موفقیت میزهای تعمیق ساخت داخل نیازمند تامین سرمایه است

تهران- ایرنا- دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، موفقیت برگزاری میزهای تعمیق ساخت داخل قطعات خودرویی را مشروط به تامین سرمایه لازم و پرداخت شدن بسته‌های تشویقی قطعه‌سازان برشمرد.

«مازیار بیگلو» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: این روزها قطعه‌سازان با دو مشکل اصلی کمبود نقدینگی و مواد اولیه روبه‌رو هستند.

وی بیان داشت: حتی در بسیاری موارد قطعه و فرآیند تولید داخلی‌سازی شده، اما نوع خاصی از پلاستیک یا آلیاژ و فلزی که باید در تولید آنها استفاده شود در داخل یافت نمی‌شود.

این مقام صنفی، درخصوص میزهای تعمیق ساخت داخل یادآور شد: اتفاقی که اکنون افتاده و تاثیر بدی نیز روی قطعه‌سازان داشته، پرداخت نشدن بسته‌های تشویقی قطعه‌سازان از سوی دولت یا خودروسازان است.

وی گفت: قطعه‌سازان از سرمایه‌های خود برای داخلی‌سازی قطعات استفاده کرده و سرمایه‌گذاری سخت‌افزاری کرده‌اند، اما هنوز تکلیف بسته‌های تشویقی وعده داده شده مشخص نیست و شاهدیم همان قطعه‌سازان که موفق به داخلی‌سازی و خودکفایی برخی قطعات شده‌اند، با کمبود نقدینگی مواجه بوده و حتی در تولید روزمره خود نیز با مشکل مواجه شده‌اند.

بیگلو ضمن اظهار خوشبینی نسبت به برگزاری این میزها، اما تاکید داشت: هر چند در میز نخست ۳۵ قطعه و در میز دوم ۲۵ قطعه خودرویی موضوع داخلی‌سازی آنها نهایی شد، اما مشخص نشدن تکلیف بسته‌های تشویقی یکی از نقاط ضعف این میزهاست و قطعه‌سازانی که در نظر دارند در میزهای بعدی شرکت کنند، دلسرد می‌شوند.

وی اظهار داشت: برگزاری این میزها اقدام بزرگی است که به‌طور قطع نتیجه‌بخش خواهد بود، اما نیازمند سرمایه‌گذاری است و سرمایه آن نیز باید توسط خودروساز یا به‌طور غیرمستقیم توسط دولت تامین شود.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو خاطرنشان کرد: آنچه تاکنون در این میزها از سوی قطعه‌سازان داخلی‌سازی شده، مربوط به خودروهای قدیمی و پرتیراژ داخلی است و شامل قطعات خودرویی نظیر پژو ۳۰۱ نمی‌شود.

به گزارش ایرنا، سه ماه پیش و در میز نخست تعمیق ساخت داخل، قراردادهایی بین ساپکو، سازه‌گستر و مگاموتور با ۳۲ شرکت قطعه‌ساز با هدف تولید ۳۵ قطعه برای یک سال مصرف ایران خودرو و سایپا منعقد شد.
در هفته‌های گذشته و با برگزاری میز دوم، قرارداد همکاری با ۳۶ شرکت قطعه‌ساز با هدف داخلی‌سازی ۴۲ قطعه منعقد شد.

با برگزاری این دو میز، در مجموع ۷۷ قطعه خودرویی در داخل تولید شده و ۱۷۵ میلیون یورو کاهش ارزبری برای کشور به دنبال خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =