رئیس فدراسیون سوارکاری: مشکلات گمرکی خروج اسب از کشور رفع می‌شود

سمنان- ایرنا- رئیس فدراسیون سوارکاری با اشاره به مشکلات خروج موقت اسب از گمرک کشور گفت: در حال رایزنی با وزارت ورزش و جوانان به منظور رفع شدن این مساله با هدف شرکت در رقابت های برون مرزی هستیم.

مسعود خلیلی روز چهارشنبه در حاشیه مجمع انتخاباتی هیات سوارکاری استان سمنان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: گمرک ایران در برخی موارد با قلمداد کردن اسب به عنوان یک دارایی با ارزش، از مالک و یا فدراسیون سوارکاری وثیقه بالا می‌خواهد و اجازه خروج اسب نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر علاوه بر مسایل گمرکی، گرانی حمل و نقل اسب از دیگر مشکلات عمده فدراسیون سوارکاری است.

خلیلی ابرازداشت: یکی از گره‌های بزرگ صنعت پرورش اسب در کشور فقدان وجود قرنطینه بین‌المللی است.

رئیس فدراسیون سوارکاری ادامه داد: در ۲ سال اخیر برای حل این گره بزرگ، سازمان دامپزشکی با چند کشور مانند آذربایجان، ترکیه و قطر پروتکل امضا کرده است.

پرورش و تکثیر اسب های بانژاد اولویت فدراسیون سوارکاری

خلیلی گفت: ۱۱۰ راس اسب از ابتدای امسال تاکنون وارد کشور شد که در مقایسه با سال‌های قبل یک سوم شده است.

وی به ضرورت بهادادن و تولید اسب‌های با نژاد اشاره و بیان کرد: سیاست فدراسیون سوارکاری جلوگیری از واردات اسب‌های بی‌کیفیت به کشور است.

رئیس فدراسیون سوارکاری با اشاره به برگزاری رقابت های رشته اسب سواری، تصریح کرد: مسابقات داخلی پرش با اسب قهرمانی کشور هر هفته در استان های مختلف در حال برگزاری است.

خلیلی اضافه کرد: این مسابقات در استان گلستان و در میدان اسب سواری آق قلا به مدت ۱۰ هفته برگزار و تا پایان امسال به گنبد کاووس منتقل و برگزار می‌شود.

رئیس فدراسیون سوارکاری به اعزام سوارکاران به رقابت های برون مرزی اشاره و خاطرنشان کرد:  فدراسیون اسب سواری در رده سنی نوجوانان سه نفر را به رقابت‌های پرش از مانع تایلند اعزام می‌کند.

وی ادامه داد: تیم اسب سواری ایران با سه سوارکار در آذرماه در رقابت‌های قهرمانی آسیا به میزبانی تایلند در رشته پرش از مانع شرکت می کند.

رئیس فدراسیون سوارکاری یادآور شد: سهیلا سهی در رشته درساژ یکی از اعضای تیم ملی در این رقابت‌ها است.

حدود ۱۴ هزار و ۷۰۰ ورزشکار سازمان‌یافته در کشور در رشته سوارکاری فعالیت دارند و ۲۳ هزار اسب ثبت شده و دارای هویت در کشور وجود دارد.

خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری در سفر یک روزه در مجمع انتخاباتی هیات سوارکاری استان سمنان شرکت کرد.

این مجمع انتخاباتی با حضور دو نامزد برگزار شد که پس از انصراف فاطمه محمودیان، همسرش سید محمد حسین متولیان کل آرا را از آن خود کرد تا رئیس هیات شود.

این اتفاق در مجمع انتخاباتی هیات سوارکاری استان سمنان در حالی رخ داد که ورزش دوستان سمنان، خانوادگی اداره شدن تعدادی از هیات‌های ورزشی استان را از مشکلات ورزش سمنان قلمداد می‌کنند.

اخبار مرتبط