۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۷
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 83528236
۰ نفر

برچسب‌ها

گفت و گوی غنی و شینزو در باره امنیت منطقه‌ای و جهانی

تهران – ایرنا – همزمان با ازسرگیری تلاشها برای گفتگو با گروه طالبان و صلح در افغانستان، رئیس جمهور دولت وحدت ملی افغانستان و نخست وزیر ژاپن درباره امنیت منطقه‌ای و جهانی گفتو گو کردند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور دولت وحدت ملی افغانستان در جریان سفرش به ژاپن امروز چهارشنبه در شهر توکیو با شینزو آبه نخست وزیر این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

به گفته صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، دو طرف در این دیدار درباره ادامه همکاری های دوجانبه، جلب سرمایه گذاری ژاپن در افغانستان به خصوص در بخش معادن، صلح و ثبات و امنیت منطقه‌ای و جهانی، بحث و تبادل کردند.

غنی از حمایت های مالی و سیاسی، حمایت از موضع افغانستان در فرایند صلح و از کمک های نهادهای غیردولتی ژاپن ابراز تشکر کرد و گفت که همکاری های ژاپن باعث توسعه در بخش های مختلف گردیده است و از این کمک ها به گونۀ موثر استفاده می شود.

بنا بر بیانیه ریاست جمهوری افغانستان، شینزو آبه نیز در این دیدار از مبارزات جدی مردم افغانستان در مقابل تروریسم حمایت نمود و گفت که کشورش امیداور است و تلاش می کند تا در افغانستان صلح و ثبات تامین گردد. وی افزود که صلح و ثبات در افغانستان به معنی صلح و ثبات در منطقه و جهان است.

نخست وزیر ژاپن تصریح کرد که کشورش از فرایند صلحی که از سوی مردم و حکومت افغانستان پیش برده شود حمایت می‌کند و در این راستا ژاپن آماده همکاری است. وی همچنان از تلاش های بین المللی در راستای صلح افغانستان ستایش کرد.

اشرف غنی روز سه‌شنبه نیز در گفتگو با شبکه خبری "ان اچ ک" ژاپن برای برگزاری مذاکرات مستقیم با طالبان و رسیدن به صلح در افغانستان ابراز امیدواری کرد. اشرف غنی گفت که صلح تنها زمانی در افغانستان ایجاد می‌شود که دولت مشروع این کشور و گروه طالبان وارد مذاکره مستقیم شوند.

این درحالی است که طالبان دولت کابل را دست نشانده دولتهای خارجی دانسته و از گفتگوی مستقیم با دولت خودداری کرده است. در همین حال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ششم مهرماه این کشور نیز به تاخیر افتاده است.

غنی همچنین گفت که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان باید با دولت این کشور مورد بحث قرار گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha