۳۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۵۱
کد خبرنگار: 1307
کد خبر: 83527330
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

استقبال از مرز خسروی دور از انتظار بود

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: با وجود اینکه مرز خسروی برای نخستین بار برای تردد زایران اربعین حسینی (ع) باز شد، مورد استقبال گسترده قرار گرفت که دور از انتظار بود.

هوشنگ بازوند که سه شنبه شب در استانداری میزبان علیرضا رشیدی رییس سازمان حج و زیارت بود، اظهارداشت: امسال در حقیقت انتظار نداشتیم که این حجم گسترده از زائران اربعین حسینی از مرز خسروی تردد کنند.
وی با اشاره به رضایت زائران از امکانات مرز خسروی گفت: با توجه به آماده نبودن طرف عراقی مرز خسروی تا ساعت چهار بعداز ظهر باز بود اما طرف عراقی عملاً از ساعت ۱۴ بعداز ظهر نمی توانست میزبان زایران باشد.
بازوند با بیان اینکه خدمات دهی به زایران اریعین حسینی در مرز خسروی برای سال های آینده بهتر خواهد شد، گفت: در تلاشیم که بعد از ایام اربعین نیز کاروان ها همچنان از مرز خسروی راهی کربلا شوند.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه زیرساخت های لازم برای تردد زایران در ۲ طرف مرز فراهم است، گفت: امسال ۱۴۳ هزار زایران ایرانی از طریق این مرز وارد خاک عراق شدند که تاکنون ۱۳۱ هزار نفر از آنان به کشور بازگشته اند.
بازوند با اشاره به استقبال زایران از مرز خسروی گفت: امسال باوجودی که مرز تازه باز شده بود در مجموع رفت و برگشت تردد بیش از ۲۵۰ زایر ایرانی و تردد ۵۰ هزار زایر خارجی در کنار مراودات تجاری در خسروی ثبت شد.
امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.
مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.
شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.