جنبش دخترانه اما اشتباه محاسباتی؛ کارت زرد برای تی‌شرت «برابری دستمزد»

تهران- ایرنا- چهار نفر از بازیکنان یک تیم فوتبال دبیرستانی دخترانه به دلیل در آوردن پیراهن‌های خود پس از گل زدن و نمایش تی‌شرت هایی با نوشته «برابری دستمزد» با کارت زرد داور جریمه شدند.

دختران تیم فوتبال دبیرستان برلینگتون در ایالت ورمونت آمریکا پس از به ثمر رساندن گل، پیراهن‌های آبی خود را برای نشان دادن تی‌شرتی با نوشه «برابری دستمزد» از تن در آوردند.

هدف این دختران جلب توجه عمومی در خصوص فاصله دستمزدی مابین زنان و مردان بود؛ موضوعی که تیم ملی زنان آمریکا در جریان جام جهانی ۲۰۱۹ آمریکا با تاکید و پر رنگ جلوه دادن آن، مشهور شد.

براساس تحقیقات شرکت پِی اسکیل (شرکتی که در حوزه اطلاعات پرداخت غرامت فعالیت می‌کند)، زنان در سرتاسر جهان به ازای هر دلاری که به مردان پرداخت می‌شود، ۷۹ سنت دریافت می‌کنند.

اما دخترانی که این حرکت نمادین را انجام داده بودند به طور خودکار با کارت زرد داور مواجه شدند؛ تنبیهی که در نهایت به قیمت از دست رفتن یک گل برتری و امتیاز بازی برای این تیم تمام شد.

براساس قوانین بازیکنان می‌توانند برای رساندن پیام یا خوشحالی پس از گل، تنها پیراهن خود بالا زده و نوشته یا تصویر مورد نظر خود را به نماش بگذارند اما در آوردن پیراهن به طور خودکار با کارت زرد جریمه خواهد شد.

داور دیدار به چهار بازیکن کارت زرد نشان داد؛ تیم فوتبال دختران دبیرستان برلینگتون با تعدادی از فعالان حقوق زنان همکاری و اقدام به طراحی این تی‌شرت کرده‌اند.

این اقدام بخشی از مباحثات بزرگ‌تری در خصوص عدم برابری دستمزد جنسیتی است که تابستان سال جاری توسط بازیکنان تیم ملی زنان آمریکا مطرح شد و در کانون توجه قرار گرفت؛ براساس شکایتی که توسط این تیم تنظیم و تسلیم مراجع قضایی آمریکا شده است، فوتبالیست‌های مرد به ازای هر بازی نزدیک به سه برابر بیشتر از زنان فوتبالیست درآمد دارند.

در حالی که فدراسیون فوتبال آمریکا گفته است که فوتبالیست‌های زن به دلیل اینکه بازی‌های آنان به طور معمول عواید کمی را به همراه آورده و از لحاظ رده‌بندی نیز در سطح پاییین‌تری قرار دارد، دستمزد کمتری نسبت به مردان دریافت می‌کنند، تیم ملی فوتبال زنان آمریکا در برهه سه ساله پس از قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۵، از حیث تولید درآمد بیشتر از تیم ملی مردان این کشور پول به حساب این کشور سرازیر کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =