نمایشگاه عکس «۷۰ سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو» افتتاح شد

تهران - ایرنا - نمایشگاه عکس «۷۰ سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو»، روز سه شنبه با حضور رییس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افتتاح شد.

شهرام نقدیانی مسئول اجرایی نمایشگاه عکس «۷۰ سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو» درباره اهداف برگزاری نمایشگاه به خبرنگار ایرنا گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه، آشنا کردن مخاطبان با فعالیت های بشردوستانه کمیته جهانی صلیب سرخ و کنوانسیون های ژنو است.
وی افزود: بازدیدکنندگان از نمایشگاه، در حاشیه آن از طریق انجام بازی «واقعیت افزوده»، با چالش های کار بشردوستانه آشنا می‌شوند.
نقدیانی از به نمایش در آمدن عکس‌هایی در رابطه با اسیران ایرانی جنگ ایران و عراق و همچنین عکس‌هایی درباره تاریخچه کنوانسیون‌های ژنو در این نمایشگاه خبر داد.
مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس «۷۰ سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو»، با حضور رتو اشتوکر رییس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران، سردار غلامرضا علاماتی رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس و علی اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در تالار مهران موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افتتاح شد. این نمایشگاه تا ۶ آبان ماه ادامه دارد.
کنوانسیون های ژنو، از مهم‌ترین دستاوردهای بشریت در قرن گذشته، در ۱۲ آگوست ۲۰۱۹ (۲۱ مرداد ۱۳۹۸) هفتاد ساله شدند. در سال ۱۹۴۹، پس از جنگ جهانی دوم، این کنوانسیون‌ها از آنجا که بازتاب ارزش‌های جهانی رفتار اخلاقی بودند توسط دولت‌ها در سطح جهانی مورد قبول قرار گرفتند. هفتاد سال بعد از آن زمان نیز آنها آنگونه که مد نظر بود، لازم و حیاتی باقی مانده‌اند.
‌این کنوانسیون‌ها دربردارنده توازنی واقع‌بینانه‌ای میان ضرورت نظامی و ملاحظات بشردوستانه هستند. این قوانین جنگ، التزامی اساسی را تبیین می‌کنند که بر اساس آن با افراد، حتی در زمان‌های جنگ و مخاصمۀ مسلحانه، باید انسانی رفتار شود. دشمنان باید به یکدیگر به چشم انسان بنگرند. چالش همگی ما امروزه یافتن راه‌هایی برای تضمین احترام بیشتر در روند در حال تغییر مخاصمات است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =