تولیدکنندگان شکر نیازمند دریافت یارانه دولت هستند

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل کارخانه قند بیستون با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر پرداخت یارانه شکر از محل چغندرقند پاییزه به ازای هر کیلوگرم هزار و ۵۰ تومان به کارخانه‌های قند، گفت: این خبر خوبی است مشروط برآنکه اجرا شود و یارانه به دست تولیدکنندگان برسد.

محسن علی‌حسینی روز چهارشنبه به ایرنا افزود: متاسفانه کارخانه های قند بابت یارانه سه سال قبل، هنوز مطالباتی از دولت دارند که وصول نشده مثلاً قند بیستون بابت یارانه سال ۹۶، هنوز حدود ۱۲ میلیارد تومان طلبکار است و با درنظر گرفتن یارانه امسال، این طلب احتمالاً به ۲۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

وی اظهار داشت: پرداخت نشدن به موقع یارانه، سودمندی لازم را نخواهد داشت البته در این شرایط، یارانه تولیدکنندگان، به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود و بدهی دولتی کارخانه های قند، با مطالبات از دولت بابت یارانه، تهاتر می‌شود و نکته اینجاست که مبلغ بدهی شرکت‌های قندی به دولت (مثلاً بدهی مالیاتی) بسیار کمتر از رقم یارانه بوده و تهاتر به راحتی قابل انجام نیست.

وی با تاکید بر کاهش حجم کشت چغندرقند در کشور گفت: سیل ابتدای امسال، بخشی از چغندرقند کشت شده را از بین برد اما سیل را نمی‌توان دلیل کاهش حجم برداشت چغندرقند دانست، قیمت گذاری دستوری چغندرقند و نیز افزایش قیمت محصولات جایگزین مانند گوجه فرنگی و سیب زمینی، از جذابیت کشت چغندرقند در بهار امسال کاست و کاهش بیش از ۵۰ درصدی برداشت چغندرقند بهاره به طور قطع به دلیل ضعف در برنامه‌ریزی سیاست گذاران بود.

علی‌حسینی تاکید کرد: احتمالاً کشت پاییزه امسال را هم تحت تاثیر قرار داده و حجم برداشت چغندرقند پاییزه امسال، کمتر از سال قبل خواهد بود اما در صورت توجه به نظر کارشناسان، می‌توان از حالا برای سال بعد برنامه‌ریزی کرد تا مشکلات امسال، تکرار نشود.

وی اضافه کرد: اگر تولید شکر داخلی کفاف تامین نیاز بازار داخل را ندهد، نیاز بازار داخل به شکر از طریق واردات تامین خواهد شد کما اینکه در چند ماه اخیر هم دولت با واردات شکر خام، نیاز بازار داخل را تامین کرده است و بنابراین مشکلی در تامین نیاز بازار شکر نخواهیم داشت.

وی اظهارداشت: از سوی دیگر، شرکت‌های قند هم با تصفیه شکر خام، کاهش درآمد خود را به نوعی جبران کرده و افت سودآوری نخواهند داشت؛ ولی بی توجهی به حمایت از تولید، تبعات دیگری در پی خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت قند بیستون در ادامه با بیان اینکه واردات شکرخام، هم ارزبری داشته و هم به کشاورزان آسیب خواهد رساند، گفت: همچنین تصفیه شکرخام به نیروی کار کمتری نیاز داشته و حجم اشتغال در کارخانه های قند را کاهش می دهد.

علی‌حسینی، افزود: برنامه ریزی صحیح و سیاست‌گذاری درست، هم به ایجاد و حفظ اشتغال در زنجیره تولید شکر منجر خواهد شد و هم نیاز بازار داخل توسط تولیدکنندگان داخلی تامین خواهد شد و هم به این طریق می‌توان حتی بخشی از شکر تولیدی را صادر کرد و ارزآوری داشت بدون آنکه قیمت شکر افزایش یابد.

وی تصریح کرد: متاسفانه به جای اندکی حمایت از چغندرکاران داخلی، هزینه گزافی صرف واردات شکر خام کردیم و پول به جای جیب کشاورزان، سر از جیب تجار هندی درآورد.

او در مورد پیش‌بینی سودآوری شرکت‌های قند در سال جاری افزود: حتی با وجود کاهش حجم برداشت چغندرقند، معتقدم باز هم شرکت‌های قند پتانسیل تحقق سود بالاتر از سال قبل را دارند.

کارخانه قند بیستون در سال ۱۳۴۰ توسط متخصصان آلمانی ساخته شده و اکثر وسایل مورد استفاده برای صنعت قندسازی و ماشین‌آلات و دستگاه‌های کارخانه متعلق به شرکت سالز گیتر آلمان است.

تاریخ مونتاژ و اولین بهره‌برداری کارخانه قند بیستون سال ۱۳۴۲ است که ظرفیت اسمی اولیه آن یک هزار تن چغندر در شبانه‌روز بوده و ظرفیت اسمی کنونی آن ۲ هزار تن چغندر در شبانه‌روز، که قابل توسعه به بیش از سه هزار تن در شبانه روز است.

استان کرمانشاه ۹۴۶ هزار و ۸۷۱ هکتار زمین کشاورزی آبی و دیم دارد که سالانه بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی از آن برداشت می‌شود.
از مجموع اراضی کشاورزی استان، سالانه حدود ۱۱ هزار هکتار به کشت چغندرقند اختصاص داده می‌شود که در این سطح، حدود ۹۰ هزار تن محصول برداشت می‌شود.

در استان کرمانشاه ۲ کارخانه قند بیستون و اسلام آبادغرب فعال است.

براساس اعلام مسئولان استان، مجوز ساخت ۲ کارخانه قند جدید در کنگاور و صحنه نیز صادر شده است.