۳۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۰۷
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83527358
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه و ترکیه درباره کردهای شمال سوریه به توافق رسیدند

مسکو – ایرنا - روسیه و ترکیه درجریان مذاکرات ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان که بیش از شش ساعت و نیم به طول انجامید به توافق ۱۰ ماده‌ای درباره سوریه دست یافتند که مهمترین بخش آن تفاهم بر سر خروج تمام واحدهای متعلق به شبه نظامیان کرد از نزدیکی مرز ترکیه از جمله منبج و مناطق حومه آن عنوان شده است.

در ماده‌ای از این تفاهمنامه خاطرنشان شده است که وضعیت کنونی در منطقه اجرای عملیات چشمه صلح بین مناطق «تل ابیاد» و «راس العین» تا عمق ۲۳ کیلومتری حفظ خواهد شد.
در ماده دیگری گفته شد: از ساعت ۱۲ روز ۲۳ اکتبر (فردا چهارشنبه) در بخش سوری مرز سوریه و ترکیه واحدهای پلیس نظامی روسیه و واحدهای ارتش سوریه مستقر خواهند شد.

سران روسیه و ترکیه در این توافق براهمیت توافقنامه ۱۹۹۸ عدن درباره سوریه تاکید کرده‌اند و براساس بند دیگری از این تفاهمنامه توافق شد که همه واحدهای شبه نظامیان کرد از منبج و مناطق حومه آن باید خارج شوند.
در بند نخست این تفاهمنامه سران روسیه و ترکیه برحفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی سرزمینی سوریه تاکید کردند اما در بند دیگری گفته شد که مبارزه با هرگونه مظاهر تروریستی در سوریه را ادامه خواهند داد.

طرف‌های روسی و ترکیه‌ای توافق کردند که به یافتن راهکار سیاسی در چارچوب مذاکرات آستانه ادامه می‌دهند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =