کاهش ۱۰ هزار نفری تلفات سالانه سوانح ترافیکی، حاصل تعامل دانشگاه با ناجا

تهران- ایرنا - رئیس مرکز تحقیقات ارتقاء ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از روند معنا دار و رو به کاهش سوانح ترافیکی خبر داد و گفت: کاهش تلفات ۱۰ هزار نفری سالانه در کشور، بخشی از دستاوردهای تعامل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با پلیس راهور ناجاست.

به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دکتر حمید سوری که به تازگی به عنوان مشاور علمی پلیس راهور ناجا منصوب شده است، درباره نوع همکاری دانشگاه با ناجا اظهارکرد: رسیدن به یک زبان مشترک و درک متقابل از نیازهای مشترک دو مرکز تاثیرگذار در سلامت جامعه (دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و پلیس راهور ناجا) کار آسانی نیست و موفقیت و مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در شکل‌گیری، تولید اندیشه و تصمیم‌گیری در سیاست‌های اجرایی پلیس راهور ناجا دستاوردی بی‌نظیر است.

به گفته این استاد دانشگاه، تحقیقات زمانی ارزش واقعی خود را نمایان می‌کند که علاوه بر جنبه‌های علمی و چاپ مقالات در بالابردن کیفیت زندگی مردم هم اثرات خود را نشان دهد.

سوری افزود: موضوع ارائه مشاوره‌های علمی به نهادی همچون پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی مطلقا یک مسئله شخصی نیست، بلکه فرآیندی است که می‌تواند مقدمه و الگوی مناسبی برای تعاملات بیشتر دانشگاه با تصمیم گیران و سیاست گذاران جامعه باشد.

رئیس مرکز تحقیقات ارتقاء ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌های دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی ضمن یادآوری این مطلب که تعامل و مشارکت سازمان‌ها، منافع دوطرفه‌ای را در پی دارد که در نهایت سود آن به نفع جامعه است، خاطرنشان کرد: یکی از مولفه های این مشارکت مهارت کافی برای کارهای مشترک و  لزوم توجه به منافع دو سازمان و مردم است.

وی گفت: ارزش تحقیقات علمی زمانی نمایان می‌شود که بتوان با مراجع تصمیم گیرنده تعامل داشته باشیم و بر نوع تفکر آن‌ها تاثیرگذار باشیم.

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، تجربه بیش از ۱۵ سال تعامل دانشگاه با پلیس راهور ناجا، اثرگذاری آن در حوزه آموزش، افزایش دانش و آگاهی عمومی بوده است.

وی در ادامه از انتشار مطالب آموزشی  با همکاری دانشگاه در حوزه سوانح ترافیکی خبر داد و افزود: پیشگیری و کاهش  سوانح ترافیکی قطعا با رویکرد علمی مبنی بر شواهد علمی میسر است.

سوری از روند معنادار و رو به کاهش سوانح ترافیکی ضمن مشارکت با دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبر داد و گفت: کاهش ۱۰ هزار مرگ در سال بخشی از دستاوردهای مشارکت دو حوزه دانشگاه و پلیس راهور ناجا است.

وی میزان اثربخشی مطالعات، هزینه اثربخشی تحقیقات( به این معنی که تحقیقات با هزینه کمتر و بیشترین اثربخشی اجرا شود) و انجام پذیری اقدامات در جامعه را، سه فاکتور اساسی برای اجرای دقیق و بی نقص برنامه‌ها برای کاهش سوانح در کشور ذکر کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =