ساخت پتروشیمی جدید در استان کرمانشاه قطعی است

کرمانشاه- ایرنا- معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ساخت مجتمع پتروشیمی جدید در استان کرمانشاه را قطعی عنوان کرد و گفت: مجوزهای لازم در این خصوص اخذ شده و هماهنگی‌ها نیز صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بهزاد محمدی عصر چهارشنبه در نشست هماهنگی اجرای پتروشیمی جدید استان کرمانشاه که در سرسرای جلسات استانداری برگزار شد، اظهارداشت: این پتروشیمی قرار است با مشارکت شرکت ملی صنایع پتروشیمی و بخش خصوصی با اعتبار ۵۵۰ میلیون دلار اجرایی شود.

وی ادامه داد: پتروشیمی جدید کرمانشاه در واقع یک مگاپروژه است که می تواند تحول خوبی در حوزه اقتصاد استان ایجاد کرده و اشتغالزایی مناسبی را نیز برای متخصصان کرمانشاهی به همراه داشته باشد.

محمدی افزود: پتروشیمی کرمانشاه در زمان بهره برداری قادر است ۱۲۰ هزار تن محصول پروپیلن که جزو نیازهای کشور است را تولید و این استان را به یکی از قطب های تولید این محصول در کشور تبدیل کند.

معاون وزیر نفت، همچنین احداث صنایع پایین دستی در حوزه پتروشیمی را از دیگر مزایای اجرای این مگاپروژه در کرمانشاه عنوان کرد.

وی در ادامه مسوولان کرمانشاه را نیز به کمک طلبید و گفت: پتروشیمی جدیدی که قرار است در این استان عملیات احداث آن به زودی آغاز شود به خدمات زیرساختی مثل برق، آب و گاز سوختنی نیاز دارد.

محمدی ادامه داد: پتروشیمی جدید کرمانشاه در زمان آغاز به کار ۲۰ مگاوات برق و پنج میلیون متر مکعب آب در سال به همراه گاز سوختنی کافی، نیاز دارد که باید از سوی استان تامین شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور، تاکید کرد: بدون همراهی و مساعدت مسوولان کرمانشاه اجرای پتروشیمی جدید این استان به مشکل برخواهد خورد.

وی تصریح کرد: از آنجایی که ۵۰ درصد پروژه توسط بخش خصوصی اجرایی می شود به طور قطع باید جذابیت های لازم و امکانات مورد نیاز را فراهم کرد تا پروژه متوقف نشود و در موعد مقرر شاهد بهره برداری از آن باشیم.

محمدی در پایان و با ابراز امیدواری نسبت به اینکه طرح های پایه ای پتروشیمی کرمانشاه تا اواسط زمستان امسال به پایان برسد، گفت: بحث جانمایی پروژه نیز توسط مسوولان استان که یکی از دو شهر اسلام آبادغرب یا کرمانشاه خواهد بود، به زودی مشخص می شود.

استان کرمانشاه هم اکنون دارای سه واحد پتروشیمی در شهرستان‌های کرمانشاه و هرسین است.