ایستگاه جزر و مدسنجی و هواشناسی ساحلی بندرچابهار افتتاح شد

چابهار- ایرنا- ایستگاه جزر و مدسنجی و هواشناسی ساحلی بندرشهید بهشتی چابهار امروز/چهارشنبه/با حضور مدیرعامل، اعضای هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی، جمعی از مدیران و مسئولان محلی افتتاح شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای ایستگاه جزر و مد سنجی و هواشناسی بندر شهید بهشتی چابهار هفت میلیارد ریال هزینه شده است.

محمد راستاد افزود: این ایستگاه با هدف ثبت و اندازه‌گیری داده‌های جزر ومدسنجی برای بهره‌گیری در ناوبری دریایی و مهندسی سواحل ساخته شده است.

وی بیان کرد: استفاده کنندگان از این ایستگاه واحدهای درون سازمانی بنادر و دریانوردی، واحدهای بندری و دریایی، فنی و مهندسی، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و شیلاتی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی به آغاز عملیات اجرایی برج کنترل و ترافیک دریایی بندر چابهار اشاره کرد و افزود: با ساخت این برج کنترل امکان اشراف کامل به خلیج چابهار و پایانه‌های مختلفی که در این خلیج وجود دارد فراهم می‌شود.

وی گفت: ساخت برج کنترل ترافیک دریایی به جهت ارتقای ایمنی دریانوردی و نظارت بر عملیات دریایی و بندری ضروری است.

راستاد با اشاره به اعتبار ۲۷ میلیارد تومانی سازه برج کنترل ترافیک دریایی بندر چابهار، اظهار داشت: این سازه از حیث ارتفاع ۷۸ متر از سطح دریا فاصله دارد و با توجه به ارتفاع سطح زمین محل ساخت آن، بلندترین برج کنترل ترافیک دریایی بنادر کشور محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: برج کنترل بندر چابهار با هدف دید کامل به محوطه‌های بندری بنادر شهید کلانتری و شهید بهشتی چابهار، موج شکن و مسیر آبراه و به منظور استقرار برج مراقبت دریایی ( VTS) و مرکز جست و جوی نجات دریایی ( MRCC) ساخته م‌یشود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با تجهیزات ناوبری و الکترونیکی که روی این برج مستقر خواهد شد مدیریت ترافیک دریایی در بندر چابهار در شرایط خوب و مطلوبی انجام می‌شود.

وی با اشاره به روند خوب ورود کشتی‌های تجاری به بندر چابهار خاطر نشان کرد: به دنبال افزایش ورود کالاهای اساسی به این بندر هستیم که به طور حتم نیاز است که از نظر سرعت، کیفیت عملیات و فرآیند ترخیص کالا نظارت صورت گیرد تا شاهد توقف و ماندگاری کالاها نباشیم.

راستاد با اشاره به برگزاری نشست هیات عامل این سازمان در بندر چابهار گفت: با برگزاری نشست هفتگی این هیات در بندر چابهار به طور اختصاصی به بررسی چالش‌ها و مشکلات این بندر پرداخته می‌شود.

به گزارش ایرنا بازدید از پروژه دایک حفاظت ساحلی جنوب شرقی بندر شهید بهشتی، انبارهای سرپوشیده، زیرساخت‌ها، اسکله‌ها، تجهیزات استراتژیک، ساختمان‌های عملیاتی، پروژه تأسیسات زیربنایی، سوله غلات و انبارهای چندمنظوره طرح توسعه بندر شهید بهشتی و شرکت در نشست بررسی موانع، مشکلات و ارائه راهکارهای توسعه‌ای بندر چابهار از دیگر برنامه‌های مدیرعامل و اعضای هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور به بندر چابهار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =