۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۳
کد خبرنگار: 795
کد خبر: 83527699
۰ نفر

برچسب‌ها

مصر به پیشنهاد مذاکره با اتیوپی جهت حل اختلافات موافقت کرد

تهران - ایرنا - خبرگزاری "الجزیره" قطر روز چهارشنبه از قاهره گزارش داد که وزارت خارجه مصر در واکنش به هشدار "ابی احمد" نخست وزیر اتیوپی برای استفاده از توان نظامی به منظور حل اختلاف بر سر سد "النهضه" (رنسانس)، به پیشنهاد آمریکا جهت مذاکره در این خصوص پاسخ مثبت داد.

براساس این گزارش، پس از آنکه نخست وزیر اتیوپی دیروز گفت که چنانچه برای ادامه کار ساخت سد "رنسانس" (النهضه) بر روی رود "نیل" نیاز به جنگ با مصر باشد، دولت اتیوپی آماده است میلیون ها نفر را برای این کار مجهز و آماده کند. وزارت خارجه مصر امروز با صدور بیانیه ای شدیداً نسبت به عواقب این سخنان ابراز نگرانی کرد و آنرا نقض آشکار اصول و روح وحدت آفریقا عنوان کرد.

این بیانیه ورود به گزینه جنگ میان دو کشور را نامطلوب ارزیابی کرد و نوشت: از آنجایی که مصر همواره بر مذاکره برای حل مسائل منطبق با قوانین بین الملل تاکید داشته، این بار با شنیدن این سخنان بسیار تعجب کرد، در نتیجه با تاسف شدید و نگرانی فراوان تلاش می کند این موضوع از طریق برگزاری مذاکره سه جانبه که پیشتر آمریکا پیشنهاد داده بود، حل و فصل کند.

در این بیانیه آمده است: جای تعجب آنجا است که ابی احمد در حالی این سخنان را ایراد کرد که به تازگی جایزه صلح نوبل دریافت کرده است، چون پیش بینی می شد او این بار برای حل این اختلاف انعطاف سیاسی و خوش نیتی بیشتری از خود نشان دهد.

این بیانیه افزود: قاهره بعد از این موضع گیری تعجب برانگیز آدیس آبابا، پیشنهاد آمریکا برای برگزاری یک نشست وزیران خارجه سه کشور در واشنگتن به منظور حل این اختلاف براساس اصول اعلامیه سال ۲۰۱۵ را می پذیرد.

این در حالی است که پیش بینی می شود "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهوری مصر طی امروز و یا فردا بتواند با ابی احمد نخست وزیر اتیوپی در حاشیه اجلاس سران کشورهای آفریقایی و روسیه در سوچی دیدار و در باره اختلافات دوجانبه بر سر موضوع سد رنسانس گفت وگو کند.

مصر پیشتر پیشنهاد داده بود تا در مذاکرات حل اختلاف بر سر احداث این سد یک طرف سوم از جمله بانک جهانی یا دولت آمریکا حضور داشته باشد.

نخست وزیر اتیوپی دیروز در جلسه پرسش و پاسخ پارلمان کشورش اعلام کرده بود: اگر نیاز به جنگ با مصر به سبب ساخت سد النهضه باشد، آماده ایم که میلیونها نفر را تجهیز کنیم؛ اما مذاکرات می تواند رکود کنونی را حل کند.

وی در عین حال انجام مذاکره را تنها گزینه مطلوب برای برون رفت از بن بست دیپلماتیک میان اتیوپی و مصر بر سر ساخت این سد خواند و گفت: اگرچه برخی از استفاده از توان نظامی و حملات موشکی از سوی مصر سخن می گویند، اما من هم تاکید می کنم که اتیوپی نیز در بهره برداری از بمب و میلیون ها نیروی نظامی خود ناتوان نیست و چنانچه لازم باشد برای دفاع از حق خود از آنها استفاده می کند.

البته ابی احمد این سخنان را در نخستین نطق عمومی خود بعد از دریافت جایزه صلح نوبل در ۱۱ اکتبر ایراد کرد و استفاده از توان نظامی برای حل مسئله را به نفع هیچکس ندانست و گفت: ساخت سد النهضه یک پروژه منحصر به فرد از سوی رهبران قبلی اتیوپی است و دولت او عزم خود را جزم کرده تا تحت هر شرایطی این پروژه را به پایان برساند.

هفته گذشته بود که نمایندگان کشورهای حوزه رود نیل از جمله مصر، اتیوپی، سودان و اوگاندا در خارطوم پایتخت سودان طی دو روز مذاکره نتوانسته بودند به یک راه حل مشترک و مطلوب سه طرف اصلی بحران (مصر، اتیوپی و سودان) دست یابند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =