استاندار ایلام: بودجه اربعین باید در کشور به صورت ویژه دیده شود

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام گفت: بودجه اربعین در این استان با توجه به افزایش جمعیت زوار و دائمی بودن تردد زائران در طول سال باید به صورت ویژه دیده شود.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی شامگاه سه شنبه در گفت و گوی خبری اظهار داشت: امسال همه مردم استان حماسه بزرگی در اربعین خلق کردند و با همدلی و همکاری بی‌نظیر خادم شایسته زوار ابا عبدالله(ع) بودند.

وی در خصوص مشکلات اربعین در طول سه سال اخیر، افزود: سال ۹۶ یک ماه پس از انتصاب اینجانب ۱۵۰ هزار نفر به دلیل نداشتن روادید برگشت خوردند و با مشکلات زیادی مواجه بودیم.

وی یادآور شد: در آن سال به دلیل نبود جاده مناسب و زیرساخت‌های ضعیف با مشکل زیادی مواجه بودیم زیرا جاده ترشابه و بان رحمان، تونل قلاجه و جاده مهران همه مشکل داشتند.

وی تاکید کرد: سال ۹۷ با اضافه شدن جمعیت ۶۰۰ هزار نفری زائران مواجه بودیم و جمعیت به دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید.

استاندار ایلام گفت: سال ۹۷ زیرساخت‌ها بهبود یافت، نقاط حادثه‌خیز مناسب‌سازی شد، تونل قلاجه باز شد اما مشکل جدید ما ارز در آن طرف مرز و کاپوتاژ خودروها بود زیرا هشت هزار و ۸۰۰ وسیله نقلیه کاپوتاژ شدند و به عراق تردد کردند در حالی که سال قبل تنها ۶۸۰ دستگاه کاپوتاژ داشتیم.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: جمعیت زوار زیاد شد و مسیر به دلیل حجم تردد از پل زائر به پایانه مرزی و پایانه برکت، نوعی بی نظیمی در پایانه به وجود آمد.

وی اضافه کرد: امسال جمعیت از دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به چهار میلیون رسید، جاده بهسازی شد و دچار تحول شد.

وی یادآور شد: مشکل امسال تونل آزادی است که با توجه به جاده عریض در دو طرف تونل نیاز به تونل جدید دارد که در حال احداث آن هستیم.

استاندار ایلام گفت: امسال برای سهولت تردد زوار همه جاده‌ها خط‌کشی شدند و در مهران زیرگذر جدیدی زده شد و دگرگونی عظیمی ایجاد شد.

وی افزود: زیرگذر جدید زده شد که پایانه برکت جدا شود و دو راه جدید و جاده جدید در اطراف پایانه زده شد تا با نظم خاصی خودروها تردد کنند.

سلیمانی دشتکی افزود: ده هزار متر مربع سایه‌بان در مهران و ۶۰۰ چشمه سرویس بهداشتی جدید احداث شد همچنین ۱۰۶ سرویس بهداشتی نیز در آن طرف مرز ایجاد شد.

وی بیان کرد: پیک جمعیتی در شبانه روز گاهی اوقات حدود ۳۲۳ هزار یا ۲۸۰ هزار نفر بود که نسبتاً زیاد بود اما به نحو مطلوبی مدیریت شد.

سلیمانی دشتکی گفت: امسال یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر خروجی و یک میلیون و ۹۵۰ هزار نفر زائر ورودی از طریق مرز مهران داشتیم.

وی اظهار داشت: تردد حدود چهار میلیون و ۱۰۰ نفر در مرز مهران در یک فاصله دو هفته‌ای به بهترین وجه مدیریت شد.

وی بیان کرد: شروع سفر زوار سال قبل از هفدهم صفر تا بیست و سوم صفر بود اما امسال چهارم صفر جمعیت زوار حدود ۱۰ برابر سال قبل افزایش یافته بود.

وی تاکید کرد: پیش بینی کردیم موکب‌ها از هفده صفر دایر شود اما از چهارم صفر با ورود جمعیت زیادی مواجه شدیم.

استاندار ایلام گفت: هماهنگی در آن طرف مرز کار بسیار سختی است و نیروهای اطلاعات امنیت، سپاه، انتظامی، مرزبانی و.... برای برقراری این ارتباط تلاش کردند.

وی افزود: امسال چهار هزار و ۹۰۰ کامیون وسایل مورد نیاز موکب‌ها به عراق اعزام شد و موکب‌های بسیار بزرگ مردمی در همه مسیرهای تردد زوار برپا شد.

وی ادامه داد: خانم‌های خانه دار در محله‌های مختلف به کمک موکب مشارکت‌های مردمی آمدند و آشپزخانه‌های سیار برپا شد.

استاندار ایلام گفت: بنیاد مستصعفان، آستان قدس، افراد بازنشسته سپاهی با برپایی موکب در خدمت زوار بودند.

وی بیان کرد: موکب ها دایر در مرز مهران جزو بهترین موکب ها شدند.

استاندار ایلام گفت: یگان ویژه با همه وجود در خدمت زوار بودند و حماسه عظیمی ایجاد شد.

وی افزود: همدلی بین مسئولان و ارکان نظام و مردم موجب این حماسه بزرگ و پذیرایی از زوار بود.

وی اضافه کرد: امسال مشکلات ما از جنس دیگری بود و تلاش شد جزیره‌ای عمل نشود و هر تصمیمی که از سوی مقامات ارشد گرفته می‌شود با هماهنگی ستاد اربعین استان باشد.

سلیمانی دشتکی گفت: فعالیت قرارگاه اربعین پس از اربعین سال گذشته شروع شد و همواره جلسات متعدد برگزار کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه اربعین سال آینده هوا گرم است، نهضت احداث سایه‌بان باید ادامه پیدا کند و زیر ساخت‌هایی مثل زائر سرا و مسجد و …با همکاری خیرین در آن سوی مرز مهران برپا شود.

وی تاکید کرد: جاده‌ها باید تکمیل و تونل‌ها احداث شوند و دو پل هم که توسط قرارگاه در حال احداث است باید به اتمام برسد.

استاندار ایلام افزود: باید تونل جدید کنار تونل آزادی زده شود تا گره ترافیکی در این مسیر ایجاد نشود.

وی ادامه داد: امسال باید مرز چیلات باز شود و کار بازرگانی نیز از مهران به چنگوله منتقل شود که برای این امر نیاز است مقامات ارشد کشوری با مسئولان عراقی در حال پیگیری باشند.

وی افزود: امیدواریم جاده ریلی در سفر رییس جمهور به طور رسمی شروع به کار کند و دو جاده بزرگ در استان احداث شود.

استاندار ایلام بیان کرد: حدود ۳۰ سفر مقامات ارشد لشکری و کشوری در ایام اربعین به استان داشتیم.

وی از صدا و سیما و رسانه‌ها در انعکاس اخبار اربعین قدردانی کرد و گفت: ما باید خود را برای پذیرایی از جمعیت زیادی در سال آینده آماده کنیم.

وی تاکید کرد: با توجه به تداوم تردد زوار و راهیان نور و… باید موکب دائمی احداث کنیم و به موکب‌داران دائمی باید زمین واگذار کنیم.

وی افزود: کارخانه یخ‌سازی، آب سردکن دائمی، آب بسته‌بندی و…توسط وزارت نیرو باید احداث شود.

وی ادامه داد: امسال امنیت به نحو عالی با تلاش شبانه‌روزی نیروهای امنیتی و سپاه قدس و…موجب این نظم و آرامش بود.

وی افزود: ۶۵ درصد زوار با خودرو شخصی آمده بودند که در بررسی سوانح بیش از ۸۰ درصد عوامل سوانح خطای انسانی بود که نیاز به فرهنگ سازی دارد.

وی اظهار داشت: همکاری نیروهای نظامی و انتظامی، ارتش و سپاه و…حماسه بی نظیری خلق شد.

وی تاکید کرد: امسال ویزا حذف شد و ما با وجود تلاش فراوان نتوانستیم کنسولگری در ایلام احداث کنیم که دلیل اصلی آن عدم موافقت کشور عراق بود.

سلیمانی دشتکی گفت: مردم و مسئولان آنقدر همراهی کردند که از همه تقدیر می کنم.

وی افزود: ایلام یعنی هشت سال عقب ماندگی ناشی از جنگ، ایلام یعنی مرز با عراق، ذخیره نفت و گاز و پتروشیمی، ایلام یعنی مناطق بکر گردشگری و کشاورزی و ایلام یعنی مسیر تردد زوار که نیازمند توجه ویژه است.

وی بیان کرد: رسانه‌ها باید به کمک ما بیایند و بودجه ایلام جدا از سایر کشور باشد.

وی گفت: از امام جمعه ایلام و سایر شهرستان‌ها، رسانه‌ها، مسئولان، مردم، نیروهای نظامی و انتظامی، موکب‌ها، شهرداری تهران، استان‌های معین و....تقدیر می کنم و خودم را خادم امام حسین (ع) می دانم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =