حدود ۴۵۰۰ زائر دیگر از مرز خسروی وارد کشور شدند

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار قصرشیرین گفت: چهار هزار و ۴۵۰ زائر اربعین حسینی (ع) در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری از طریق مرز رسمی خسروی وارد کشور شدند.

مرادعلی تاتار روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: روز گذشته چهار هزار زائر و از صبح امروز نیز ۴۵۰ تن از زائران از مرز خسروی وارد کشور شدند و در این مدت نیز حدود ۲۰۰ تن از این مرز عازم عتبات عالیات شدند.

وی اظهارداشت: بازگشت زائران از مرز خسروی فروکش کرده ولی هنوز تعدادی از زائرانی که داخل عراق هستند با توجه به نزدیکی خسروی، این مسیر را انتخاب می کنند.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: در مجموع ۱۶۰ هزار زائر اربعین حسینی از طرق مرز خسروی عازم کربلای معلا شدند و تاکنون ۱۳۵ هزار تن زائر از این مرز به کشور بازگشته اند.

تاتار ادامه داد: مرز خسروی همچنان به روی زائران عتبات عالیات باز است و زائران می توانند از این مرز عازم عراق شوند.

او گفت: ۵۸ گیت گذرنامه در مرز خسروی فعال است و نیروهای نظامی و امنیتی و مرزبانی نیز پای کار هستند.

فرماندار قصرشیرین اضافه کرد: بازگشت زائران از مرز خسروی شبانه روزی است ولی ساعت عزیمت زائران به عراق از هفت صبح تا ۱۶ عصر است.

تاتار گفت: خدمات رسانی به زائران از سوی برخی موکب ها ادامه دارد.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.