کارشناسان رسمی دادگستری چشم و گوش قضات هستند

تهران- ایرنا- رئیس هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری گفت: کارشناسان رسمی دادگستری خود را چشم و گوش قضات می دانند.

رضا علیپور رییس هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری عصر چهارشنبه در مراسم روز کارشناس که در محل سالن اجلاس برگزار شد، افزود: هر سال به دلیل اهمیت کار کارشناسی در امر قضا مراسمی را به مناسبت تقدیر و تشکر از کارشناسان برگزار می کنیم.  
وی افزود: کار کارشناسی مقدمه ای برای اجرای عدالت است و ما به عنوان کارشناس رسمی دادگستری خود را چشم و گوش قضات می دانیم.
علیپور با اشاره به اینکه در شش ماهه اول سالجاری حدود دو برابر سال ۹۷ کار کارشناسی توسط همکاران در پرونده های قضایی صورت گرفته، گفت: فعالیت های کانون در راستای اجرای عدالت بوده و به عنوان کمک به قضات در پرونده ها تلاش چشمگیری داریم.
وی تصریح کرد: کارشناسان رسمی  با ۷۱ رشته تخصصی از سال ۱۳۱۷ که کانون ایجاد شده در ۱۱۰۰ تخصص در امور قضایی  پرونده ها را کارشناسی کرده و درخدمت دستگاه قضایی هستند.
علیپور ادامه داد: ارزیابی سهام بانک های تجارت، پارسیان و بانک‌های مربوط به ارگانهای نظامی، فعالیت در حوزه بین الملل، ساخت مدرسه در استان های محروم و ایجاد صندوق رفاه و تعاون با سرمایه اولیه ۲۰ میلیارد ریال  از دیگر خدمات کانون رسمی کارشناسان رسمی دادگستری بوده است.
تاکید  قوه قضائیه بر کار کارشناسی در پرونده ها
امیری اصفهانی معاون سیاسی امنیتی دادستان کل کشور نیز در این مراسم گفت: نظام دینی دو شان اصلی حکومت و قضاوت را دارد و شان خدمت در شان قضا متجلی است.
وی افزود: نظام دینی نسبت به حوزه عدالت گستری در قضاوت با سایر نظام ها تفاوت هایی دیده که عدالت بیشتر در دعواهای قضایی انجام شود، اگر عدالت در جامعه مصداق و نمود پیدا نکند در تمامی حوزه ها عدالت محوری محقق نمی شود.
امیری اصفهانی گفت: کارشناسی از عوامل مهم در امر قضا و قضاوت بدون کارشناسی امکان پذیر نیست. امروزه با گسترده شدن و تغییرات سریع پدیده ها اساسا قضاوت بدون بهره گیری از نظریات کارشناسان رسمی دادگستری عادلانه نخواهد بود.
معاون دادستان کل کشور تاکید کرد: قوه قضائیه اراده جدی دارد که نقش نظارتی و کارشناسی را در پرونده های قضایی  پر رنگ کند.  
مراسم‌ گرامیداشت روز اول آبان ماه به عنوان روز کارشناس و گرامیداشت مقام کانون کارشناسان رسمی دادگستری با حضور کارشناسان رسمی دادگستری و مسئولان قضایی و اجرایی عصر چهارشنبه در سالن اجلاس سران برگزار شد و در  پایان از ۱۴ نفر پیشکسوت و کارشناس رسمی دا دگستری با اهدای لوح یادبود تجلیل شد.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =