۸۰۰ نفر در کانون کارشناسان رسمی دادگستری کرمان فعالیت می‌کنند

کرمان - ایرنا - به گفته رئیس هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان این کانون با مجموعه ای بالغ بر ۸۰۰ کارشناس متعهد، مجرب و واجد صلاحیت در ۴۶ رشته تخصصی به منظور انجام هرگونه امور کارشناسی و مشاوره ای فعالیت می‌کند.

غلامعباس پورسیدی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: تیرماه سال جاری فراخوان جذب کارشناس و نیروهای متخصص در کانون کارشناسان رسمی دادگستری بر اساس نیاز کشور اعلام شد و ۴۹ هزار و ۱۳۴ نفر برای شرکت در این آزمون نام نویسی کردند که از این تعداد هزار و ۸۵۴ نفر از استان کرمان هستند و بیش از ۲۰۰ نفر پذیرفته می شوند.

وی اظهار داشت: حداقل سن برای متقاضیان عضویت در کانون کارشناسان رسمی دادگستری ۲۵ سال است و افراد با پنج سال سابقه می تواند در آزمون شرکت کند.

رئیس هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان ادامه داد: این کانون بر اساس قوانین و مقررات موضوعه کانون و با نظارت قانونی و مستمر بر عملکرد کارشناسان تحت پوشش و با رعایت صرفه و صلاح متقاضیان و توجه خاص به صیانت از حقوق بیت المال از آمادگی کامل برخوردار است به گونه ای که هم اکنون به عنوان یکی از توانمندترین مراکز علمی تخصصی در راستای برقراری حق و عدالت در خدمت مراجع قضایی و دستگاه نظارتی و اجرایی است.

رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان، تعداد ارجاعات به کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان را از ابتدای سال ۹۸ تا آخر مهر سال جاری هزار و ۸۸۹ مورد و این آمار را در سال گذشته سه هزار و ۵۹۶ مورد اعلام و تصریح کرد: تعداد نامه های اداری ارجاع شده به این کانون نیز طی این مدت چهار هزار و ۵۳۸ مورد بوده است.

وی حوزه های کارشناسی کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان را در هشت منطقه که منطقه اول این کانون کرمان، منطقه دوم راین، شهداد، گلباف و ماهان، منطقه سه انار و رفسنجان، منطقه چهار کوهبنان، راور و زرند، منطقه پنج بافت، رابر و ارزوئیه، منطقه ۶ بردسیر، سیرجان و شهربابک، منطقه هفت جیرفت، رودبار، عنبرآباد، فاریاب، کهنوج، قلعه گنج و منوجان و منطقه هشت را شامل شهرهای بم، ریگان، فهرج و نرماشیر عنوان کرد.

پورسیدی، تعداد کارشناسان منطقه یک، ۲ و سه را به ترتیب ۳۳۷، ۳۵ و ۸۴ نفر اعلام کرد و افزود: کارشناسان مناطق چهار، پنج و ۶ نیز به ترتیب ۵۲، ۴۰ و ۱۲۴ نفر است و در منطقه هفت و هشت نیز ۸۷ و ۴۲ کارشناس رسمی دادگستری حضور دارند.

وی همچنین تعداد کارشناسان فعال در گروه های مختلف منابع آب و معادن را ۶۹ نفر، گروه ارزشیابی اموال منقول هفت مورد، گروه امور پزشکی و غذایی ۱۲ نفر، در گروه امور مالی ۹۷ نفر و در گروه امور وسائط نقلیه ۱۸ نفر اعلام کرد.

وی همچنین گفت: در گروه راه و ساختمان و نقشه برداری کانون کارشناسان رسمی دادگستری نیز ۲۲۸ نفر، در گروه صنعت و فن ۱۱۳ نفر و در گروه فنون هنری چهار کارشناس ارائه خدمت می کنند.

رئیس هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان، تعداد کارشناسان کشاورزی و منابع طبیعی را نیز ۲۰۶ نفر اعلام کرد و افزود: ۱۶ و ۳۱ کارشناس نیز به ترتیب در گروه های خدمات اداری و عمومی و ایمنی و حوادث کانون رسمی کارشناسان دادگستری فعالیت دارند.

وی وظایف و اختیارات شورای عالی کارشناسان دادگستری را شامل انجام اقدامات لازم برای ارتقا سطح خدمات کارشناسی از طریق سیاستگزاری، برگزاری دوره های آموزشی، باز آموزی و گردهمایی عنوان کرد.

وی افزود: تدوین مقررات و ضوابط صلاحیت علمی و فنی متقاضیان کارشناسی و نیز ضوابط ارتقا صلاحیت علمی جغرافیایی و نقل و انتقال کارشناسان رسمی برابر مقررات این قانون از دیگر وظایف و اختیارات شورا است.

پورسیدی ادامه داد: تدوین نظام نامه های مربوط به تشکیل و شرح وظایف کمیسیون های مشورتی علمی و فنی و سایر کمیسیون های خاص، تعیین تعرفه عضویت و پیشنهاد حق الزحمه کارشناسی به منظور ارائه به مراجع ذیربط و بررسی و تصویب یا رد پیشنهادت کانون ها در محدوده ضوابط و مقررات و تدوین و تصویب نظام نامه های مالی معاملاتی و استخدامی کانون ها از دیگر قوانین و مقررات کارشناسان رسمی دادگستری است.

وی تعداد رشته های کارشناسی مشغول به فعالیت در کانون کارشناسان رسمی دادگستری در کشور را ۷۲ رشته عنوان کرد و گفت: این در حالی است که ۴۶ رشته تخصصی در استان کرمان کارشناس دارد.

پورسیدی با بیان اینکه کانون کارشناسان رسمی دادگستری در تمام رشته ها عضو دارد گفت: این کانون در ۲۶ رشته تخصصی در کرمان عضو ندارد.

عضو هیات مدیره و عضو شورای عالی کارشناسان کشور نیز گفت: هزار و ۸۵۴ نفر در آزمون جذب نیروهای متخصص در کانون کارشناسان رسمی دادگستری شرکت کرده اند که افزون بر ۲۰۰ نفر در ۷۲ رشته پذیرفته می شوند.

محمد زنگی آبادی بیان کرد: در ۳۱ استان کشور کانون کارشناسان رسمی دادگستری به صورت مستقل فعال است.

وی با بیان اینکه کانون کارشناسان رسمی دادگستری با بیش از ۷۰ سال سابقه خدمت در جامعه و دستگاه قضائی کشور از وجود کارشناسان در رشته های مختلف بهره می برد.

عضو شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری کشور گفت: شورای عالی کارشناسان کشور متشکل از ۱۸ عضو است و انتخاب اعضا توسط کارشناسان کشوری در دوره چهار ساله انتخاب می شود.

زنگی آبادی، زمان برگزاری آزمون پذیرش کارشناس را در کانون کارشناسان رسمی دادگستری ۲۹ آذر اعلام کرد و اظهار داشت: سه نوع کارشناسی به کانون کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع می شود و اجاعات در این کانون توسط مردم، ادارات و دادگستری به کارشناسان انجام می شود و این افراد طبق ضوابط و قاون حق الزحمه دریافت می کنند.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون دستورالعمل های شورای عالی برای کانون لازم الاجرا است.

بازرس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان نیز به انجام کارشناسی رایگان برای افرا نیازمند توسط کارشناسان این کانون اشاره کرد و گفت: طبق قانون این کانون هر کارشناس سه فقره کارشناسی را به صورت رایگان انجام می دهد.

محمود صادقی گوغری افزود: کارشناسان رسمی دادگستری در هفته قوه قضائیه و روز کارشناس نیز به صورت رایگان به پرونده ها رسیدگی می کنند.

وی بیان کرد: همچنین تعدادی از کارشناسان کانون کارشناسان رسمی دادگستری جزو خادمیاران آستان قدس رضوی هستند که مشاوره و کارشناسی افراد مستمند را به صورت رایگان انجام می دهند.

کانون کارشناسان رسمی دادگستری افزون بر ۷۰ سال سابقه خدمت دارد.

سابقه استفاده از وجود کارشناسان رسمی دادگستری در دستگاه قضائی به سالها قبل از ۱۳۲۰ بر می گردد و در سال ۵۸ قانون استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری به تصویب شورای انقلاب رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =