مدیرعامل زیباسازی تهران: برای بازسازی بافت حسن آباد با مالک تفاهم کردیم

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از تفاهم برای بازسازی بافت تاریخی میدان حسن آباد با مالک این مجموعه خبر داد و گفت: تعریف کاربری فرهنگی برای میدان حسن آباد باتوجه به بافت تاریخی آن‌فرصت مغتنمی برای جذب توریست وگردشگران داخلی وخارجی است.

به گزارش روز سه شنبه سازمان زیباسازی شهر تهران، «برزین ضرغامی‌» با بیان این مطلب افزود: میدان حسن آباد یکی از اماکن تاریخی تهران است که بعد از حادثه آتش سوزی که رخ داد، قرار شد تا این ساختمان را ظرف مدتی کوتاه مرمت و بازسازی کنیم، اما با توجه به اینکه این بافت تاریخی مالک شخصی دارد تصمیم بر این شد تا تلاش کنیم به جای اینکه شهرداری خودش این کار را انجام دهد، مالک ساختمان این کار را انجام دهد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران ادامه داد: در همین راستا شورایی متشکل از سازمان زیباسازی، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری تهران، شهرداری منطقه ۱۱، دانشگاه تهران و خود مالک که بخش اعظمی‌از ملک یعنی بیش از هزار متر مربع از یک هزار و ۳۰۰ متر مربع متعلق به این شخص تشکیل شد.

ضرغامی‌افزود: جلسات مختلفی برگزار شد و پس از این رایزنی‌ها و هم اندیشی‌ها قرار بر این شد تا بتوانیم از فرصت پیش آمده برای تغییر کاربری این ملک که تا امروز در حوزه یراق‌آلات و وسایل ساختمانی در آن استفاده می‌شده، بهره ببریم.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: در بررسی‌های انجام شده از سوی دانشگاه تهران متوجه میزان تخریب این ملک در گذر زمان شدیم تا بتوانیم این ملک را در آینده و پروژه بازسازی به نقشه اولیه نزدیک و اصالت بخشی این ملک انجام شود.

وی تصریح کرد: نکته بعدی تعریف کاربری فرهنگی برای میدان حسن آباد باتوجه به بافت تاریخی آن‌فرصت مغتنمی برای جذب توریست وگردشگران داخلی وخارجی است تا به مرور سایر بخش‌ها نیز کاربری‌هایی را که به نفع شهر و مردم تهران است برگزینند.

ضرغامی اظهارکرد: این تفاهمنامه با این اهداف امضاء و بخش اعظمی از کار به عهده مالک گذاشته شده و طبیعتاً هزینه‌های بازسازی نیز از سوی مالک تامین خواهد شد اما در بحث طرح و نظارت هم شهرداری و هم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مشارکت خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرتهران درباره آینده این بافت تاریخی، گفت: به طور کل بنا بر این است تا کاربری این ملک به فرهنگی تغییر کند و این فرصتی است تا باقی مالکان نیز کاربری خود را به فرهنگی تغییر دهند و از همین طرح الگو بگیرند.

وی درباره زمان بازسازی این ملک تاکید کرد: با توجه به اینکه بازسازی از طریق بخش خصوصی و مالک انجام می‌شود زمان اتمام بازسازی بستگی به سرعت ایشان دارد اما جداره‌های بیرونی که بر عهده شهرداری است به سرعت بازسازی خواهد شد.

ضرغامی افزود: طبیعتاً برای سرعت بخشیدن به امور بازسازی، کارهایی نظیر صدور مجوزهای لازم که برعهده شهرداری است در سریعترین زمان ممکن صورت خواهد گرفت.

میدان حسن‌آباد در بافت تاریخی شهر تهران و تقاطع خیابان امام خمینی (سپه) با خیابان‌های حافظ و وحدت اسلامی (شاهپور) بخشی از بافت تاریخی و سنتی تهران قاجاری است.

این میدان و ساختمان‌های گنبدی پیرامونش در سال ۱۳۰۹ بهره‌برداری و ۱۶ فروردین ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۱۹۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.

میدان حسن‌آباد با چهار ساختمان و هشت گنبدی به گونه منحنی شکل و قرینه ساخته شده است و ساختمان‌ها گرداگرد چهارگوشه میدان را در بر گرفته‌اند.

آتش سوزی تیرماه امسال در ساختمان‌های ضلع شمال غربی میدان حسن‌آباد در حالی بود که ۲ سال پیش نیز چنین حادثه‌ای در ضلع جنوبی آن در یک انبار کاموا شاهد بروز آتش سوزی بودیم.

پیرامون میدان حسن آباد را فروشگاه‌های ابزار و یراق‌آلات، قفل و کاموا فروشی دربرگرفته و در قسمت جنوبی میدان نیز بورس سیسمونی فروش‌ها و در بخش شمالی مرکز فروش مبلمان اداری و لوازم چوبی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha