معاون وزیر آموزش و پرورش: شوراهای دانش‌آموزی تشریفاتی نیست

تهران- ایرنا- معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: شوراهای دانش‌آموزی فعالیتی تشریفاتی و صوری نیست بلکه آموزه‌های تربیتی بسیاری را مدنظر قرار می‌دهد.

علیرضا کاظمی روز چهارشنبه در بیست و دومین دوره انتخابات شوراهای دانش‌آموزی در دبیرستان دخترانه بدری برهانی منطقه ۸ تهران اظهارداشت: شوراهای دانش‌آموزی یکی از افتخارات نظام تعلیم و تربیت است که زمینه حضور موثر و پرمسئولیت دانش‌آموزان را در آینده و حال مهیا می‌کند.

وی گفت: همچنین شوراهای دانش‌آموزی یکی از بهترین اقدامات آموزش و پرورش در زمینه نهادینه‌سازی بسیاری از آموزه‌های تربیتی است.

کاظمی افزود: شوراهای دانش‌آموزی در سطح کشور دست‌آوردهای بسیاری برای دانش‌آموزان، معلمان و خانواده‌ها از جمله آموزه‌های پرورشی، ایجاد زمینه‌های رشد و شکوفایی، ارتقای مهارت‌های دانش‌آموزان در بخش‌های مختلف را دارد و صرف کار صوری و تشریفاتی نیست.

معاون وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: ما شوراهای دانش‌آموزی را باید جدی بگیریم و دانش‌آموزان نیز جدی‌تر با آن برخورد کنند.

وی افزود: یکی از بهترین موقعیت‌های تربیتی که در طول سال با انتخابات دانش‌آموزان تداوم دارد، شوراهای دانش‌آموزی است و تشکیل ۱۸ انجمن فعالیت در بسترهای مختلف را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند.

کاظمی با اشاره به شعار بیست و دومین دوره انتخابات شوراهای دانش آموزی با عنوان «شوراهای دانش‌آموزی، طلایه‌دار گام دوم انقلاب» اظهارداشت: تحقق اهداف و آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب با دستان توانمند دانش‌آموزان امروز و آینده‌سازان فردا محقق می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: ما با شوراهای دانش‌آموزی باید زمینه حضور دانش‌آموزان را در عرصه‌های مختلف پرورشی، فرهنگی، هنری، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی فراهم کنیم.

وی افزود: همچنین توسعه و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و ارزش‌های انقلاب اسلامی، توسعه فرهنگ ایثار و شهادت با تشکیل شوراهای دانش‌آموزی باید مورد توجه قرار گیرد.

کاظمی بیان کرد: امسال در این راستا با همکاری تشکل‌های دانش‌آموزی به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس بسیج مستصعفین ۴۰ هزار یادواره در ۴۰ هزار مدرسه با نام و یاد ۴۰ هزار شهید شاخص در مدارس با کمک دانش‌آموزان برگزار می‌شود.

وی، حضور فعال و موثر دانش‌آموزان در برنامه‌ها را در تحقق اهداف شوراهای دانش‌آموزی تاثیرگذار دانست و گفت: دانش‌آموزان باید بدانند آنچه ما را برای زندگی آینده آماده می‌کند، صرفاً درس و دانش‌اندوزی نیست بلکه آنچه ما را برای زندگی سعادتمند آماده می‌کند تعلیم و تربیت تمام ساحتی و حضور فعال در تمام عرصه‌ها و ارتقای توانمندی و مهارت‌هاست.

کاظمی با اشاره به اینکه مجلس دانش‌آموزان از دل شوراهای دانش‌آموزی شکل می‌گیرد، افزود: روحیه مطالبه‌گری دانش‌آموزان در ساختار بااخلاق، مودبانه، بااحترام و مهربانانه در عرصه‌های مختلف باید از اهداف شوراهای دانش‌آموزی باشد و آنچه دانش‌آموزان نیاز دارند و به عنوان دغدغه برای آنان مطرح است باید به مسئولان منتقل شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش خطاب به مسئولان و مدیران واحدهای آموزشی گفت: دانش‌آموزمحوری و دانش‌آموزباوری، باور به توانمندی‌های دانش‌آموزان در حوزه‌های مختلف و سپردن مسئولیت به آنان باید مورد توجه قرار گیرد.

کاظمی افزود: دانش‌آموز می‌تواند به عنوان یک کمک مربی، معلم‌یار، مدیریار و پلیس خوب در مدرسه نقش ایفا و تمرین کند تا در آینده جامعه‌ای موثر و سرشار از سعادتمندی داشته باشیم.

شوراهای دانش‌آموزی تبلور عینی دموکراسی است

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران نیز در این آیین اظهارداشت: شورای دانش‌آموزی تبلور عینی دموکراسی و حضور موثر دانش‌آموزان در عرصه‌های مختلف اجتماعی است.

عبدالرسول کریمی خطاب به دانش‌آموزان گفت: آینده میهن اسلامی با اندیشه شما شکل می‌گیرد و در جریان شوراهای دانش‌آموزی، خود و ویژگی‌های مثبت خود را باور و نکات منفی را شناسایی می کنید و به احساس خودارزشمندی می‌رسید.

وی، بهبود رفتار فردی و اجتماعی و یادگیری مهارت های زندگی را از دیگر اهداف شوراهای دانش‌آموزی عنوان کرد و افزود: منتخبان در این شورا پل ارتباطی بین دانش‌آموزان و مدیریت مدرسه هستند تا نقطه نظر آنان را به اطلاع مسئولان برسانند و مدرسه حیات طیبه با تجلی حضور موثر دانش‌آموزان محقق شود.

کریمی گفت: آموزش و پرورش شهر تهران برای بیست و دومین دوره انتخابات شورای دانش‌آموزی یک میلیون تعرفه و بیش از ۴۰ هزار حکم برای دانش‌آموزان صادر کرده است.

بیست و دومین دوره انتخابات شورای دانش آموزی امسال برای نخستین بار به صورت الکترونیکی و با مشارکت وزارت کشور امروز (اول آبان) به صورت نمادین با حضور علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش، علی رمضانی مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی، عبدالرضا فولادوند مدیرکل، عبدالرسول کریمی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران و جمعی دیگر از مسئولان در دبیرستان دخترانه دوره اول بدری برهانی منطقه ۸ برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =