حمایت سازمان ملل از مذاکرات صلح افغانستان

تهران- ایرنا- نمایندگان ویژه آمریکا و اتحادیه اروپا در مذاکرات صلح افغانستان و نمایندگانی از اتحادیه اروپا، سازمان ملل و چند کشور اروپایی، ضمن تاکید بر راه حل سیاسی به عنوان تنها راه برقراری صلح پایدار در افغانستان، از مذاکرات بین دولت این کشور، طالبان و سایر رهبران سیاسی و مدنی این کشور حمایت کردند.

به گزارش شبکه طللوع، "زلمی خلیلزاد" و "رونالد کوبیا"، نمایندگان ویژه آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان، و نمایندگانی از اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، نروژ، انگلیس و سازمان ملل، در پایان نشست دیروز (سه شنبه) در بروکسل، با صدور بیانیه ای ضمن اذعان به حل و فصل سیاسی و مبتنی بر مذاکره مساله افغانستان به عنوان تنها راه برقراری صلح پایدار در این کشور، وعده دادند که با هدف برقراری صلح پایدار در افغانستان از مذاکرات بین دولت این کشور، گروه طالبان و سایر رهبران سیاسی و مدنی افغان حمایت می کنند.

در این بیانیه ضمن تاکید بر کاهش فوری خشونت ها و تلفات انسانی در افغانستان و اعلام آتش بس حین انجام مذاکرات صلح بین الافغانی، از مشارکت مردم افغانستان در انتخابات رئیس جمهوری تقدیر شد.

این بیانیه همچنین تاکید کرد، منافع و حقوق زنان، جوانان و اقلیت ها در توافق حاصل از مذاکرات باید در نظر گرفته شود، رابطه طالبان با داعش و سایر گروه های تروریستی باید قطع شود، طالبان باید مانع تبدیل افغانستان به پناهگاهی امن برای تروریست شوند و با فساد دولت و تولید غیرقانونی مواد مخدر باید مبارزه شود.

این بیانیه با اشاره به کنفرانس صلح بین گروه های افغانستانی ماه ژوئیه در دوحه قطر، خاطر نشان کرد، مذاکرات آتی بین این گروهها باید مبتنی بر دستاوردهای کنفرانس صلح دوحه، جامع و با رعایت شان همه افغان ها باشد.

شرکت کنندگان در نشست بروکسل بر ضرورت ادامه حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان، کمک به افغانستان و امید به برگزاری کنفرانس کمک بین المللی به این کشور در سال ۲۰۲۰ تاکید کردند.

تریبیون پاکستان نیز امروز (چهارشنبه) از چین به عنوان میزبان آتی مذاکرات صلح بین الافغانی نام برد و به نقل از سخنگوی گروه طالبان نوشت، پکن از این گروه برای شرکت در مذاکرات چین دعوت کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =