۳۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۵
کد خبرنگار: 2203
کد خبر: 83527208
۰ نفر

برچسب‌ها

شناسایی ۲۱ شرکت صوری در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: تاکنون ۲۱ شرکت صوری که از دیگر مناطق به خراسان جنوبی آمده بودند، در استان شناسایی شده است.

مهدی نباتی روز سه‌شنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان که به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد اظهار داشت: فرار مالیاتی در قالب تشکیل شرکت‌های صوری و استفاده از کارت‌های بازرگانی شکل می‌گیرد.

وی اضافه کرد: امشب (پایان مهرماه) آخرین مهلت استفاده از بخشودگی ۱۰۰ درصد جرایم مالیاتی قابل بخشش است و مودیان مالیاتی تا ساعت ۲۰ امروز فرصت دارند از بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم مالیاتی برخوردار شوند.

وی بیان کرد: با عنایت به مهلت بخشودگی جرایم قابل بخشش تا پایان مهر و اطلاع‌رسانی گسترده در این خصوص، استقبال مناسبی از این فرصت ویژه صورت نگرفته است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: با توجه به رسالتی که برای تحقق درآمدهای مالیاتی داریم، بایستی منابع درآمدهای مالیاتی خود را مطابق برنامه‌های اعلامی وصول کنیم.

وی تصریح کرد: تاکنون حدود ۲ هزار مودی مالیاتی استان درخواست بخشودگی ۱۰۰ درصد جرایم قابل بخشش را داشته‌اند که در اسرع وقت درخواست آنها بررسی شده و اقدام لازم صورت پذیرفته است.

نباتی گفت: براساس برآورد صورت گرفته، بیش از ۱۹۸ میلیارد ریال بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش شامل متقاضیان شده است.

وی تاکید کرد: مودیان مالیاتی باید بدانند هدف سازمان امور مالیاتی حمایت همه جانبه از فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی بوده و فرصت تسهیلات بوجود آمده به منظور توسعه فضای تعامل و شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی با بیان اینکه از سال آینده وضعیت بودجه‌ای متمرکز در استان‌ها خواهد بود اظهار داشت: با توجه به حذف درآمدهای نفتی از قانون بودجه و تکیه اساسی درآمدهای جاری کشور برای انجام خدمات اجرایی و عمرانی بر مالیات، از هم اکنون باید برنامه‌ریزی و تعامل لازم با تمامی دستگاه‌های اجرایی برای تحقق درآمدهای مالیاتی انجام شود.

وی افزود: همیشه برای خدمت‌رسانی به استان کمتر برخوردار خراسان جنوبی اعلام آمادگی کرده‌ایم و هر کمکی از دست ما برآید دریغ نخواهیم کرد.

نباتی گفت: برای معافیت‌های مالیاتی پیله‌وران استان، آن دسته از افرادی که مستندات لازم را ارایه دادند از این معافیت برخوردار شدند اما عده‌ای نسبت به موضوع بی توجه بودند و مشمول مالیات شدند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه بخشی از فرارهای مالیاتی از طریق کارت‌های پیله‌وری و بازرگانی انجام شده است لذا ارایه مستندات برای استفاده از این معافیت ضروری است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی بر بازنگری و پایش کارت‌های پیله‌وری در استان تاکید کرد و گفت: در برخی استان‌ها مشاهده شده با استفاده از کارت‌های پیله‌وری تخلفاتی صورت گرفته است در حالی که صاحب کارت بی‌اطلاع بوده است لذا باید پایش و کنترل لازم انجام شود تا در استان شاهد این اتفاق نباشیم.

وی یادآور شد: بسیاری از تولیدکنندگان نسبت به اخذ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده گلایه دارند در حالیکه سه درصد درآمدهای مالیاتی به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به منظور توسعه شهری واریز می‌شود.

وی گفت: برخی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی که می‌توانند از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند نیز به دلیل عدم آگاهی درباره امور مالیاتی متضرر شده‌اند.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی اضافه کرد: فعالان تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی مشمول معافیت‌های مالیاتی، با ارایه اسناد و مدارک می‌توانند از این معافیت استفاده کنند.

دبیر اتاق تعاون خراسان جنوبی هم خواستار اجرای طرح توسعه و تسهیل سرمایه‌گذاری توسعه‌ای در مناطق غرب و شرق کشور به منظور حمایت از استان‌های عضو شد و گفت: یکسال از این مصوبه هیات وزیران می‌گذرد اما هنوز در استان اجرایی نشده است.

غلامحسین جهانی افزود: در خراسان جنوبی غیر از بیرجند و قاینات سایر شهرستان‌ها جزو مناطق کمتر توسعه یافته و محروم اعلام شده‌اند اما این موضوع هنوز اجرایی نشده است.

یکی دیگر از پیشنهادات وی اصلاح بند (ث) ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم در لایحه مالیات بر ارزش افزوده بود که بیان کرد: دولت به منظور تشویق و افزایش سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی داخلی و خارجی در مناطق کمتر توسعه یافته، درآمد مشمول مالیات واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در این مناطق را تا زمانی که به مناطق برخوردار تبدیل نشوند به نرخ صفر مشمول مالیات می‌کند.

وی اظهار داشت: درخواست داریم اجرای قراردادهای صادر شده توسط کارشناسان خبره و رسمی از قبیل بازنشستگان مالیاتی، مشاوران امور مالیاتی، کارشناسان دادگستری و سایر انجام شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =