گرایش مردم به استفاده از طب مکمل افزایش یافت

اردبیل - ایرنا - رئیس اداره طب سنتی ایرانی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: در سال‌های اخیر عموم مردم گرایش زیادی به استفاده از طب مکمل برای درمان بیماری‌ها پیدا کرده‌اند.

دکتر رامین نسیمی‌دوست روز سه‌شنبه در سمینار تخصصی "کاربرد گیاهان دارویی در حوزه زنان و زایمان" در اردبیل افزود: در حال حاضر دلیل استفاده نکردن از طب مکمل در طب رایج به دلیل نبود مطالعات کافی در این حوزه است.

وی با اشاره به اینکه در طب مکمل اصل بر حفظ سلامتی انسان، سپس درمان بیماری است، گفت: طب مکمل به مجموعه‌ای از روش‌های تشخیصی و درمانی اطلاق می‌شود که در حیطه پزشکی قرار نگرفته یا اثربخشی آن‌ها اثبات نشده است.

رئیس اداره طب سنتی ایرانی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همچنین با بیان اینکه در طب مکمل روح و روان انسان بیشتر مدنظر قرار دارد، اضافه کرد: این طب به دلیل استفاده از ماده طبیعی عوارض کمتری را نسبت به داروهای شیمیایی به همراه دارد که این امر می‌تواند یکی از دلایل گرایش افراد به این طب باشد.

نسیمی‌دوست ادامه داد: بسیاری از روش‌های طب مکمل نگاهی همه‌جانبه به مساله بیماری انسان دارد و بر این باورند که بیماری، حاصل تغییر در شرایط فیزیکی، روانی، روحی و معنوی اجتماعی و محیطی است، بنابراین برای حفظ سلامتی و درمان بیماری باید تعادلی بین عوامل موثر ایجاد شود.

وی با بیان اینکه استفاده از این طب تاریخچه بسیار طولانی و حتی چند هزارساله دارند، تصریح کرد: در حال حاضر طب مکمل و جایگزین در کشورهای توسعه یافته در حال پیشرفت است.

او با بیان اینکه در حال حاضر مطالعات در حوزه گیاهان دارویی بسیار گسترده شده اما خروجی‌های آن محدود است، گفت: سال گذشته کلینیک تخصصی طب سنتی برای درمان بیماران به شیوه طب سنتی ایرانی در اردبیل راه‌اندازی شد تا با بهره‌گیری از اساتید مجرب دانشگاهی طب مکمل در کنار طب رایج رونق یابد.

معاون فناوری مرکز رشد گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان اردبیل نیز هدف از برگزاری این سمینار را ارائه آخرین تحقیقات در مورد گیاهان دارویی موثر در درمان بیماری‌های حوزه زنان و زایمان ذکر کرد و گفت: در آینده نیز سمینارهای تخصصی جهت توسعه اطلاعات عمومی در این باره برگزار خواهد شد.

مهران محمدی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی سعی دارد حوزه تولید گیاهان دارویی بومی استان را ساماندهی کند، اظهارداشت: به منظور توسعه بخش گیاهان دارویی و استفاده از پتانسیل‌های استان و فناوران و پژوهشگران این عرصه، جهاد دانشگاهی واحد اردبیل به راه‌اندازی مرکز رشد گیاهان دارویی اقدام کرده است.

وی با بیان اینکه در این مرکز مراحل تولید محصول از اهلی‌سازی، کشت و فرآوری گیاهان دارویی انجام می‌گیرد، گفت: در حال حاضر در این مرکز از ۱۶ شرکت با ۳۴ ایده فناورانه حمایت می‌شود و تاکنون سه شرکت از این تعداد، دانش‌بنیان شده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =