۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۵:۵۱
کد خبرنگار: 1195
کد خبر: 83527481
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

دولت بولیوی خواستار نظارت نهادهای بین‌المللی بر شمارش آرا شد
دیگو پری وزیر امور خارجه بولیوی

تهران- ایرنا- دولت بولیوی در پی بروز اعتراض‌هایی به نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، از یک نهاد بین‌المللی منطقه‌ای خواست بر شمارش آرا و اعلام نتایج نهایی نظارت کند.

به گزارش بامداد چهارشنبه خبرگزاری رویترز، «دیگو پری» وزیر خارجه بولیوی اعلام کرد که «اوو مورالس» رئیس جمهوری این کشور از «سازمان کشورهای قاره آمریکا» خواسته است که بر شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری نظارت کند.

پری همچنین گفت که افزون بر این سازمان، از کشورهایی مثل آمریکا و برخی دیگر از دولت‌های خارجی خواسته شده است که بر شمارش نهایی آرا نظارت داشته باشند.

وزیر خارجه بولیوی تاکید کرد: ما بیشتر از همه علاقه‌مند به شمارش دقیق آرای همه مردم بولیوی هستیم.

در همین حال، گروه‌های مخالفت دولت روز سه‌شنبه دعوت به اعتصاب عمومی در اعتراض به نتایج اولیه انتخابات کردند. مخالفان دولت گفتند که این اعتصاب عمومی از نیمه‌شب سه‌شنبه (صبح چهارشنبه به وقت تهران) آغاز شده و تا زمانی که اراده شهروندان مورد احترام دولت قرار گیرد، ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری بولیوی هنوز اعلام نشده، اما شمارش بیش از ۹۵.۰۳ درصد آراء نشان می‌دهد که مورالس توانسته است ۴۶.۸۶ درصد و «کارلوس مسا» رقیب وی ۳۶.۷۳ درصد آراء را بدست آورد.

با این شمارش، اختلاف ۱۰ درصدی میان مورالس و "مسا" به وجود آمده و شرایط برای پیروزی قطعی مورالس در همان دور اول مهیا است؛ اما در این میان مخالفان، دولت را به دستکاری در آراء متهم کرده‌اند.

گزارش ها حاکی از اعتراض‌های پراکنده از جمله آتش زدن برخی دفاتر انتخاباتی در دو شهر جنوبی بولیوی بوده است. همچنین درگیری‌هایی میان حامیان و مخالفان دولت در برخی از مناطق از جمله لاپاز پایتخت این کشور رخ داده است.

مخالفان مورالس مدعی هستند که مقامات انتخاباتی بولیوی در حال تلاش برای کمک به مورالس به منظور جلوگیری از برگزاری دور دوم هستند.

نتیجه نهایی قرار است تا چند روز دیگر اعلام شود. در همین حال «مسا» ضمن مطرح کردن اتهاماتی علیه نهاد انتخاباتی بولیوی از شهروندان و گروه‌های مدنی خواست تا در دفاع از آرا مبارزه کنند.

هیات ناطر سازمان کشورهای قاره آمریکا که بر انتخابات بولیوی نظارت داشته نیز اعلام کرد که به شدت در راستای دفاع از آرای شهروندان این کشور گام برمی‌دارد.

اوو مورالس ۶۰ ساله برای حدود ۱۳ سال به عنوان رئیس جمهوری بولیوی فعالیت داشته و طی این دوران اقدامات خوبی در عرصه اقتصادی و اجتماعی بولیوی از جمله ثبات اقتصادی، کاهش فقر، حرکت به سوی صنعتی شدن و فاصله طبقاتی انجام داده که منجر به افزایش محبوبیت وی طی سال‌های گذشته شده بود.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری انتخابات دمکراتیک و فراگیر ریاست جمهوری در بولیوی و پیروزی مجدد آقای مورالس به عنوان رئیس جمهوری این کشور را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت و برای آنان سعادت و بهروزی روزافزون آرزو کرد.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha