فراخوانی برای تقویت مشارکت و فرافکنی با هدف تضعیف رقابت

تهران- ایرنا- توصیه همیشگی بزرگان و مسئولان دلسوز نظام به جریان ها و نیروهای سیاسی کشور ایجاد امیدواری در جامعه و پرهیز از تزریق یاس و بدبینی به افکار عمومی است اما به نظر می رسد برخی همچنان در راستای اهداف جناحی و برنامه های خود گام برمی دارند.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا، رصد فضای سیاسی و رسانه ای کشور در ۲۴ ساعت گذشته کشور نشان می دهد در خالی که جریان اصلاح طلب با وجود نگرانی ها در خصوص نتیجه تعیین صلاحیت نامزدهای خود، همچنان بر لزوم برگزاری انتخابات پرشور و مشارکت حداکثری تاکید می کنند.

در مقابل جریان منسوب به اصولگرایی که چندان هم دغدغه نتیجه تعیین صلاحیت ها را ندارند، با تحرکات سلبی و نه ایجابی، فرافکنانه و با طرح ادعاهایی چون سردرگمی و اختلاف در میان اصلاح طلبان درصدد تضعیف رقبای خود برآمده اند.

اردوگاه اصلاح طلبان

مواضع، راهبردها و آسیب شناسی

مجید محتشمی، دبیرکل حزب آزادی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم درباره اظهار نظر برخی چهره‌های اصلاح‌طلب مبنی بر عدم شرکت محمدرضا عارف در انتخابات آتی مجلس گفت: گمانه‌زنی‌هایی در این رابطه می‌شود ولی در جلسات اخیر شورای سیاست‌گذاری هیچ بحثی درباره حضور یا عدم حضور آقای عارف در انتخابات مجلس یازدهم مطرح نشده است. آنچه که هویدا و آشکار است این است که آقای عارف و مجموعه اصلاح‌طلبان هنوز هیچگونه تصمیم‌گیری در ارتباط با انتشار لیست انتخاباتی و متعاقب آن حضور یا عدم حضور آقای عارف در این لیست اتخاذ نکرده‌اند.

محتشمی در پاسخ به این سوال که در صورت عدم حضور عارف در انتخابات مجلس، تکلیف سرلیستی اصلاح‌طلبان چه می‌شود، گفت: هنوز هیچ گزینه‌ای برای سرلیستی در جلسات مطرح نشده و مراحل بستن لیست به بعد از احراز صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان موکول شده است.

داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره سیاست انتخاباتی اصلاح‌طلبان به نامه‌نیوز گفت: اصلاح‌طلبان نمی‌توانند از قبل به‌طور جامع برنامه‌ریزی انتخاباتی داشته باشند زیرا مشخص نیست که شورای نگهبان چه تعداد از نامزدهای آنها را ردصلاحیت می‌کند. البته امیدواریم در این دوره از انتخابات شاهد یک رقابت کاملاً آزاد باشیم زیرا در چنین شرایطی نه‌تنها هیچکس ضرری نخواهد کرد، بلکه نظام قدرتمندتر از گذشته خواهد شد.

او درباره کیفیت لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان هم تصریح کرد: در این دوره از انتخابات اصلاح‌طلبان قصد ندارند که به راحتی افرادی را در لیست خود بگنجانند و باتوجه به سرمایه اجتماعی خود سعی می‌کنند که شخصیت‌هایی واقعاً اصلاح‌طلب که خود را پایبند به اصول اصلاحات می‌دانند و در راستای تحقق آن اصول حرکت می‌کنند را معرفی کنند.

قنبری در ادامه گفت: نظر کلی اصلاح‌طلبان این است که حتماً باید در انتخابات مشارکت داشته باشیم و تحریم در میان نیروهای این جبهه جایگاهی ندارد. انتخابات یک محل قدرت‌نمایی جناح‌های سیاسی و ابزاری برای تحقق دموکراتیک خواسته‌های ملت است و نمی‌توان و نباید از چنین امکانی صرف‌نظر کرد اما نحوه مشارکت در این دوره قدری متفاوت از چند انتخابات اخیر است. اگر کاندیداهای اصلاح‌طلبان در حوزه‌های انتخابیه ردصلاحیت شوند، اصلاح‌طلبان در آن حوزه مشارکت نخواهند کرد زیرا دیگر کاندیدی نخواهند داشت که این موضوع به معنای مشارکت نکردن در انتخابات یا تحریم آن نیست.

مناظره ای که روز گذشته با موضوع «چه باید کرد؟» و با حضور سیدمصطفی تاجزاده و احمد زیدآبادی در دفتر انصاف نیوز و در حضور برخی از رسانه ها برگزار شد، نگاهی انتقادی به کارنامه‌ی اصلاح‌طلبان و دیگر نیروهای سیاسی در ۲ دهه‌ی گذشته، داشته است. اغلب رسانه در ۲۴ ساعت گذشته به بازتاب این مناظره اقدام کرده اند.

به گزارش روزنامه اعتماد، تاجزاده در این مناظره همچنان به تداوم حضور در قدرت اعتقاد دارد و در بخشی از این مناظره نیز تاکید می‌کند: باید مسوولیت بپذیریم، البته به دلیل شرایط حساس کشور، بازی را بر هم نمی‌زنیم اما باید نامزد و برنامه‌های خود را اعلام کنیم؛ اگر گذاشتند می‌آییم و برنامه خود را پیش می‌بریم. اگر نگذاشتند، به جامعه می‌گوییم نگذاشتند، ما برنامه داشتیم، برنامه را تبدیل به گفتمان اصلی جامعه می‌کنیم.

با این حال احمد زیدآبادی نگاه نقادانه‌تری به اصلاحات و اصلاح‌طلبان دارد که شاید به دلیل صبغه و سابقه روزنامه‌نگارانه‌اش باشد. او در این مناظره بیش از تاکید بر حضور در قدرت بر مردم و جامعه تاکید دارد و در این مناظره نیز گفته: حرص تسخیر دستگاه دولت به عنوان جایگاهی که گمان می‌بری خیلی امتیاز می‌گیری، از مشروطه تاکنون یکی از آفات تمام جنبش‌های اجتماعی بوده است.

احمد مازنی عضو فراکسیون امید مجلس در گفت وگو با ایسنا با تاکید بر لزوم ایجاد نظام انتخاباتی حزبی بیان کرد: من اکنون در هیچ حزبی عضو نیستم؛ معتقدم این احزابی که گعده‌ای هستند باید جمع شده و چند حزب بزرگ به معنای واقعی شکل بگیرند تا حلقه اصلی زنجیره دموکراسی در کشور محقق شود. این موضوع موجب می‌شود که انتخابات هم انتخاباتی باشد که منتخبین آن پاسخگو باشند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با عنوان چه کسی می‌خواهد مردم پای صندوق‌ها نیایند!؟ نوشت: حرف و سخن تازه‌ای نیست اینکه شنیده شده برخی از چهره‌های سیاسی سابق مدعی باشند: «پیروزی ما در گرو عدم حضور مردم پای صندوق‌های رای است» و واقعیتی غیرقابل انکار است که اصلاح طلبان همواره حضور مردم را نقطه عطف هر انتخاباتی دانسته، همواره تلاش می‌کنند همه گروه‌ها، تفکرات و آحاد برای انتخابات حاضر باشند حال وقتی این دو تفکر را کنار هم قرار دهیم به یک نتیجه عجیب می‌رسیم و آن اینکه: یک گروه تلاشی آنچنان برای ایجاد شور انتخاباتی نمی‌کند، تمام قوای خود را برای تخریب رقیب به کار می‌بندد و بلندگوهای تبلیغاتی اش روی نقاط ضعف قفل می‌شود! یک گروه خواهان گفتگوی ملی است، حضور حداکثری است ایجاد زمینه برای دخالت همه ی عقاید و نظرات.

حال وقتی خواسته باشیم از این منظر به هر انتخاباتی نگاه کنیم خواهیم دید در نهایت این بزرگان و عقلای اصلاح طلبی بوده اند که فارغ از اختلاف دیدگاه‌ها باز هم قهر از صندوق رای را به مصلحت نظام و کشور ندیده اند و اگر این فرضیه را بپذیریم آن گاه مصلحت نظام را ملموس تر درک خواهیم کرد.

ارزیابی مواضع جبهه مقابل

تارنمای بهارنیوز در یادداشتی از منظر دیگری به انتخابات پیش رو می پردازد: بحث انتخابات مجلس یازدهم در حال گرم شدن است، اما چیزی که شاید چندان توجهی به سوی خود جلب نمی‌کند، انتخابات سرنوشت‌ساز و مهم‌تر ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۰ است. در واقع می‌توان گفت که انتخابات مجلس نیز به نوعی یک تلاش و هموارسازی یک راه به سوی دستیابی به ریاست جمهوری است. محمد باقر قالیباف تجربه حضور در سه دوره انتخابات ریاست جمهوری را نیز دارد که این موضوع هم به نفع و هم به ضرر اوست. زیرا تجربه خوبی در این عرصه کسب کرده و هم چنین برنامه‌ریزی خوبی برای این پست دارد اما او سه بار در این رقابت ناموفق بوده است که این مسئله تاثیر خوبی روی ذهن مردم ندارد. به ویژه آنکه وی تا حد زیادی شخصیتی غیر سیاسی است و نتوانسته چهره‌ای سیاستمدار از خود نشان دهد.

بر اساس گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای حالا او با تحرکات انتخاباتی و سفرهای استانی و همچنین نقد عملکرد دولت سعی دارد نقش لیدر را در انتخایات مجلس بازی کند و با شعار حمایت از مدیران جوان زمینه ورود نواصولگرایان جوان به مجلس را فراهم کند تا با ارائه یک کارنامه موفق در انتخابات ۹۸ برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آماده شود. برخی نزدیکان شهردار سابق تهران اعلام کردند: قالیباف قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را ندارد.

منابع مالی کاندیداهای انتخابات

شهاب‌الدین بی‌مقدار عضو فراکسیون امید مجلس در گفت وگو با ایلنا درباره لزوم شفافیت هزینه‌کردهای انتخاباتی کاندیداها در زمان انتخابات گفت: به نظر من خیلی سخت است که این شفافیت امسال برای انتخابات محقق شود ولی اگر دولت و قوه قضائیه و ناظران شورای نگهبان و فرماندارای‌ها پیگیر این مساله باشند، خیلی موثر خواهد بود. در این صورت مردم به واقعیت رای می‌دهند و نه به تبلیغات کاندیداها.

وی یادآور شد: در قانون جدید که تصویب کرده بودیم و شورای نگهبان هم آن را رد کرد و فعلاً هم به صحن مجلس نیامده است پیش‌بینی شده است که هزینه‌های انتخاباتی کاندیداها شفاف باشد.

اردوگاه اصولگرایان

آسیب شناسی، سیاست ها و راهبردهای انتخاباتی

عباس سلیمی نمین فعال سیاسی اصولگرا و مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در گفت وگو با خبرآنلاین ضمن انتقاد از بی‌توجهی و طغیانگری نسبت به شخصیت‌هایی است که در کوران حوادث، آزمایش‌های نسبتاً قابل قبولی از خودشان به ثبت رسانده‌اند، توصیه می کند: می‌بایست ما یک تغییر رویکرد در این وادی بدهیم، یعنی هم به جوانان باید فرصت داد و هم آن‌ها را از وادی پرخاشگری علیه نیروهای مجرب و آبدیده در کوران مسائل باز داشت تا ما بتوانیم یک تعادلی در جامعه ایجاد کنیم. الان این تعادل و توازن به هم ریخته است و متاسفانه حالت رقابت به وجود آمده است. طبیعتاً در چنین شرایطی ما نسبت به سرمایه‌های خودمان چه در نیروهای جوان و چه در نیروهای مسن، به نوعی قادر نخواهیم نبود توازن ایجاد کنیم.

سلیمی نمین در ادامه می گوید: افرادی مثل آیت الله مهدوی کنی یا مرحوم عسگراولادی را واقعاً و قلبا اکثریت جریان اصولگرا قبول داشتند، یعنی یک رابطه معنوی بینشان وجود داشته و الان این رابطه معنوی کمرنگ شده است. وقتی این رابطه معنوی کمرنگ می‌شود، صرف تشکیلات علی‌القاعده آن هم وقتی در آستانه انتخابات شکل بگیرد، خیلی استحکام ندارد، یعنی خیلی باورمندی نسبت به آن شکل نمی‌گیرد. حالا اگر همان تشکیلاتی که به وجود می‌آید، یک تشکیلات مستمر و دائمی باشد، بله، می‌شود یواش یواش جایگاهی را پیدا کند، اما این‌که در آستانه انتخابات یک فرمولی ایجاد شود، آن هم نه بر اساس اعتقاد، بلکه بر اساس یک رابطه‌مندی، طبیعتاً انتظار نباید داشت که این مطلب بتواند حلال این مشکلی که عرض کردم که عمیق و بسیار ریشه‌دار است، بشود.

امیررضا واعظی آشتیانی معاون وزیر صنعت دولت نهم و فعال سیاسی اصولگرا در گفت وگو با روزنامه آرمان ملی اظهار داشت: اصولگراها حتی اگر به‌طور نسبی هم بتوانند به یک تفاهم برسند در انتخابات موفق خواهند شد. هر چند که برخی دوستان معتقدند وحدت ۱۰۰ درصدی انجام خواهد شد. خب؛ اگر این اتفاق هم بیفتد مبارک است، اما اگر این تفاهم نسبی هم اتفاق بیفتد و در تصمیمات مشارکت داشته باشند می‌توانم بگویم که موفقند. منتها باید مراقب باشند که گل به خودی نزنند و نوع ادبیات و صحبت‌هایشان به سمت ایجاد چالش نباشد. یعنی اگر ناخواسته چالش ایجاد کنند و با موضع‌گیری‌های خودشان موجب ریزش آرای اصولگرایان شوند می‌تواند خیلی خطرناک باشد. صحبت برخی افراد که تریبون دارند می‌تواند تبعات داشته باشد و رقیب از آن ادبیات استفاده مناسب و به موقع کند.

وی توصیه می کند: طرفین رقابت باید مراقب نوع گفتمان و ادبیاتشان باشند تا مخاطبین خود را به پای صندوق‌های رای بکشانند. تلاش گروه‌های سیاسی باید این باشد که مردم به‌صورت حداکثری پای صندوق‌های رای بیایند. مهم این است که مردم انتخاب درست و اصلاح را انجام دهند. منظورم از تریبون داران افرادی بود که داعیه لیدری جریانات را دارند که این احساس برایشان پیش نیاید که از پیش برنده انتخابات هستند. باید به‌گونه‌ای سخن بگویند که منجر به علاقه‌مندی مردم به حضور در پای صندوق‌های رای شود… معتقدم نباید در انتخابات به‌گونه‌ای وارد شویم که دولت که برگزیده خود مردم است مورد هجمه قرار گیرد.

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی به خبرگزاری ایسنا گفت: ما معتقدیم مجلس یازدهم، باید مجلسی در مسیر گام دوم انقلاب باشد و همه باید کمک کنیم تا در قالب یک ائتلاف بزرگ، فهرستی ارائه کنیم که قادر باشد خواسته‌های مردم را برآورده کند.

وی با بیان اینکه حزب موتلفه در شورای وحدت اصولگرایان حضور دارد، تصریح کرد: ما با حفظ ارزش‌های خود، اهل تعامل با همه نیروهایی هستیم که دنبال خدمت به مردم هستند. موتلفه با همه گروه‌های اصولگرا از جمله جبهه پایداری تعامل داشته و دنبال برخورد حذفی نیست.

دبیرکل حزب موتلفه همچنین درباره تلاش برخی در جریان اصولگرا برای مقابله با علی لاریجانی گفت: من چنین چیزی را در جریان اصولگرایی نیافته‌ام. ممکن است ما برخی سلیقه‌ها و روش‌های لاریجانی را نپسندیم اما وی را از جمله نیروهای ارزشی و محترمی می‌دانیم که در راس قوه مقننه قرار دارد. بالاخره ما در یک محیط آزاد قرار داریم و چه اشکالی دارد هر کسی نظرات خود را بگوید.

رصد جناح مقابل به منظور تضعیف آن

روزنامه صبح نو در گزارشی به بهانه بحث های پیش آمده در خصوص سرلیستی در اصلاح طلبان مدعی شد: اصلاح‌طلبان هنوز برای بستن لیست به اجماع نرسیده و بر سرلیستی به اختلاف برخورده‌اند. محور این اختلافات آقای محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید است. با وجود همه این تک‌وپاتک‌ها میان اصلاح‌طلبان، رسیدن به اجماع بر سرلیستی واحد در انتخابات مجلس بعید به‌نظر می‌رسد.

منابع مالی کاندیداها در انتخابات

علیرضا سلیمی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در این زمینه به روزنامه رسالت گفت: به نظر می‌رسد وزارت کشور و شورای نگهبان باید به‌صورت جدی در این موضوع ورود پیدا کنند. اگر بنا است تا این مسیر باز باشد مسلماً شخصی که با چنین هزینه‌های هنگفتی به مجلس راه یابد، نمی‌تواند وظایفش را به‌خوبی در خانه ملت انجام دهد؛ البته تنها موضوع شفافیت نباید در مجلس رقم بخورد بلکه باید هزینه انتخاباتی دیگر نهادها نیز مشخص شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =