کنگره بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب ایران در کاشان آغاز شد

کاشان- ایرنا- کنگره بین‌المللی انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران روز چهارشنبه در آیینی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان آغاز به کار کرد.

دبیر علمی کنگره در این زمینه گفت: معرفی رویکردهای جدید تشخیصی و درمانی در حیطه‌های مختلف جراحی مغز و اعصاب با موضوع‌ تومورهای مغزی، آسیب‌های مغزی و نخاعی، بیماری‌های ستون فقرات، صرع و تشنج، بیماری‌ها و جراحی‌های عروقی مغز، جراحی سیستم عصبی کودکان، جراحی و مدیریت بیماری‌های عملکردی مغزی از جمله هدف‌های برگزاری این کنگره است.

اسماعیل فخاریان، هدف اصلی از برگزاری کنگره را بهره‌گیری از تجربه‌های ارزشمند جراحان مغز و اعصاب و ستون فقرات در سطح ملی و بین‌المللی عنوان کرد و افزود: افزون‌بر جراحان و متخصصان داخلی مغز و اعصاب، نمایندگانی از کشورهای آمریکا، ایتالیا، آلمان و ترکیه هم در این کنگره حضور دارند.

وی بیان کرد: ۱۳۰ مقاله از متخصصان مغز و اعصاب داخلی و خارجی به دبیرخانه فرستاده شده بود که ۱۰۸ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت تا در قالب ۶۶ مقاله سخنرانی و ۴۲ مقاله پوستر به مدت سه روز ارائه شود.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران با اشاره به دریافت ۱۲ مقاله در بخش دانشجویی از سوی دبیرخانه اضافه کرد: برای نخستین‌بار در طول برگزاری این کنگره با هدف ارج نهادن به تلاش‌های بی‌‎دریغ دکتر رحمت به عنوان یکی از بنیان‌گذاران جراحی اعصاب در کشور، جایزه‌ای به سه مقاله برتر اهدا می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از یک‌هزار جراحی اعصاب در این شهرستان انجام می‌شود، تصریح کرد: با توجه به در دسترس بودن و همچنین کیفیت مناسب خدمات در بخش جراحی اعصاب، این مجموعه از جایگاه مناسبی در کشور برخوردار است.

فخاریان همچنین با اشاره به مرکز تربیت دستیار تخصصی جراحی اعصاب در این دانشگاه یادآور شد: کاشان تنها شهرستان غیر از مرکز استان‌ها است که در آن دستیار تخصصی جراحی اعصاب تربیت می‌شود.

جایگاه مناسب جراحان مغز و اعصاب ایرانی در جهان

رییس انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران نیز در ادامه گفت: جایگاه پزشکان ایرانی به  نسبت کشورهای پیشرفته بسیار مناسب است و همه عمل‌های جراحی یا مقاله‌ها و کتاب‌هایی که در جهان به چاپ می‌رسد، در ایران به طور کامل انجام می‌شود.

سید ابراهیم کتابچی با اشاره به راه‌اندازی نخستین مرکزهای تحقیقات تروما در تهران و کاشان تاکید کرد: مقاله‌هایی را که جراحان مغز و اعصاب کشور از کاشان، شیراز، اصفهان، تهران و سایر نقاط تهیه می‌کنند، پیشرفته است و در این زمنیه هیچ کمبودی وجود ندارد.

وی افزود: همچنین مجوز برگزاری کارگاه‌های آموزش عملی با هدف یافتن تکنیک‌های جدید پزشکی دسترسی به مغز از راه‌های بینی، چشم و بغل گوش صادر شده که پس از آموزش کامل، این عمل‌ها بر روی بیماران هم انجام خواهد شد.

رییس انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران بیان کرد: با پیگیری‌‎های صورت گرفته، شمار کنگره‌های ملی و بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب کشور سالانه به ۶ مورد رسیده و تاکنون ۲ سمپوزیوم و چهار کارگاه نیز برگزار شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: سالانه بودجه زیادی در کشور هزینه تروما می‌شود و ضروری است با برگزاری نشست‌هایی با حضور نیروی انتظامی، پلیس راه، وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه‌ها در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

کتابچی اضافه کرد: گردشگری سلامت در ایران به تازگی آغاز شده و هم‌اکنون بیمارانی از کشورهای عراق، آذربایجان، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، افغانستان، قطر، امارات و بحرین برای درمان و عمل جراحی مغز و اعصاب به کشور ما سفر می‌کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که با توجه به ظرفیت گردشگری کاشان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقدمات تاسیس مرکز درمانی پیشرفته‌ای را در این منطقه فراهم کند.

خطر ابتلا به سکته‌های قلبی و مغزی در کاشان ۲ برابر کشور است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان نیز اظهار داشت: خطر ابتلا به سکته‌های قلبی و مغزی در این منطقه بالا بوده و ۲ برابر میانگین کشوری است.

سید علیرضا مروجی افزود: بر اساس اطلاعات به دست آمده، ۱۰ سال آینده احتمال سکته قلبی و مغزی در ایران به بیش از ۳۰ درصد شامل ۲.۸ درصد کل جمعیت کشور افزایش می‌یابد که این رقم در منطقه کاشان پنج درصد خواهد بود.

وی بیماری‌های قلبی و عروقی را علت نخست مرگ و میر در کشور برشمرد و بیان کرد: باید توجه داشت که در چهار دهه نخست عمر، آسیب‌ها در جهان بیشترین عامل مرگ و میر است که در ایران این مهم دومین عامل مرگ و میر به شمار می‌آید.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان در ادامه تصریح کرد: ضرورت دارد در کنار ساخت و تجهیز بیمارستان، به فکر کاهش وقوع حوادث نیز باشیم؛ دو سوم قربانی‌های حوادث مردها هستند که نقش بیشتری در تولید و اقتصاد کشور دارند.

وی اضافه کرد: علت اصلی حادثه‌ها در کشور بیش از ۵۰ درصد به حوادث ترافیکی و ۲۶ درصد نیز به سقوط بازمی‌گردد که باید در کنار پرداختن به مسائل خاص جراحی و درمانی، از این حادثه‌ها نیز پیشگیری کنیم تا آسیب‌ها کاهش یابد.

مروجی یادآور شد: بیشترین آسیب‌ها در حادثه‌های ترافیکی را موتورسوران با ۴۵ درصد و پس از آن عابران پیاده با ۲۲ درصد به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته وی، بیشترین عضوی که در حوادث آسیب می‌بیند نخست سر و گردن با ۴۷ درصد، اندام لگن با ۴۱ درصد و سپس ستون فقرات و نقاط دیگر بدن است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کاشان همچنین یادآور شد: مرکز تحقیقات تروما سال ۸۲ به عنوان دومین مرکز ترومای کشور در این شهرستان آغاز به کار کرد و هم‌اکنون بانک اطلاعات ۱۰۰ هزار بیمار را دارد که قابل پژوهش و گزارش است.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی کاشان هم‌اکنون عضو برنامه ثبت ملی تروما و همچنین عضو ثبت برنامه ملی آسیب‌های نخاعی بوده و با طرح ملی ارزیابی کیفیت مراقبت از بیماران آسیب‌های نخاعی نیز همکاری دارد.

رونمایی از تمبر یابود پروفسور حمید رحمت از جمله برنامه‌های جانبی روز نخست این کنگره بود.

کنگره بین‌المللی انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی کاشان و انجمن علمی جراحان مغز و اعصاب ایران تا سوم آبان‌ماه ادامه دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =