گمانه زنی رسانه های داخلی از چند و چون روابط ایران و عربستان

تهران- ایرنا- تلاش ها و اظهارات برخی مقامات ایران و عربستان به منظور بهبود ارتباط با یکدیگر سبب شد تا زمزمه هایی مبنی بر ارتباط احتمالی میان این دو کشور قوت بگیرد. رسانه های داخلی به ارزیابی این موضوع از جنبه های مختلف پرداخته اند.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا، پس از سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان، بسیاری هدف از این سفر را میانجیگری میان ایران و عربستان مطرح کردند. عباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه هم اخیراً با تاکید بر این موضوع اعلام داشت حاضریم حتی از طریق میانجی با ریاض گفت وگو کنیم تا مانع سوءاستفاده کشورهای ثالث شویم.

رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب عنوان داشتند: زمینه گفت و گو میان ایران و عربستان در حال فراهم شدن است.

رسانه های اصولگرا نوشتند: عباس موسوی می گوید که ما با عربستان اختلافات و اشتراکاتی داریم. اشتراکات ما طبیعی است. ما در طول تاریخ، در یک منطقه بوده و دین و سرنوشت مشترک داشته‌ایم. همچنین در بحث انرژی، منافع و دشمنان مشترکی هم داریم.

تارنمای انتخاب: به نظر می‌رسد دو دولت با ادراکی که از واقعیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دارند، به سمت ذوب یخ در روابط خود حرکت می‌کنند.

رسانه های اصلاح طلب

نشست در منامه

روزنامه آرمان ملی نوشت: نشست ضدایرانی که طی روزهای گذشته تحت عنوان ادعایی امنیت دریایی و هوایی در شهر منامه، پایتخت بحرین برگزار شد. به دنبال کنفرانس ورشو که ۶۰ کشور بنا به ادعای آمریکایی‌ها در آن شرکت کرده بودند و در آنجا قرار بود تا سیاست عمومی بر علیه ایران و منزوی کردن آن اتخاذ گردد، همگان دیدند که آن اجلاس با ناکامی مواجه گردید. بنابراین نشست منامه با ورشو تا حدودی متفاوت است اگرچه این نشست ظاهراً در ادامه همان کنفرانس برگزار گردید. اما به دلیل آنکه اخیراً سخنانی در خصوص مذاکرات میان ایران و عربستان به‌وجود آمد، همچنین مقامات رسمی کشورمان نیز این موضوع را هم در نیویورک و هم در تهران رییس‌جمهوری و وزیر امورخارجه کشورمان مطرح کرده بودند، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها دچار نگرانی شدند. بنابراین اگر عربستان سعودی با ایران اختلافاتش را حل می‌نمود و رابطه برقرار می‌شد این رژیم صهیونیستی بود که در منطقه تنها می‌ماند. بنابراین این نمایش قدرت برجسته‌ای برای ایران هم در برابر آمریکا و هم رژیم صهیونیستی بود. از این‌رو، این جلسه هدفش آن بود تا تفکر نزدیکی عربستان و احتمالاً امارات با ایران را متوقف نماید. همچنین از یارگیری‌های جدید جلوگیری به عمل آید. در نتیجه هدف اصلی بر سر این مساله بوده و نه بر سر تامین به اصطلاح امنیت خلیج فارس که بارها درباره این موضوع مقامات آمریکایی سخن گفته‌اند. اما آنها هنوز نتوانسته‌اند یک اجماع بین‌المللی با عنوان ادعایی مهار ایران تشکیل دهند. بنابراین اصلی‌ترین هدفی که باعث تشکیل نشست منامه شده این است که جلوی نزدیکی ایران و عربستان گرفته شود.

در بخشی از مطلب روزنامه شرق می خوانیم: تشکیل چنین کارگروه‌هایی در منطقه با هدف دامن‌زدن به تنش‌ها صورت می‌پذیرد و به طور قطع محکوم به شکست خواهد بود. بهترین گواه بر این مدعا عدم حضور ایران با بیشترین کرانه مرزی و در اختیار داشتن حیاتی‌ترین نقطه انتقال انرژی در این نشست است. این‌گونه تلاش‌های مذبوحانه که پیش‌تر نیز در نشست ورشو با تحریم بسیاری از کشورها و حتی اتحادیه اروپا مواجه شد، هیچ تأثیری بر مناسبات امنیتی جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت و صرفاً با هدف تبلیغاتی و ارعاب‌افکنی در منطقه تشکیل شده است که هدف غایی آن فروش تسلیحات بیشتر و استثمار شیخ‌نشین‌های حوزه خلیج‌فارس خواهد بود.

بهبود روابط ایران و عربستان در هاله ای از ابهام

به گزارش تارنمای انتخاب، روزنامه رأی الیوم نوشت: این روزها منطقه خاورمیانه شاهد تحولات سریعی است و دامنه این تحولات پس از حمله به آرامکو و تصمیم ترکیه برای انجام عملیات نظامی در سوریه و به دنبال تنشی که این تصمیم ایجاد کرد، گسترش یافته است. می‌توان این حوادث را در سایه ارتباط‌شان با دو عنصر اصلی در منطقه، مورد بررسی قرار داد؛ یعنی دو عنصر ایران و عربستان سعودی. با توجه به شرایط موجود، مادامی که دو عامل مذکور به یکدیگر نزدیک نشوند، نا امنی و نبود استقرار در منطقه موج می‌زند. تنها طرفی که از این مسأله سود می‌برد، اسرائیل است که از هیچ تلاشی برای برانگیختن فتنه بین دولت‌های عربی و اسلامی فروگذار نمی‌کند و تا زمانی که ایران و عربستان اقدام به بهبود روابط دوجانبه‌شان نکرده‌اند، این اسرائیل است که برای عادی سازی روابطش با دولت‌های عربی و اسلامی تلاش می‌کند. از این رو، دولت‌های عربی که ادعای حمایت از مسأله فلسطین را دارند، باید در راستای عادی‌سازی روابط با ایران گام بردارند. به نظر می‌رسد دو دولت با ادراکی که از واقعیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دارند، به سمت ذوب یخ در روابط خود حرکت می‌کنند، نوشته است: مسئولان عربستان باید بدانند که تحقق منافع کشورشان در گرو تأمین منافع دیگر دولت‌های منطقه و از بین بردن فضای ترس و نگرانی در دو سطح منطقه‌ای و بین‌المللی است.

فراهم شدن زمینه گفت و گو بین ایران عربستان

جلیل رحیمی جهان آبادی رییس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با تاکید بر اینکه موضع ایران در خصوص گفت و گو با عربستان همیشه موضعی عقلانی و مبتنی بر منافع منطقه بوده است، گفت: زمینه گفت و گو میان ایران و عربستان در حال فراهم شدن است. وی درباره اعلام آمادگی وزیر خارجه جهت سفر به عربستان با هدف کاهش تنش ها در منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران ظرف این سال‌ها و در این ۴۰ سال همیشه به دنبال گفت‌وگو و رفع مشکلات میان خود با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای همسایه عربی بوده است.

اگر به مواضع ایران در خلال حوادثی مانند حمله آمریکا به عراق و اشغال کویت توسط صدام نگاه کنیم شاهد هستیم که این موضع گیری‌ها همه عادلانه و مبتنی بر منافع منطقه بوده است. دولت جدید عربستان سعودی بعد از فوت ملک عبدالله یک سیاستی را در قبال ایران و تحولات منطقه پیش گرفته تا موجب ایجاد تنش در روابط و کاهش روابط با ایران شود. اگر هیئت حاکمه عربستان رفتار معقولانه‌تری از خود نشان دهد و برای حل مشکلات منطقه آمادگی داشته باشد دولت ایران هم مانند همیشه دارای موضع گیری عقلانی و منطقی خواهد بود. همیشه این آمادگی از سوی ایران بوده که مشکلات میان دو کشور بزرگ اسلامی برطرف شود. رحیمی جهان آبادی در پایان اضافه کرد: طرح موضوع ابتکار صلح هرمز از سوی رئیس جمهور که موضوعاتی همچون تنش زدایی با عربستان و کشورهای منطقه را در برمی‌گیرد می‌تواند در این حوزه تاثیر گذار باشد.

میانجیگری پاکستان

به گزارش سایت انتخاب، تارنمای المانیتور نوشت: نخست وزیر پاکستان پیشنهاد برگزاری اجلاسی بین ایران و عربستان در اسلام آباد را مطرح کرده است. ظاهراً پاکستانی ها به طور مستقل تصمیم گرفتند که به عنوان میانجی عمل کنند. در هر صورت دخالت عمران خان نتایج امیدوار کننده ای به دنبال داشته است.

وی افزود: به نظر می رسد که ابتکار خان به نتایج مثبتی دست پیدا کرده است. اول، عربستان و ایران برای مذاکره مستقیم ابراز تمایل کرده اند. اشتیاق عربستان برای کاهش تنش در خلیج فارس نشانه مثبتی محسوب می شود، اگرچه حل و فصل اختلافات بین دو کشور دشوار خواهد بود. دوم، حداقل در شرایط کنونی به نظر می رسد که احتمال بروز یک جنگ فاجعه آمیز در خلیج فارس کاهش یافته است. بنا براین، تلاش های پاکستان برای تشدید تنش در منطقه موفقیت آمیز بوده اند.

روزنامه صبح نو: عباس موسوی می گوید: ما با عربستان اختلافات و اشتراکاتی داریم. اشتراکات ما طبیعی است. ما در طول تاریخ، در یک منطقه بوده و دین و سرنوشت مشترک داشته‌ایم.

رسانه های اصولگرا

روابط ایران و عربستان

عباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه در گفت‌وگو با روزنامه صبح‌نو، اظهار داشت: ما با عربستان اختلافات و اشتراکاتی داریم. اشتراکات ما طبیعی است. ما در طول تاریخ، در یک منطقه بوده و دین و سرنوشت مشترک داشته‌ایم. همچنین در بحث انرژی، منافع و دشمنان مشترکی هم داریم. درباره همه این‌ها می‌توانیم صحبت کنیم و درجهت هم‌افزایی به‌کار بگیریم. در بعضی موارد، عربستان احساس می‌کند با ایران اختلافاتی دارد و ایران این اختلافات را بیشتر سوءتفاهم می‌بیند. متأسفانه مقام‌های عربستان براساس سوءتفاهم‌ها، دچار توهم هستند و براساس همان توهمات، اقداماتی علیه جمهوری اسلامی انجام می‌دهند. این اقدامات به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند سازنده باشد. ما بارها به آن‌ها اعلام کرده‌ایم اگر حضور ایران در منطقه از نگاه شما مبهم است، حاضر به توضیح هستیم. ما به آن‌ها اعلام می‌کنیم حضور و نفوذ ما در منطقه کاملاً طبیعی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =