده می گیریم."

به دنبال توافقی که روز گذشته میان ترکیه و روسیه در سوچی در باره سوریه حاصل شد، وزارت دفاع ملی ترکیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: در این مرحله جز منطقه عملیات چشمه صلح، هیچ نیازی به انجام عملیات جدید نیست.

براساس این بیانیه، ایالات متحده آمریکا در پایان مهلت ۱۲۰ ساعته، عقب نشینی کامل گروه پ.ک.ک / ی.پ.گ از منطقه امن در شمال شرق سوریه را به اطلاع آنکارا رسانده است.

رئیس جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه راهی سوچی شد و بیش از شش ساعت و ۳۰ دقیقه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پشت درهای بسته مذاکره کرد.

محور اصلی این مذاکرات وضعیت سوریه با توجه به عملیات نظامی «چشمه صلح» بود که ترکیه از دو هفته پیش، آن را با وجود مخالفت جامعه جهانی آغاز کرد.

روسیه و ترکیه در جریان مذاکرات رئیسان جمهوری دو کشور تفاهمنامه‌ای ۱۰ ماده‌ای را درباره اوضاع امنیتی شمال سوریه امضا کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =