فرهنگ فارسی آموز دهخدا رونمایی شد

تهران - ایرنا - فرهنگ فارسی‌آموز دهخدا با حضور اساتید دانشگاه تهران و کره جنوبی و جمعی از فرهنگ‌نویسان در تالار دکتر معین این مؤسسه رونمایی شد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه دانشگاه ایرنا، در این مراسم، «بهروز صفرزاده» مؤلف این فرهنگ گفت: فرهنگ فارسی‌آموز دهخدا به همت مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی منتشر شده است.  

وی گفت: این فرهنگ حاوی حدود ۸ هزار واژه و اصطلاح رایج و پربسامد فارسی امروز است و برای غیرفارسی‌زبانانی تألیف شده که فارسی می‌آموزند.

مولف فرهنگ فارسی دهخدا افزود:  استفاده از پیکره زبانی ۹۰ میلیون واژه‌ای فارسی امروز از مهم‌ترین ویژگی‌های فرهنگ فارسی‌آموز دهخداست. همچنین تعریف‌نگاری به زبان ساده و استفاده از واژگان مشخص و محدود که اصطلاحاً «واژگان تعریف‌نگاری» خوانده می‌شود در آن دیده شده است.

وی ادامه داد: گفتاری با تلفظ طبیعی آن‌ها و ذکر مثال‌های متعدد و متنوع که کاربرد طبیعی واژه‌ها را در بافت نشان می‌دهند؛ تعیین اسم‌هایی که صورت جمعشان کاربرد ندارد و همچنین جمع‌های بی‌مفرد و تعیین تکیه آوایی خاص در برخی واژه‌ها از دیگر ویژگی‌های مهم این فرهنگ است.
  «رسول شایسته» از مؤلفان پیشکسوت لغت‌نامه دهخدا و لغت‌نامه بزرگ فارسی نیز در سخنانی گفت: تألیف چنین فرهنگ کوچک و ساده‌ای به‌هیچ‌وجه کار آسانی نیست و مستلزم سال‌ها تجربه و ممارست در کار فرهنگ‌نویسی است.
  «علی درزی» رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، نیز درباره چگونگی شکل‌گیری طرح تألیف این فرهنگ سخنانی ایراد کرد و افزود: چنین طرح‌هایی که در مدت مشخص و معقولی به نتیجه می‌رسند استقبال می‌شود.
«اکرم سلطانی» سرپرست بخش تألیف مؤسسه لغت‌نامه دهخدا هم دیگر سخنران این مراسم بود که اظهارداشت: طرح تألیف چنین فرهنگی را چندین سال قبل به مؤسسه ارائه و همواره آن را پی‌گیری کرده که اکنون شاهد به ثمر نشستن آن است.
  «علی پهلوانی» معاون مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، درباره چگونگی تأمین بودجه طرح و هم‌چنین عوامل دخیل در به ثمر رسیدن آن توضیحاتی داد.
  «بهروز صفرزاده» تاکنون کتاب‌های فرهنگ زبان‌آموز فارسی، فرهنگ فارسی گفتاری، تحول آوایی واژه‌های عربی در فارسی، فرهنگ موضوعی فارسی و دست‌نامه ویرایش منتشر شده است. وی هم‌اکنون به عنوان فرهنگ‌نویس و ویراستار با مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم‌کاری می‌کند.

دکتر یو، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه هنکوک کره جنوبی، خانم دکتر کواک، استاد زبان فارسی این دانشگاه نیز در این مراسم حاضر بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =