خدمات کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین ۷۰ درصد رشد داشته است

تهران - ایرنا- رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه خدمات این کمیته در اربعین امسال از رشد ۷۰درصدی برخوردار بوده است، گفت: ۴۷۰ هزار نفر از زائران اربعین، خدمات درمانی دریافت کرده اند.

«محمد قادری فر» روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا با تشریح عملکرد کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین اظهارداشت: طبق برنامه ریزی های از قبل انجام شده، فعالیت ها در مجموع طرح اربعین حول سه محور بهداشت، اورژانس پیش بیمارستانی و مراکز درمانی و بیمارستان ها انجام شد.

وی افزود: همکاران بهداشت ۶۲ هزار بازدید به منظور تامین سلامت مواد غذایی، نحوه پخت و پز در موکب ها و اطمینان از آب شرب مردم در ایران و عراق انجام دادند و در زمینه مدیریت بیماری های واگیر دار هم با غربالگری های انجام شده در مرزها، ورودی ها و خروجی ها خوشبختانه مورد خاصی گزارش نشده است و این نشان از دقت و ظرافت کار کارشناسان بهداشت دارد.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین با بیان اینکه امسال تعداد بیمارستان‌های مرزی و کلینیک های سیار افزایش یافته است، گفت: ۹۲ مرکز درمانی در پایانه های مرزی برای سرویس دهی به مردم آماده شد و زائران در حوزه اورژانس پیش بیمارستانی هم سرویس های لازم را از طریق آمبولانس های زمینی، آمبولانس های هوایی و بالگردها دریافت کردند.

قادری فر درباره انتقال مصدومان و بیماران از خاک عراق هب داخل مرز گفت: ۵۹۰ مصدوم و بیمار را در پایانه های مرزی از کشور عراق و همکاران هلال احمر تحویل گرفتیم و این مصدومان به بیمارستان های داخل کشور منتقل شده اند؛ و همچنین با توجه به اینکه بسیاری از بیماران و مصدومان بستری در شهر ایلام و آبدانان در اصل تهرانی، اصفهانی و گیلانی بوده اند به همراه همراهانشان در مجموع ۱۸۸ نفر از طریق هواپیما با همکاری ستاد نیروهای مسلح منتقل شده اند.

نماینده اورژانس در ستاد اربعین حسینی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی صورت گرفته هر ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر یک آمبولانس و هر ۳۰ کیلومتر هم یک اتوبوس مستقر کرده و برای پیش بینی حوادث ۱۵ فروند بالگرد آماده کرده ایم تا اگر حادثه ای رخ داد بتوانیم مصدومان را به مراکز درمانی منتقل کنیم، گفت: در مجموع ۴۷۰ هزار زائر خدمات درمانی دریافت کرده اند.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین همچنین از استفاده از دو سامانه ای اُ سی و ام سی ام سی در ایام اربعین خبر داد و گفت: ای اُ سی فرماندهی هدایت عملیات است و رصد شد که آمبولانس ها متناسب با مصدومان هدایت شده اند. کنجایش بیمارستان و میزان تخت های بیمارستانی هم از طریق سامانه ام سی ام سی مدیریت می شد.

قادری فر تصریح کرد: امسال ۱۵ بالگرد در پایانه های مرزی مستقر و ۴ فرورند هواپیما و ۱۱۰ آمبولانس برای انتقال مصدومان به کار گرفته شده اند. ۳۶۰۰ نیروی انسانی مستقر در پایانه ها به زائران خدمات بهداشت و درمان ارائه دادند و ۳۶ هزار نیرو هم در حالت آماده باش بودند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =