صلیب سرخ از اقدامات بشردوستانه ایران در کشورهای جنگ زده حمایت می‌کند

تهران - ایرنا - رییس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران گفت: صلیب سرخ جهانی از اقدامات بشردوستانه ایران در کشورهای همسایه به ویژه سوریه حمایت می‌کند.

رتو اشتوکر روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس «۷۰ سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو» ضمن تشکر از اقدامات بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران در منطقه افزود: وزیر خارجه ایران در توییتر هفته گذشته درباره افزایش نزاع در شمال شرق سوریه ابراز نگرانی کرد و من می خواهم از همه طرف های درگیر بخواهم که قوانین بشردوستانه جنگ توسط آنها رعایت شود.

وی ادامه داد: محمد جواد ظریف در تویتش بر لزوم تفاوت قایل شدن بین نظامیان و غیرنظامیان و لزوم تناسب بین ابزارهای جنگ مورد استفاده توسط طرفین تاکید کرد. من می خواهم اضافه کنم که زنان و کودکان و زنان و بیماران و همچنین اسیران جنگی نیز باید مورد توجه و حفاظت ویژه قرار گیرند.

رییس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران، درباره نقش صلیب سرخ در جنگ ایران و عراق نیز گفت: برای بازگرداندن صدها اسیر زخمی ایرانی در دوران جنگ تلاش کردیم و بعد از جنگ، بر بازگشت ده ها هزار اسیر ایرانی و عراقی به وطن خود نظارت کردیم.

وی در پاسخ به انتقاداتی که از صلیب سرخ می شود نیز گفت: ما فقط می توانستیم از روش های اقناعی برای راضی کردن رژیم عراق جهت همکاری استفاده کنیم.

اشتوکر به تجربه تلخ ایران در جنگ عراق اشاره کرد و افزود: ایرانی ها جنگ و دردهای آن را خیلی خوب حس می کنند و کارشناسان و نهادهای خوبی برای کمک به کشورهای درگیر جنگ دارند.

وی گفت: اکنون چشم همسایگان ایران به کمک های بشردوستانه ایران است تا در حوزه های مختلف از جمله مین زدایی به آنها کمک کند.

رییس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران اضافه کرد: صلیب سرخ جهانی از تلاش های بشردوستانه ایران در کشورهای همسایه به ویژه سوریه حمایت می کند.

این مقام ارشد صلیب سرخ، قضاوت درباره مشروع یا نامشروع بودن طرفین جنگ را وظیفه صلیب سرخ ندانست و گفت: صلیب سرخ دنبال کاهش رنج مردم درگیر جنگ است و از طرفین می خواهد تا غیرنظامیان و زیر ساخت ها و منابع آب و غذا و بهداشت و مدارس را هدف قرار ندهند.

وی اضافه کرد: در گذشته، نسبت کشته ها و زخمی های غیرنظامی به نظامی یک به صد بود اما اکنون این نسبت به ده غیرنظامی در برابر یک نظامی رسیده است. در شرایطی که نزاع های سیاسی در جهان رو به افزایش است، حمایت از قوانین بشردوستانه در جنگ یک ضرورت است.

نمایشگاه عکس «۷۰ سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو»، با حضور رتو اشتوکر رییس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران، سردار غلامرضا علاماتی رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس و علی اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس (بزرگراه حقانی - خیابان سرو) افتتاح شد. این نمایشگاه تا ۶ آبان ماه ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =