دیدگاه ایران نسبت به تعاملات چین استراتژیک و راهبردی است

تهران - ایرنا - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با نماینده ویژه چین در امورخاورمیانه گفت: برای ما چین کشور مهمی است و روابط بسیار عمیقی هم بین دو کشور وجود دارد و دیدگاه جمهوری اسلامی ایران نسبت به این تعاملات استراتژیک و راهبردی است

علی اکبر ولایتی امروز سه شنبه در دیدار با جایی جون نماینده ویژه چین در امور خاورمیانه در خصوص روابط دو جانبه و موضوعات منطقه ای دیدار و گفت وگو کرد.
مشاور مقام معظم رهبری در این دیدار مواضع چین در مورد ایران را مثبت ارزیابی کرد و افزود: برای ما چین کشور مهمی است و روابط بسیار عمیقی هم بین دو کشور وجود دارد و دیدگاه جمهوری اسلامی ایران نسبت به این تعاملات استراتژیک و راهبردی است که بنده نیز توفیق داشته ام که از ابتدای پایه گذاری این روابط فعالیت داشته باشم و به عنوان یک ناظر سیر روابط ایران و چین را همواره رو به رشد دیده ام و این سیر راهبردی ادامه خواهد داشت.
ولایتی یادآورشد: در منطقه شاهد وضعیت حساسی هستیم و تحولات بسیار مهمی در حال وقوع است و بیشتر کشور های جهان تمایل دارند که در منطقه حضور فعال داشته باشند و تمایل داریم چین حضور فعال تری در منطقه داشته باشد و باید برای توسعه همکاری های منطقه ای گام برداشت.
وی خاطر نشان کرد: ۸ سال است که سوریه مورد تهاجم بیگانگان و تروریست های مورد حمایت بیگانگان قرار گرفته و از ابتدا ایران از کشور دوست و برادر سوریه حمایت کرد و همین اتفاق در عراق هم افتاد و اگر کمک های ایران نبود بغداد به دست تروریست ها می افتاد وامروز مسئله مهم یمن است که مورد تهاجم قرار گرفته است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: اطمینان دارم که آینده منطقه بسیار روشن است و قطعاً کشورهای سوریه، یمن و عراق پیروز خواهند شد و امنیت به منطقه بازخواهد گشت و در موازنه های آینده منطقه کشورهای مجموعه مقاومت دست برتر را خواهند داشت و این منطقه به دست صاحبان اصلی خود باز خواهد گشت...
جایی جون نماینده ویژه چین در امور خاور میانه هم در این دیدار ضمن تشکر از همکاریهای مثبت ایران در منطقه گقت: روابط ایران و چین در حد بسیار مطلوبی قرار دارد و مشارکت راهبردی دو کشور بسیار توسعه یافته و روابط بسیار عمیقی وجود دارد.
وی با توجه به حساسیت منطقه گفت: این منطقه بسیار حساس است و باید امنیت به آن بازگردد. ایشان در ادامه و در مورد روابط ایران و عربستان گفتند که ایران و عربستان از کشورهای مهم منطقه هستند و باید به طور صلح امیز رابطه داشته باشند.
در ادامه دو طرف در خصوص توسعه روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha