جاده کامیاران سروآباد تا یک‌ماه آینده افتتاح می‌شود
منصور مرادی نماینده مجلس

سنندج - ایرنا - جاده ارتباطی کامیاران - سروآباد بعد از ۴۰ سال بلاتکلیفی تا یک‌ماه آینده افتتاح و به بهره برداری می‌رسد.

نماینده مردم شهرستان‌های سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی عصر سه‌شنبه در همایش دهیاران بخش مرکزی سروآباد اظهار داشت: این جاده به طول ۱۱۲ کیلومتر از راه‌های مهم ارتباطی است که ارتباط کردستان با استان‌های جنوبی کشور را به هم متصل می‌کند و فاصله بین شهرستان های کامیاران، سروآباد و مریوان را نیز کاهش می‌دهد.

منصور مرادی افزود: این طرح به ۶ قطعه تقسیم شده بود که با ااستفاده از اعتبارات دولتی در سال‌های قبل قطعات دوم تا ششم این مسیر آسفالت شد و قطعه اول آن به طول ۶ کیلومتر پس از برگزاری مناقصه به پیمانکار واگذار شد.

وی گفت: باتوجه به اینکه جاده ارتباطی کامیاران سروآباد مریوان مسیری مهم و استراتژیک بوده و تردد از این مسیر مسافت بین این شهرستان‌ها را کاهش می دهد، بدون تردید باعث توسعه هرچه بیشتر سروآباد می شود.

مرادی اضافه کرد: آسفالت مسیر سروآباد به هجیج در استان کرمانشاه از سمت منطقه هورامان نیز با استفاداستفاده از اعتبارات در دست اقدام است که با مساعد شدن شرایط جوی تا پایان سال باقیمانده این مسیر نیز آسفالت میشود.

وی به تونل هورامان اشاره کرد و گفت: با پیگیری های انجام شده مطالعات احداث تونل هورامان به طول بیش از ۸۰۰ متر به اتمام رسیده و دستور برگزاری مناقصه آن صادر شده است که با تعیین پیمانکار این پروژه عملیات ساخت این تونل مهم ارتباطی آغاز می شود.

نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده ۹ هزار هکتار از منطقه حفاظت شده کوسالان در منطقه هورامان از روستای درکی بخش مرکزی تا روستاهای هورامان برای توسعه کشاورزی و باغداری آزاد شده است که این مهم باعث رونق و توسعه بخش کشاورزی منطقه خواهد شد.

مرادی از جذب چهار دستگاه آمبولانس برای بیمارستان شهید چمران سروآباد خبر داد و گفت: با پیگیری‌های مستمر و انجام شده این تعداد آمبولانس برای بخش درمان و سلامت این شهرستان با اعتباری بیش از ۱۸ میلیارد ریال جذب شد.

وی یادآور شد: بخش دیالیز بیمارستان شهید چمران سروآباد به زودی راه اندازی و تجهیز می شود و ۱۵ بیمار دیالیزی این شهرستان دیگر نیازی به مراجعه به بیمارستان های شهرهای همجوار ندارند و می توانند در مرکز شهرستان سروآباد کارهای درمانی خود را ادامه دهند.

واریز بیش از ۲۳ میلیارد ریال اعتبار به حساب دهیاری های شهرستان سروآباد

مدیر کل دفتر امور روستایی استانداری کردستان نیز در ادامه این همایش با بیان اینکه سال گذشته ۲۷ میلیارد ریال اعتبار به حساب دهیاری‌های شهرستان سروآباد واریز شده بود افزود: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۲۳ میلیارد ریال اعتبار به حساب دهیاری های این شهرستان واریز شده است.

ابراهیم شریف پور افزود: شهرستان سرواباد از نظر امکانات و سایر شاخصه های توسعه به نسبت سایر شهرستان های دیگر استان کردستان در رده های پایین‌تر قرار دارد که دولت تلاش می کند مشکلات مهم این شهرستان را برطرف کند.

وی دهیاران را خط مقدم خدمتگزاری به مردم دانست و گفت: دهیاران به عنوان بازوان اجرایی دولت در سطح روستاها باید با همدلی و همفکری با شوراهای اسلامی از ایجاد تنش و اختلاف در روستاها جلوگیری کنند و اولویت آنها خدمت به روستائیان باشد.

شریف پور افزود: دولت با تمام توان و تلاش خود عزم خود را برای حل مشکلات روستاها به کار بسته و در این راستا با تقویت دهیاری ها و واریز اعتبارات به حساب دهیاری ها تلاش می کند مشکلات روستائیان را کمتر و به حداقل برساند.

دهیاران اقدامات دولت در روستاها را انعکاس دهند

فرماندار سروآباد نیز در این همایش گفت: دهیاران نمایندگان دولت در بین مردم و نمایندگان مردم در دولت هستند که مهمترین وظیفه آنها خدمتگزاری به مردم و انعکاس خدمات دولت در بین روستاها است.

کامیار میرزایی افزود: دهیاران باید مهمترین اقدامات و عملکرد دولت را برای مردم تبیین و بازگو کنند و با پیگیری مشکلات و درخواست های مردم از مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرها جلوگیری کرده و روستائیان را به ماندگاری در روستاها تشویق و ترغیب کنند.

وی تاکید کرد: روستاها به عنوان مرکز تولید از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و در این راستا تمام توان و تلاش دولت رونق و توسعه مراکز تولید در کشور است.

وی یادآور شد: اگر مشکلات روستاهای ما کمتر شود مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرها کمتر می شود و مشکلات حاشیه نشینی و بسیاری از معضلات دیگر در شهرها در اثر حاشیه نشینی از بین می رود.

فرماندار سروآباد اضافه کرد: دهیاران باید با شوراهای اسلامی روستاها و بخشداری تعامل و همکاری داشته باشند و در راستای رفع مشکلات مردم و روستاها با جدیت بیشتری قدم بردارند و حل مشکلات روستاهای خود را وظیفه اصلی خود قلمداد کنند.

بخشدار مرکزی شهرستان سروآباد نیز در ادامه این همایش گفت: بخش مرکزی شامل ۵۳ دهیاری و هشت روستای فاقد دهیاری با جمعیت ۳۹ هزار نفر است.

بهروز علینژاد افزود: مهمترین مشکلات روستاهای بخش مرکزی در بحث راه ارتباطی و مشکلات مربوط به تامین آب شرب، کشاورزی، کمبود اعتبارات دهیاری ها و اشتغال جوانان است.

وی یادآور شد: علی رغم کمبود اعتبارات دهیاری های بخش مرکزی اجرای پروژه های عمرانی در روستاهای متوقف نشده است و اولویت با انجام پروژه های ضروری و مورد نیاز مردم بوده است.

وی با بیان اینکه دولت توجه ویژه ای به معیشت روستائیان و حل مشکلات روستاها دارد، تاکید کرد: دهیاران باید خدمات و اقدامات دولت را در روستاها اطلاع رسانی کرده و با تعامل بیشتر با مجموعه بخشداری و سایر ادارات دیگر در راستای حل مشکلات روستاها همت و تلاش کنند.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و هورامان، ۷۳ روستا و جمعیتی بیش از ۵۰ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =