تعقیب و گریز هواپیماهای روسی و کره جنوبی

پکن- ایرنا- همزمان با برگزاری دور تازه ای از گفت و گوهای نظامی میان کره جنوبی و روسیه، شماری از جنگنده های کره ای برای تعقیب جنگنده های روسی که وارد حریم هوایی این کشور شده بودند، به آسمان برخاستند.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش کرد که روز چهارشنبه دو کشور گفت و گوهایشان را برای برقراری خط ارتباطی مستقیم نظامی با یکدیگر برگزار کردند مذاکراتی که تا پایان روز پنجشنبه ادامه می یابد.

این در شرایطی است که بر اساس همین گزارش، شش فروند از جنگنده های روسیه روز سه شنبه همین هفته وارد حریم هوایی منطقه شناسایی ویژه کره جنوبی شدند و این کشور مجبور به پرواز دراوردن جنگنده های خود برای هشدار به هواپیماهای روس شد.

کره جنوبی دارای منطقه شناسایی دفاعی ویژه هوایی است و می گوید هواپیماهای روسی بارها وارد این حریم هوایی شده اند و برگزاری این دور از گفت و گوها برای جلوگیری از چنین حوادثی بوده است.

نیروی هوایی کره در بیانیه ای اعلام کرد هواپیماهای روسی این هفته چهار بار بدون اعلان قبلی وارد حریم منطقه دفاعی و برخی از مناطق شبه جزیره کره شدند و جنگنده های کره ای به تعقیب آنها پرداختند.

با این وصف مسکو چنین اظهاراتی را اتهاماتی بی اساس دانسته و تاکید کرده است خلبان های این کشور بر اساس مقررات بین المللی عمل می کنند و هیچ نقض حریم هوایی از سوی جنگنده های روسی برفراز کره جنوبی صورت نگرفته است.

نیروی هوایی کره جنوبی تاکید کرده است در طول این مذاکرات طرفین درباره اطلاع رسانی در خصوص مسایل ذی ربط با یکدیگر به طور مشروح رایزنی خواهند کرد.

دو طرف از سال ۲۰۰۴ میلادی تاکنون در این باره با یکدیگر گفت و گو کرده اند و یادداشت تفاهمی نیز میان آنها امضا شده است هدف از برگزاری مذاکرات توافق برای برقراری یک خط ارتباطی تلفنی مستقیم درباره اطلاعات پروازی میان دو کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =