۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۸
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83527316
۰ نفر

برچسب‌ها

۹۱ حلقه چاه کشاورزی غیرمجاز در یزد و اشکذر پلمب شد

یزد - ایرنا - مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‎ای یزد بابیان اینکه تمام چاه‌های کشاورزی ابرکوه مجوز بهره‌برداری دارند، گفت: در ۲ سال گذشته ۹۱ حلقه چاه غیرمجاز در اطراف شهرستان‌های یزد و اشکذر شناسایی و پلمب شد .

محمدمهدی جوادیان‌زاده روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آثار منفی برداشت غیرمجاز آب از سوی بهره‌برداران اظهار کرد: باتوجه به شرایط بحرانی آب در دشت‌های استان، کشاورزان مجاز به برداشت آب بر اساس مجوز صادره هستند.

وی افزود: طرح ملی احیاء و تعادل‌ بخشی منابع آب‌های زیرزمینی از سال ۱۳۹۳ با هدف برنامه‌ریزی برای پیشگیری از افت سطح آب‌های زیرزمینی در استان آغاز شده است.

این مسئول تصریح کرد: تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند ، اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره‌برداری، ایجاد تشکل‌های آب‌بران ابرکوه و بهادران و تقویت گروه‌های گشت و بازرسی  از جمله اقدام‌های این شرکت در اجرای طرح یادشده است.

وی همچنین اظهارکرد: این شرکت امسال طرح خاموشی ۶۰ روزه چاه‌های کشاورزی را مدیریت نمی‌کند و کشاورزان باید تا آخر فروردین ماه سال ۹۹ با اجرای طرح آن را مدیریت کنند.

جوادیان‌زاده با قدردانی از کشاورزان در همراهی خاموشی چاه‌های کشاورزی در سال‌های گذشته تصریح کرد: در سال‌های ۹۵ ، ۹۶ و ۹۷ با خاموشی ۳۰، ۴۵ و ۶۰ روزه چاه‌ها، افزون بر ۲۰۳ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شده است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای یزد با اشاره به اینکه تاکنون ۹۷ درصد از سه هزار و ۶۰۰ حلقه چاه کشاورزی استان به کنتور هوشمند تجهیز شدند، ادامه داد: چاه‎هایی که بدون کنتور در دشت‎هایی که طرح تحویل حجمی آب دارند، ملزم به اجرای برنامه‌های خاموشی ۷۵ روزه هستند.

وی بابیان اینکه بخش کشاورزی ۸۳ درصد آب استان را مصرف می‌کند ، خاطرنشان کرد: نظارت و کنترل حجم برداشت آب در بخش کشاورزی کمک چشمگیری به احیاء و تعادل بخشی منابع آبی می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای یزد تصریح کرد: رویکرد شرکت در اجرای طرح خاموشی زمستانی و تحویل حجمی آب، محول کردن مدیریت مصرف آب به کشاورزان براساس میزان آب مورد نیاز محصول کشاورزی است.

دبیر شورای حفاظت منابع آب استان  ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای یزد با اجرای طرح‌ تحویل حجمی آب و خاموشی چاه‌های کشاورزی، سرعت افت آب‌های زیرزمینی در دشت‌ها و آبخوان‌های یزد که جزو ۱۰ استان دارای بیشترین کسری مخزن است را کاهش داده است.

به گفته وی هر ساله به ‌طور متوسط بیش از یک میلیارد مترمکعب از آب‌های زیرزمینی یزد تخلیه می‌شود که این حجم از برداشت به دلیل تخلیه مازاد بر آب تجدیدپذیر موجب افت شدید سطح آب در بیشتردشت‌های یزد شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود آبخوان‌های استان کارآیی ندارند و به همین دلیل با فرونشست زمین در دشت‌‏های یزد و همچنین در دشت ابرکوه منجر به ایجاد فروچاله‎هایی به عمق ۲۰۰ متر شده است.

این مسئول اظهار کرد: در دشت ابرکوه، فروچاله‎هایی به عمق ۲۰۰ متر ایجاد شده که بسیار نگران‎کننده است و عمده دلیل آن برداشت بی‎رویه آب از سفره‌های زیرزمینی است.

جوادیان‎زاده با بیان این که فرونشست زمین منجر به تخریب آبخوان‏‌های استان می‎شود و بی‎توجهی به آن، کارکردها را از بین می‏‌برد، تصریح کرد: در چنین شرایطی آبخوان‎ها توانایی ذخیره آب حاصل از بارندگی‎ها را ندارند و بارش‎ها بیشتر به شکل سیل جاری می‎شود.

میزان برداشت آب در استان یزد از سفره‌های زیرزمینی یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب است که حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب آن مازاد است به عبارتی میان برداشت و تغذیه آن تعادل وجود ندارد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =